Miss Łata

drogowcy-003  Foto:

drogowcy-003

Nie dość, że zima zaskoczyła drogowców, to na dodatek spowodowała wiele ubytków w jezdni. Dzisiaj na zlecenie ZDM będą usuwane uszkodzenia jezdni na Rynku Łazarskim. Roboty drogowe mają być prowadzone po porannym szczycie komunikacyjnym i zakończyć się przed popołudniowym szczytem.
Od początku 2010 roku ZDM załatało 4258 uszkodzeń nawierzchni o łącznej powierzchni 4917,41 m². Dla porównania przez cały 2009 rok naprawiono 10484 uszkodzeń o łącznej powierzchni 62853,62 m². Szczególnie dużo pracy jest wczesną wiosną, kiedy likwidowane są uszkodzenia jakie powstały zimą.
Przy ujemnych temperaturach często stosowana jest metoda „na zimno”. Polega ona na wypełnianiu ubytków gotową mieszanką. Ze względu na trwałość materiału wykorzystywana jest ona doraźnie. Czasem z uwagi na warunki atmosferyczne (np. opady deszczu) mogą wystąpić sytuacje, kiedy większe ubytki zostaną najpierw zabezpieczone i przygotowane do naprawy przy odpowiedniej aurze.
Ubytki wypełniane są również asfaltobetonem, materiałem znacznie trwalszym i skuteczniejszym. Jednak do czasu uruchomienia wytwórni mas bitumicznych dziury łatane są przy pomocy recyklera. Jest to urządzenie do przerobu zerwanego asfaltu- kawałki asfaltu mieszane są w obrotowym bębnie i podgrzewane palnikiem olejowym. Zaletą recyclera jest oszczędność na transporcie kruszywa i masy bitumicznej oraz to, że nie trzeba wywozić resztek zerwanej starej nawierzchni na wysypisko.

W dniach od 23 do 25 lutego br. planowane jest usuwanie uszkodzeń nawierzchni na rondzie Rataje.
Jeżeli znacie jakieś dziury w jezdni zgłoście to do Operacyjnego Centrum Utrzymania i Ruchu, które czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 22.00. Telefon: 061 848 07 23. Wszystkie zgłoszenia są dla ZDM cenne i ważne, a przy okazji poprawiają Nasze bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz