K U L T U R A

Malta trwa w najlepsze

Obiecana Ziemia Obiecana - Polski Teatr Tańca - Malta 2019  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Trzysta eventów, które przygotowała dla Nas 29. edycja Malta Festiwalu same się nie obejrzą. Można wybrać się na spektakle premierowe, czy na dbrze znane już klasyki. Ja wybrałem wczoraj Polski Teatr Tańca i spektakl “Obiecana Ziemia Obiecana”.

Premierę miał w kwietniu tego roku, a widzowie Malty mogą jeszcze obejrzeć kilka produkcji tego teatru. Ja nie byłem zawiedziony, wręcz przeciwnie zachwycałem się tym spektaklem oraz solistami.

Twórcami spektaklu są zwycięzcy konkursu na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca w Roku Wyklętych 2019: reżyserka teatralna i dramatopisarka Katarzyna Raduszyńska, tancerz i choreograf Artur Bieńkowski oraz scenograf i kostiumograf Paweł Walicki.

Właśnie oni zabrali widownię na wspaniałą podróż, która dość niespodziewanie zaczyna się na księżycu 20 lipca 1969 roku, kiedy to pierwszy człowiek ląduje na srebrnym globie. Ale to tylko punkt odniesienia, do tego co wydarzyło się u zarania dziejów, kiedy to tworzył się Nasz ekosystem. Aż do dalekiej przyszłości, gdzie nie wiadomo jak będą Nas wspominać?

My, Homo Sapiens – jesteśmy rzeczywiście najbardziej rozwiniętym gatunkiem, który kiedykolwiek zasiedlał naszą planetę, ale zapomnieliśmy, że wraz z przywilejami idą w parze także obowiązki. Wciąż chętnie korzystamy z przywilejów, przyjmujących niekiedy karykaturalne formy takie jak wyzysk, niewolnictwo, rasizm, cenzura, dyskryminacja, prawo do stawiania się ponad innych i karania ich, deportacje i wiele, wiele innych – opowiadają twórcy spektaklu.

Jeszcze dziś na Malcie:

16:00 / SZTUKI WIZUALNE / Priscila Rezende, Nau frágil / ul. Św. Marcin, przy hotelu Altus / wstęp wolny
17:00 / SPOTKANIE / Piotr Andrusieczko, Wojciech Jagielski, Maria Wernikowska, Forum: Turyści masakry / Plac Wolności / wstęp wolny
17:00 / WARSZTATY / Paweł Świerczek, Tools for Peace: Jestem: warsztaty z bezbronności / plac Wolności 6 / wstęp: zapisy
18:00 / TANIEC / Stary Browar Nowy Taniec / Quatro, Durational Rope / Studio Słodownia +3, ul. Półwiejska 42 / wstęp: 15 PLN
19:00 / SPACER PERFORMATYWNY / Grupa Sprostowanie, Sprostowanie 3.0 / plac Wolności / wstęp: bezpłatne wejściówki
19:00 / TEATR / Scena Robocza, Władca much / Scena Robocza / wstęp: 15 PLN
21:00 / FILM, Sérgio Afonso, Do outro lado do Mundo / Stara Rzeźnia / wstęp wolny
21:00 / Korona Poznania, Okrąglak, ul. Mielżyńskiego 17 / wstęp: bezpłatne wejściówki
21:00, SZTUKI WIZUALNE / Kelly Schacht, Conversation pieces II / Plac Wolności / wstęp wolny
21:30/ MUZYKA / Sztylety, Plugawe oko poety / plac Wolności / wstęp wolny
23:00 / FILM / Roberto Minervini, Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu? / plac Wolności / wstęp wolny

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz