Aglomeracja

Kontrole policyjne przy przejazdach kolejowych

W pobliżu przejazdów kolejowych możemy spotkać dzisiaj policyjne patrole. Mundurowi zwracać dziś będą szczególną uwagę na zachowania kierowców, pieszych czy rowerzystów pokonujących te przejazdy. Działania  te mają zwrócić uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w takich miejscach.

Niestety nie wszyscy o tym pamiętają. Tymczasem pędząca bana nie zatrzyma się w miejscu, gdy na jej drodze pojawi się nagle np. samochód, którego kierowca nie zatrzymał się przed przejazdem i nie sprawdził, czy może go pokonać.

Na zatrzymanie, od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania, pociąg potrzebuje nawet do 1.200 metrów, a kierowcy nie zawsze zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego – podkreślają policjanci – dlatego postawiliśmy sobie za cel podnoszenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach.

Właśnie dlatego prowadzone są działania w pobliżu przejazdów kolejowych. Potrwają one przez cały poniedziałek (5.03). Jak dodają policjanci najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest właśnie nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Podobnie zachowują się też piesi czy rowerzyści.

Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności – przypominają policjanci.

Dodatkowo policjanci po przeanalizowaniu zagrożeń występujących na przejazdach kolejowych mają opracować zasady działań prowadzonych wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei.

Użyte w artykule zdjęcia: KWP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz