Aglomeracja

Kolej Metropolitalna – w Swarzędzu węzeł przesiadkowy

Nowy dworzec PKP w Swarzędzu   Foto:

W Swarzędzu funkcjonować rozpoczął węzeł przesiadkowy komunikacji publicznej przy dworcu PKP. Połączeniami komunikacji autobusowej z kolejową funkcjonują w ramach Poznańskiej Kolej Metropolitalnej powinno zachęcić osoby dojeżdżające do Poznania do pozostawienia samochodu w garażu. Umowę o współpracy podpisali wielkopolscy samorządowcy.

Całkowity koszt budowy węzłów przesiadkowych w Swarzędzu i Kobylnicy wyniósł ponad 13,5 mln zł. Inwestycje otrzymały dofinansowanie unijne w wysokości prawie 8,9 mln zł. W Swarzędzu inwestycja objęła m.in. budowę przystanku początkowego i końcowego większości linii autobusowych komunikacji miejskiej organizowanej przez gminę Swarzędz.

Przystanek może obsługiwać 4 pojazdy na dwóch wyposażonych w wiaty przystankowe peronach autobusowych. Węzeł składa się ponadto z parkingów dla 94 samochodów osobowych oraz wiat rowerowych mogących pomieścić 30 jednośladów.

Przy dworcu przebiega trasa nowej linii autobusowej nr 494, która łączy miejscowość Garby z węzłem przesiadkowym w Kobylnicy, na której kursują nowo zakupione ekologiczne autobusy hybrydowe.

Węzeł w Swarzędzu uzyska pełną funkcjonalność w chwili włączenia Swarzędza do systemu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. A to nastąpi już od niedzieli 9 września. Uruchomione zostaną wtedy połączenia w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na trasach: Poznań Główny – Poznań Garbary – Poznań Wschód – Poznań Antoninek – Swarzędz; Swarzędz – Poznań Antoninek – Poznań Wschód – Poznań Garbary – Poznań Główny.

Niektóre z połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będą realizowane z Nowego Tomyśla i Jarocina do Swarzędza. Nada to PKM walory szybkiej kolei miejskiej, która zatrzymując się na przystankach położonych wzdłuż danej linii kolejowej pozwoli mieszkańcom miasta i metropolii korzystać w granicach Poznania z bardzo szybkiego środka transportu publicznego.

Jak mówi Maciej Wudarski zastępca Prezydenta Miasta Poznania: Inauguracja połączeń kolejowych pomiędzy Poznaniem a Swarzędzem ma duże znaczenie dla Poznania. Pociągi części połączeń, zatrzymywać się będą tylko na chwilę na stacji Poznań Główny, aby wymienić pasażerów. Dla Poznania to są początki szybkiej kolei miejskiej. Rozwiązanie zmniejszy liczbę korków na ulicach oraz zwiększy wygodę podróżowania pasażerów, którzy nie chcą korzystać z samochodu lub nie mogą.

Użyte w artykule zdjęcia: Powiat Poznański

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • a pociągów kursuje mniej, a miały być co pół godziny w porach szczytu komunikacyjnego, brak pociągu około 6.30,

  • Na linii z Poznania do Pobiedzisk to w dni takie jak sobota czy niedziela prawie wogóle nie kursuje KW.
    Przerwy po 2-3 godziny, jak widać pic króluje