POZnań

Miecz św. Piotra – odkryj jego historię

Miecz Św. Piotra - próby  Foto: Tomasz Nowak

Miecz Św. Piotra - próby Foto: Tomasz NowakJuż dzisiaj na Polanie Harcerza nad Maltą odbędzie się przedstawienie zatytułowane “Gladiada”. Legioniści z Legionu X wraz z aktorem Aleksandrem Machalicą przedstawią ciekawą historią niezwykłego przedmiotu – miecza św. Piotra.

Czym jest miecz św. Piotra? To broń, która ma najlepiej udokumentowaną historię w Polsce. Właściwy miecz lub jego replika (zdania ekspertów są podzielone) od lat znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Historia artefaktu jest zagmatwana. Według podania miecz należał do św. Piotra, który miał nim odciąć ucho Malchosa podczas pojmania Jezusa Chrystusa w Getsemani. Podanie mówi również o tym, że broń trafiła na Ostrów Tumskim w 968 roku. Choć przedmiot od wielu lat znajduje się w naszym mieście, niewielu poznaniaków zna jego historię.

Przedstawienie będzie można zobaczyć na Polanie Harcerskiej nad Maltą dzisiaj o godzinie 14:00. Będzie to podróż do czasów Mieszka I i przybycia do Poznania pierwszego biskupa Polski, Jordana. To właśnie on przywiózł do naszego miasta miecz św. Piotra. Dodatkowo będzie można obejrzeć pojedynki wojów oraz bitwę Polan z Hodonem.

Prognoza pogody: gdy wystawiane będzie widowisko na termometrach zobaczymy około 17 stopni, będzie też dość pochmurno. Może też pojawić się słaby deszcz (padać może od 13:00 do 15:00 – czas podany orientacyjnie).

Miecz św. Piotra - próby Foto: Tomasz Nowak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz