K U L T U R A

Krótki i długi metraż teatru tańca!

Taczaka siedziba PTT  Foto: fb

Poznański Teatr Tańca proponuje serię krótkich metraży stworzonych przez międzynarodowe grono artystów posługujących się językiem filmu i językiem choreografii, ukazujące spektrum twórczych odwołań do natury. Zaprezentowane zostaną też dwa filmy, które swoją premierę miały podczas Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty w 2020 roku w cyklu „Filmy o sztuce” – „Wir” („Spin”) w reżyserii Ginan Seidl oraz „CHOMIKi” („HAMSTERs”) belgijskiej autorki Martine Doyen.

Program wypełniają spektakle i performensy online, rozmowy oraz krótko- i długometrażowe filmy choreograficzne, czerpiące inspirację z różnorodności form natury i kwestionujące istnienie nieprzesuwalnych granic między naturą i kulturą.

W sobotę,24 kwietnia rozpocznie się festiwalowa emisja filmów tańca – będą to „Siedem zimowych dni” Companhia de Dança de Almada w choreografii Bruno Duarte oraz „Closed” w reżyserii Jo Strømgrena i Steina Rogera Bulla, w którym „zwykły poniedziałek staje się niezwykłym dniem pełnym intrygujących zdarzeń”.

Spektakl “Obiecana Ziemia Obiecana” Polskiego Teatru Tańca w choreografii Artura Bieńkowskiego i reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej jest epicką opowieścią o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania — począwszy od Wielkiego Wybuchu, aż po chwilę obecną, od atomu do sztucznej inteligencji. W wersji online w ramach festiwalu spektakl dostępny będzie od 25 kwietnia.
26 kwietnia zobaczyć będzie można filmy tańca Nathalie Larquet „Leño” oraz „Oh…! That’s nothing” z udziałem Julie-Anne Stanzak z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, a także rozmowę pt. „Taniec i natura” o wspólnej pracy dwóch artystek pracy i ich inspiracjach. Julie-Anne Stanzak opowie o swojej współpracy z ikoną tańca – Piną Bausch. 27 kwietnia „Tens” w koncepcji, choreografii i wykonaniu Marty Wołowiec.

Kulminacją programu festiwalowego będzie inauguracja siedziby Polskiego Teatru Tańca. Wydarzenie odbędzie się 29 kwietnia w formie streamingu online, który będzie można śledzić na Facebooku i YouTubie Polskiego Teatru Tańca.

Jeżeli 30 kwietnia ograniczenia związane z epidemią zostaną cofnięte, będzie można zobaczyć na żywo pierwszy spektakl “Kurka wodna albo urojenie” – w nowej siedzibie teatru, przy ul. Taczaka 8.

Wszystkie materiały festiwalowe (poza streamingiem inauguracji i filmem tańca „Siedem dni zimy” Companhia de Dança de Almada, który to film można oglądać od 24 kwietnia od g. 20.00 do 26 kwietnia, g. 19.59) dostępne będą na platformie VOD Polskiego Teatru Tańca do końca festiwalu, tj. do 30 kwietnia.

Każdemu z opublikowanych materiałów towarzyszy informacja, czy wydarzenie jest biletowane, czy dostęp jest bezpłatny.

Użyte w artykule zdjęcia: fb

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz