KS Waterpolo Poznań wicemistrzem Polski

OCMER ŁSTW UŁ - KS Waterpolo Poznań  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter
Finałowy mecz wyłaniający wicemistrza Polski Seniorów. 5:10 wygrało Waterpolo Poznań

Po raz trzeci w historii klubu seniorzy Waterpolo Poznań zdobyli srebrny medal Ekstraklasy piłki wodnej. Tytuł wicemistrza Polski przyniosło poznaniakom dzisiejsze rewelacyjne zwycięstwo 5:10 nad zespołem OCMER UŁ ŁSTW. Mistrz kraju z ubiegłego sezonu zakończył tegoroczne rozgrywki dopiero na 3 miejscu. Natomiast złoty medal powędrował w tym roku do Arkonii Szczecin.

O kolejnym srebrze dla poznańskich waterpolistów zadecydował ostatni, 10 wyjazdowy dwumecz Ekstraklasy. Pierwsze spotkanie na basenie Uniwersytetu Łódzkiego miało bardzo dramatyczny przebieg. Zespół gospodarzy po pierwszej kwarcie objął prowadzenie 1:0. W kolejnych 8 minutach łodzianie strzelili kolejne 3 gole, tracąc tylko 2 bramki. Początek 3 kwarty należał do piłkarzy Waterpolo Poznań, którzy doprowadzili do remisu 4:4. Na 4 minuty przed końcem spotkania obie drużyny miały po 6 bramek, a o ostatecznym zwycięstwie gospodarzy zadecydował 30 sekund później strzał Marcina Piątka. Ostatnie akcje nie zmieniły wyniku sobotniego meczu. Łodzianie wygrali 7:6 i przed niedzielnym rewanżem mieli już tylko punkt straty do poznaniaków. Najlepszymi graczami spotkania wybrano bramkarzy obu drużyn – Pawła Handze i Jana Szabłowskiego. Gole dla Waterpolo Poznań zdobyli: Tomasz Różycki i Paweł Wielogórski (po 2), Maciej Mruk oraz Bartłomiej Kowalewski (po 1).

Poznańscy piłkarze wodni wyciągnęli wnioski z sobotniej porażki i dzień później pokazali, która z drużyn naprawdę zasługuje na tytuł wicemistrzowski. Po świetnych akcjach w 1 kwarcie pewnie objęli prowadzenie 1:4. Do końca meczu tylko zwiększali swoją przewagę i wygrywali z OCMER UŁ ŁSTW aż 10:5. MVP spotkania wybrano tym razem najlepszego strzelca poznaniaków Bartłomieja Kowalewskiego, który zdobył w rewanżu 4 gole, oraz Piotra Piątka z Łodzi. Pozostałe bramki dla Waterpolo Poznań strzelili Rafał Bocheński i Tomasz Różycki (po 2) oraz Oskar Szymonik i Jakub Goździak (po 1).

Pięć lat istnienia klubu i trzecie srebro Ekstraklasy dla Poznania to naprawdę doskonały rezultat, z którego wszyscy możemy być dumni. Na pewno pozostaje po tym sezonie mały niedosyt, bo złoto było w naszym zasięgu. W tym roku szczęście sprzyjało bardziej Arkonii Szczecin, ale to nasza drużyna błyszczała w ostatnich meczach ligowych. Z aktualnym i byłym mistrzem Polski pierwsze spotkania przegraliśmy tylko jedną bramką, a w rewanżach wręcz zdeklasowaliśmy naszych rywali. Zapracowaliśmy uczciwie na kolejny tytuł wicemistrzowski, a to mamy nadzieję pozwoli na dalszy rozwój piłki wodnej w Poznaniu. Mamy już bardzo stabilny zespół seniorski, z najlepszą obroną w Polsce oraz coraz lepszym atakiem. Od 2 lat szkolimy obiecujących juniorów i na pewno nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. W kolejnym sezonie naszym celem będzie najwyższe podium – mówi Tomasz Różycki, prezes klubu i kapitan Waterpolo Poznań.

Dwumeczem w Łodzi drużyna seniorska Waterpolo Poznań zakończyła tegoroczny sezon Ekstraklasy, ale jej zawodników będzie można podziwiać w Termach Maltańskich w pierwszym dniu wakacji. W sobotę, 25 czerwca z okazji obchodów 60 rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56 na własnym basenie zagrają mecz przyjaźni z zespołem waterpolo z Budapesztu.

Wyniki, skład oraz zdobywcy bramek Waterpolo Poznań:

21 maja, pierwszy mecz 10 kolejki MPS – Ekstraklasa 2015/2016:

OCMER UŁ ŁSTW – Waterpolo Poznań 7:6 (1:0, 3:2, 1:2, 2:2)

Paweł Handze – bramkarz, Rafał Bocheński, Jakub Goździak, Tomasz Różycki (2 gole), Oskar Szymonik, Marcin Drula, Bartłomiej Kowalewski (1 gol), Eryk Kalinowski, Paweł Wielogórski (2 gole), Rafał Iwanowicz, Eryk Dziaduk oraz Maciej Mruk (1 gol).

22 maja, mecz rewanżowy o srebrny medal:

OCMER UŁ ŁSTW – Waterpolo Poznań 5:10 (1:4, 2:1, 1:1, 1:4)
Paweł Handze – bramkarz, Rafał Bocheński (2 gole), Jakub Goździak (1 gol), Tomasz Różycki (2 gole), Oskar Szymonik (1 gol), Marcin Drula, Bartłomiej Kowalewski (4 gole), Eryk Kalinowski, Paweł Wielogórski, Rafał Iwanowicz, Eryk Dziaduk oraz Maciej Mruk.

Trener: Jacek Maciąg