K U L T U R A

Muzyka na drewnie, skórze, rogu i mosiądzu

Muzyka na drewnie, skórze, rogu i mosiądzu  Foto: materiały prasowe / FB / Maciej Fortuna

Muzykę na drewnie, skórze, rogu i mosiądzu usłyszymy w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu w najbliższą sobotę 2 października. Pod dyrekcją Macieja Fortuny wystąpią: Magdalena Howorska – śpiew, Aga Derlak – instr. klawiszowe, Maria Przybylska – skrzypce, Romuald Jędraszak – dudy wielkopolskie, Tomasz Kiciński – dudy wielkopolskie, skrzypce, Rafał Różalski – kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja. Koncert jest częścią większego wydarzenia Nasza Ojcowizna – pokaz strojów ludowych Wielkopolski we współpracy z Zespołem Tańca Ludowego Poligrodzianie. Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 18:00 wstęp wolny.

Artyści zaproszeni do udziału w projekcie stworzyli pełną kontrastów oryginalne połączenie barw dźwięków, kontekstów kultury ludowej, popularnej i jazzu. Za całość odpowiada trębacz, kompozytor i aranżer Maciej Fortuna.

Muzyka na drewnie, skórze, rogu i mosiądzu jest kontynuacją mojej fascynacji muzyką ludową. Wielokrotnie nawiązywałem w muzyce, którą komponuję i gram do tradycji muzyki ludowej, która robi na mnie wrażenie żywiołowością, umiejętnością ilustrowania naszego świata i radością życia – mówi Maciej Fortuna.

Na początku swojej kariery i fascynacji muzyką byłem członkiem zespołu Poligrodzianie. To był mój pierwszy głęboki kontakt z polskim folklorem. Tam również poznałem Magdalenę Howorską, która teraz wystąpi z nami. Bardzo się z tego spotkania cieszę – dodaje Fortuna.

Zaczęło się od orkanu, który uziemił nas w Poznaniu. Był grudzień 2013 roku – opisuje Maciej Fortuna – Siedzieliśmy w piwnicy, w moim starym studiu i przeglądaliśmy nuty utworów ludowych spisanych przez Oskara Kolberga. Nazajutrz ustawiliśmy dźwięk i ruszyła tygodniowa sesja nagraniowa, której owocem jest płyta “ZOŚKA”. Kilka miesięcy później zakładam ethno quartet, który w dość eksperymentalnej formule daje kilka oryginalnych koncertów. Kolejne wyzwanie to wyprawa do wnętrza ziemi, ethno-jazzowy koncert w wulkanie. Jest rok 2021. Ruszam z jednym z najbardziej wymagających przedsięwzięć na mojej muzycznej, ethno-jazzowej drodze. Muzyka na drewnie, skórze, rogu i mosiądzu.

Muzyka na drewnie, skórze, rogu i mosiądzu

Muzeum Etnograficzne w Poznaniu
sobota, 2 października, godzina 18:00

wstęp wolny – wydarzenie na świeżym powietrzu

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / FB / Maciej Fortuna

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz