K U L T U R A

Kulturalne lato na Gołębiej – kino nieme z muzyką na żywo

kulturalny Stary Rynek - W niemym kinie  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

W ramach akcji Kulturalne Lato na Gołębiej w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej przy ul. Gołębiej odbędzie się pokaz filmu “Dziewczynka z zapałkami” z muzyką na żywo, graną przez zespół Waldemara Rychłego.

Prezentowany niemy film z 1928 roku jest piękną metaforyczną, symboliczną opowieścią opartą na słynnej bajce Andersena.
To historię małej dziewczynki o imieniu Karen, która w ostatni wieczór starego roku bosa, głodna i zmarznięta wędruje po ulicach swojego miasta, bezowocnie próbując sprzedać choćby jedną pudełko zapałek.

Reżyserem filmu jest Jean Renoir (ur. 15 września 1894 w Paryżu, zm. 12 lutego 1979 w Beverly Hills w Kalifornii) – francuski reżyser filmowy, producent, scenarzysta, aktor i pisarz. Czołowy przedstawiciel francuskiego realizmu. Zdobywca Oskara, wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych. Był synem znanego malarza impresjonisty Augusta Renoira.

Odtwórczyni tytułowej roli: Catherine Hessling urodziła się 22 czerwca 1900 roku we Francji ( w Prowansji ). Jej urodę zauważył Henri Matisse. Polecił ją jako modelkę innemu znajomemu malarzowi, Auguste’owi Renoirowi. Catherine została żoną jego syna Jeana, który wybrał karierę filmowca i uczynić ze swej żony gwiazdy. W 1979 roku zmarła na peryferiach Paryża w wieku 79 lat.

Muzykę do filmu wykona Waldemar Rychły z zespołem.

“Dziewczynka z zapałkami” kino nieme z muzyką na żywo -Waldemar Rychły z zespołem

Dziedziniec Szkoły Baletowej
piątek, 30 lipca, godzina 18:00

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz