POZnań

Kolejne miasto partnerskie Poznania?

Bolonia  Foto: wikipedia

Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski i Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowiczem podpisali list intencyjny sprawie ustanowienia współpracy miast partnerskich pomiędzy Poznaniem a Miastem Metropolitalnym Bolonia.

Nawiązanie relacji pomiędzy Poznaniem a Bolonią, to efekt wcześniejszej realizacji kilku wspólnych projektów międzynarodowych, a także bardzo dobrej współpracy od lat Samorządu Województwa Wielkopolskiego z Regionem Emilia-Romania, którego stolicą jest Bolonia.

Jak komentuje prezydent Wiśniewski – istnieje wiele wspólnych platform współdziałania i wymian pomiędzy naszymi miastami. Bolonia to także miasto z bogatą historią i podobnie jak Poznań silny ośrodek akademicki, kulturalny i biznesowy.

Poznań razem z Bolonią zrealizował już kilka projektów, m.in. w ramach URBACT-u europejskiego programu wymiany wiedzy i doświadczeń promującym zrównoważony rozwój miejski. Regularnie także poznańscy wydawcy uczestniczą w prestiżowych targach książek odbywających się w Bolonii.

To wszystko daje szansę trwałej i faktycznej współpracy, która może objąć różne grupy społeczne – podkreśla prezydent Wiśniewski

Oficjalnie po naszej stronie umowę partnerską musi jeszcze potwierdzić Rada Miasta Poznania. Dotąd Poznań nie miał miasta partnerskiego we Włoszech.

Miasto Poznań posiada 14 umów partnerskich z miastami zagranicznymi. Najwięksi partnerzy znajdują się w Europie – są to przede wszystkim: Hanower (Niemcy), Rennes (Francja) i Nottinghamshire (Wielka Brytania). Miasto posiada także kontakty z daleko od Polski położonym Shenzhen w Chinach i Toledo w USA.

Pełna lista: Assen (Holandia), Brno (Czechy), Charków (Ukraina), Győr (Węgry), Hanower (Niemcy), Jyväskylä (Finlandia), Kutaisi (Gruzja), Nablus (Palestyna), Hrabstwo Nottinghamshire (Anglia), Pozuelo de Alarcón (Hiszpania), Ra’anana (Izrael), Rennes (Francja), Shenzhen (Chiny), Toledo (USA)

Użyte w artykule zdjęcia: Mariusz Wiśniewski / facebook, wikipedia

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz