K U L T U R A

Międzynarodowe nagrody poznańskiego reżysera

„Rozkaz z Wannsee” - debiut reżyserski Dariusza Henki  Foto: materiały prasowe / Piotr Galant

„Rozkaz z Wannsee” – debiut reżyserski Dariusza Henki, ma na koncie kolejny sukces. Tym razem udało się zdobyć nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym SEVIFF w Sewilli.

Znakomita passa trwa od selekcji na festiwal CinemaSuono we Włoszech, który odbył się w lipcu ubiegłego roku. „Rozkaz z Wannsee” znalazł się w gronie 15 najlepszych filmów wybranych z ponad 1200 nadesłanych prac.

Na pierwsze nagrody nie trzeba było długo czekać. Poznańska produkcja zdobyła je podczas Alternative Film Festival w Toronto, gdzie zwyciężyła w dwóch kategoriach: najlepszy dramat oraz najlepsze zdjęcia.

Film doceniono również na wielu innych festiwalach m. in. w Barcelonie, Londynie, Kijowie czy Rzymie. Zdobył on dotychczas 10 międzynarodowych nagród, co czyni go jedną z najlepszych polskich produkcji kina niezależnego 2022 roku.

„Rozkaz z Wannsee” to krótkometrażowy dramat wojenny. Film opowiada historię o młodym chłopaku, członku Hitlerjugend. Jego ojciec, oficer Wehrmachtu, zabiera syna na egzekucję. Dla chłopca jest to silne przeżycie, gdyż zdaje sobie sprawę, że będzie to czas próby.

Cieszy mnie tak pozytywny odbiór tego filmu na świecie. Mam nadzieję, że otworzy mi to nowe możliwości i pozwoli jeszcze lepiej się rozwijać – powiedział Dariusz Henka.

Poznański reżyser już rozpoczął prace nad kolejnym projektem, a swoim sukcesem udowodnił, że nawet nie mając dużego budżetu można kręcić filmy na najwyższym światowym poziomie.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Tobiasz Gottfried, materiały prasowe / Piotr Galant

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz