Aglomeracja K U L T U R A

Muzyczne Przestrzenie i Śpiewający królowie – od piątku!

The King's Singers  Foto:

Muzyczne przestrzeni to nowy festiwal muzyki kameralnej. Od 9 do 17 września w niecodziennej przestrzeni pałaców, dworów i zabytkowych kościołów Wielkopolski brzmieć będzie wyjątkowa muzyka. Inspiracją dla tego przedsięwzięcia jest twórczość znanych oraz niemal zapomnianych polskich kompozytorów XIX i XX wieku, która zostanie zaprezentowana przez wybitnych muzyków z kraju i zagranicy. W programie Festiwalu znajdzie się osiem koncertów.

Główną ideą całego przedsięwzięcia jest połączenie koncertów z udziałem wybitnych artystów i specjalnie dobranych miejsc, które ze względu na swoje walory architektoniczne i artystyczne znakomicie nadają się jako przestrzeń do spotkania z dziełami muzyki kameralnej. Wybór miejsc, w których zabrzmi muzyka, był nieprzypadkowy. Spośród najpiękniejszych obiektów Wielkopolski wybrano: Zamek w Gołuchowie, Pałace w Rogalinie i Dobrzycy, Dworek w Budziejewie, Katedrę Gnieźnieńską, Kościoły: Farny w Poznaniu i w Koninie oraz Garnizonowy w Gnieźnie.

Organizatorzy określając założenia „Muzycznych przestrzeni” inspirowali się podobnymi przedsięwzięciami artystycznymi, takimi jak Lockenhaus Chamber Music Festival (Austria) czy Lugano Festival (Szwajcaria) – dobrze znanymi miłośnikom muzyki kameralnej na całym świecie. Fenomen tego typu festiwali polega na wspólnym muzykowaniu artystów, którzy na co dzień w salach koncertowych występują jako soliści. Przed festiwalem natomiast spotykają się i wspólnie przygotowują wybrane utwory, które potem prezentują festiwalowej publiczności. Koncerty takie są prawdziwymi rarytasami dla melomanów.

Pierwsza edycja Festiwalu zobowiązuje. W programie obok przebojów światowej literatury muzycznej znajdą się utwory polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku, które poprzez zawirowania historyczne zostały niedocenione i niesłusznie zapomniane – mówi Janusz Wawrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu. Starałem się tak ułożyć program, aby były w nim prawdziwe perły polskiej i zagranicznej muzyki kameralnej.

W trakcie Festiwalu zaprezentowane zostaną utwory Stanisława Moniuszki, Zygmunta Noskowskiego, Juliusza Zarębskiego, Witolda Maliszewskiego, Mieczysława Karłowicza, Ludomira Różyckiego. Zabrzmi także muzyka kompozytorów współczesnych Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego. Nie zabraknie dzieł największych kompozytorów europejskich: Bacha, Boccheriniego, Liszta, Brahmsa, Mahlera, Fauré. Szczególną uwagę warto zwrócić na fakt wykonania podczas Festiwalu wszystkich dzieł kameralnych Zygmunta Noskowskiego.

Podczas Festiwalu usłyszymy m.in. Lenę Neudauer, José Gallardo, Katarzynę Budnik, Roberta Dymowskiego, Bogumiłę Dziel-Wawrowską, Rafała Kwiatkowskiego, Janusza Wawrowskiego, Janusza Widzyka, Marcina Zdunika. Gwiazdą Festiwalu będzie jeden z najlepszych zespołów wokalnych na świecie – legendarny The King’s Singers.

The King's Singers

Najmocniejszym punktem festiwalowego programu będzie światowa prapremiera utworu “Responsoria Tenebrae” wybitnego współczesnego polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego. Utwór ten zostanie wykonany przez The King’s Singers w poznańskiej Farze 17 września 2011 roku.

Kompozycje chóralne Pawła Łukaszewskiego, wydane przez Hyperion na płycie w Wielkiej Brytanii, zafascynowały członków Zespołu. Dzieło, które festiwalowa publiczność będzie mogła usłyszeć na koncercie finałowym, powstało latem 2010 roku i zostało skomponowane na zamówienie The King’s Singers. Stroną finansującą zamówienie jest Instytut Adama Mickiewicza. Utwór, dedykowany Jerzemu Salzmanowi, składa się z pięciu niezależnych części i trwa ok. 20 minut. Tekst w języku łacińskim zaczerpnięty został z liturgii Wielkiego Tygodnia.

Inaugurację Festiwalu poprzedzi zorganizowana dla uczniów szkół podstawowych wystawa instrumentów lutniczych autorstwa Wojciecha Topy z Zakopanego, znakomitego lutnika młodego pokolenia, który na co dzień swoje muzyczne pasje realizuje również jako muzyk w zespole Zakopower.

Wstęp na koncerty organizowane w kościołach jest wolny. Bilety na pozostałe koncerty można nabyć na www.ebilet.pl
Szczegółowy program Festiwalu i imprez towarzyszących dostępny jest na: www.muzyczneprzestrzenie.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz