Na jakie pytania i co odpowiadał Prezydent?

O co mieszkańcy pytali prezydenta przez godzinę na czacie? O drogi, kulturę, promocję miasta. Przedstawiamy wybrane pytania i odpowiedzi Prezydenta.

SPRAWY KOMUNIKACYJNE

kaitekk: kiedy mieszkańcy Naramowickiej doczekają się nowej drogi? spada i spada tak już od trzydziestu lat…

prezydent: Nie wiem czy od 30 lat. Projekt będzie w końcu tego roku. Możliwości WPI wskazują, że realizacja jest możliwa w 2013-2014

ktostam: Dobrze, czy węzeł z Lechicką (choć korek ciągnie się do winograd) powstanie przed Nową Naramowicką czy też w bliżej nieokreślonej przyszłości? Na marginesie to spędzam w korku na Naramowickiej 20-40min dziennie.

prezydent: Tak. Obecnie w WPI jest tylko realizacja węzła, na resztę nie ma środków

ktostam: Przyznaje Pan, że potrzebny jest węzeł z Lechicką. Czy w takim razie budowa Nowej Naramowickiej bez węzła nie będzie wyrzucaniem pieniędzy w błoto? Proszę, krótko wyjaśnić jakie korzyści przyniesie taka budowa bez węzła.

prezydent: Będzie budowany najpierw węzeł

zxcv609528750: Dlaczego nie budujemy skrzyżowań ulic dwupoziomowo tylko ronda i przejść podziemnych/Rataje, Śródka/

prezydent: Bo ronda są dużo tańsze i zabierają mniej terenu

arboleda: Czy będą podwyżki cen biletów MPK??? To już są wpływy wysokie w skali budżetu

prezydent: Na dziś wydaje się, że nie, bo w roku wyborczym nie zgadzają się na to radni

poznaniak15: Czy planowane są rozwiązania usprawniające komunikację miejską? Tak, aby tramwaje lub autobusy nie musiały stać w korkach razem z kierowcami? np, wydzielone bus-pasy.

prezydent: Tak. Przy nowych układach tak się planuje.

KULTURA

adam: Panie Prezydencie, co Pan sądzi o zburzeniu BWA? Będą pieniądze?

prezydent: Nie. najpierw trzeba znaleść środki na wyprowadzenie znajdujących się tam instytucji (czyli wybudować dla nich nowe obiekty).

GosiaM: Może coś więcej o tych projektach, a co z Rock In Rio

prezydent: Jeśli chodzi o kulturę, to modernizacja sali w CK Zamet, udowa biblioteki Raczyńskich, i Muzeum na Ostrowie Tumskim i kilka mniejszych. W sprawie Rocki in Rio prowadzimy negocjacje. Jeśli zakończą się powodzeniem, to przygotujemy teren wielofunkcyjny na te

mahtar: Czy wierzy pan, że turyści z całej Polski i świata będą naprawdę odwiedzać Interaktywne Centrum Historii na Ostrowie Tumskim ? Czy potrafi Pan wskazać inne obiekty tego typu, które są jak się szumnie zapowiada ”największymi atrakcjami miasta i regionu” ?

prezydent: Tak. na pewno nie od razu, ale wielkopolska musi się chwalić początkami państwa polskiego. Potrafię. Sam zwiedzam namiętnie takie obiekty

lulu: Czy w zwizku ze staraniami Poznania o tytuł ESK w przyszłorocznym budżecie znajdą się konkursy/ granty/ ponadstandardowe pieniądze dla projektów artystycznych, kulturalnych: już istniejących i nowo powstających?

prezydent: Tak poza tym co jest już realizowane jest dodatkowo 5 mln na realizację programu ESK

GosiaM: Właśnie – co robi się w kierunku zaktywizowania poznaniaków? Myślę, że centrum umiera, oni nudzą się w tym mieście i uciekają stąd.
[14:57:34]  prezydent: W Poznaniu jest dobra oferta kulturalna, sportowa i rozrywkowa. to dlatego studenci uznali Poznań za najbardziej atrakcyjne miejsce do studiowania.

GosiaM: Właśnie – co robi się w kierunku zaktywizowania poznaniaków? Myślę, że centrum umiera, oni nudzą się w tym mieście i uciekają stąd.

prezydent: W Poznaniu jest dobra oferta kulturalna, sportowa i rozrywkowa. to dlatego studenci uznali Poznań za najbardziej atrakcyjne miejsce

INWESTYCJE

arboleda: gdyby miał Pan wymienić trzy najważniejsze inwestycje na przyszły rok to co to będzie? A czego pan żałuje co nie powstanie?

prezydent: Bukowska, Stadion, Termy, Biblioteka Raczyńskich. najbardziej mi brak w WPI przedłużenia Hetmańskiej do Krzywoustego (uzbrojenie Żegrza)

adam: Panie Prezydencie, czy także w następnych latach w budżecie nie będzie pieniędzy na odbudowę zamku królewskiego? Może warto wycofać się z tego projektu?

prezydent: Będą. Są w projekcie WPI. Cyba nie warto się wycofywać. Te działania muszą być uzgodnione z Województwem

lepszypoznan: Przy okazji budżetu – czy miasto myśli o większej ilości zieleni – zwłaszcza w centrum? zaczyna przypominać nieprzyjemną pustynię deptak, plac wolności… czy nadal betonowany będzie każdy wolny kawałek ziemi?

prezydent: Ta opinia jest niesprawiedliwa. Niewiele miast ma tak atrakcyjną zieleń w centrum. Nadal taki kurs będziemy trzymać

EKOLOGIA

zxcv609528750: Podobno spalanie śmieci to to stare rozwiązanie na zachodzie unii stosują metody biologiczne znane w pl.

prezydent: Na zachodzie jest ok. 400 spalarni, i nie wyklucza to utylizacji biologicznej

PERSONALIA

bagietka: Wyrzucił pan sekretarza Kołodziejczyka, a może to on miał rację w sprawie niebezpiecznego zadłużenia miasta a także w sprawie stadionu

prezydent: W kilku sprawach miał rację, ale naruszył zasady, które sam wprowadzał i był za nie odpowiedzialny

PROMOCJA

adam: Panie Prezydencie ile pieniędzy w przyszłym roku miasto wyda na promocję?

prezydent: ok. 22 mln

bagietka: W prasie przeczytałam, że radni wnosząc poprawki do budżetu chętnie wskazują jako źródło finansowania fundusze na promocję miasta. Czy będzie pan bronił wydatków na promocję, czy też pana zdaniem dostali tyle, że jak im trochę zabiorą to nic się nie stanie

prezydent: Promocji warto bronić. Radni w ubiegłym roku zwiększali tę grupę wydatków. jeśli zrezygnujemy z promocji dotychczasowe nakłady się zmarnują.

POMYSŁY NA PIENIĄDZE – skąd brać i na co wydać?

PacodeLucia: Dlaczego miasto nie zwiększa swoich dochodów przez karanie tych, którzy są winni: np. nie sprzątają psich kup, stawiają samowolnie reklamy, parkują samochody na Deptaku, na chodnikach, itp. Przecież jest pełno takich przypadków, to góra forsy!

prezydent: Takie kary są nakładane (to jednak wpływy nie są zbyt wysokie w skali budżetu)

arboleda: Kiedyś porównywał Pan budżet miasta do tortu, gdzie jeśli komuś dodamy kawałek, to komuś musimy zabrać. Poznań stawia na sport. Na co jeszcze?

prezydent: Na wszystko, w mieście musi się rozwijać każda dziedzina. dziś największe nakłady ponosimy na oświatę.

kaitekk: na północy miasta – Naramowice i Umultowo – brakuje przedszkoli. Czy nie można zobowiązywać developerów do zapewnienia takiego zaplecza? Publiczne przedszkola kierowane przez prywatnych operatorów z powodzeniem funkcjonują w innych miastach…

prezydent: Można jeśli się im za to zapłaci

kaitekk: komu??

prezydent: jak to komu, przecież w pytaniu chodziło o deweloperów

kaitekk: Developerom? Buduja potężne osiedla nie bacząc na zapewnienie infrastruktury i za co trzeba by im płacić?

prezydent: A co u się dziwić, każdy ma swoje zadania przedszkola są zadaniem publicznym i w naszym kraju nie można nikogo do niczego zmusić (jedynie w drodze ustawy)

SPORT

miwybi: Czemu miasto przeznaczyło (i nadal przeznacza) w budżecie setki milionów zł na stadion miejski, choć nie ma biznespalnu dla jego funkcjonowania?

prezydent: Aby zorganizować EURO 2012 i zapewnić miejsce dla ligowych rozgrywek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz