K U L T U R A

Klepsydra | spektakl kolektywu LEDA – zdjęcia

Klepsydra - Spektakl kolektywu Leda - 30.07.2022  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Spektakl Klepsydra, którego twórcami jest kolektyw Leda mogliśmy obejrzeć w siedzibie Polskiego Teatru Tańca w ostatni weeknd. Każdy z choreografów stworzył część finałowego spektaklu, a także zatańczył.

Głównym tematem spektaklu jest czas i różne sposoby w jaki jest postrzegany. Każda z części to opowieść o jednej z idei Czasu – Tempo, Rytm, Kairos, Synchroniczność, Ananke. 5 choreografów stworzyło część finałowego spektaklu.

Inspiracją do powstania spektaklu była mitologia i filozofia grecka. Twórcy sięgnęli też do innych kultur, aby stworzyć organiczne podstawy dla rezultatu końcowego.

Czas może być pomiarem chronologicznym, linearną sekwencją złożoną z jednakowych momentów liczonych za pomocą zegarów lub innych urządzeń.
Czas to także Tempo w muzyce, zmiany prędkości or Rytm, cykliczność akcentów, które powtarzają się w nieskończoność.
Czas to Kairos, ten idealny, właściwy moment, pojedyncza chwila i nie ma drugiej takiej samej.
Wreszcie Czas może być Synchronicznością, ideą według której chwila nie jest konsekwencją poprzedniej, ale złożoną siecią, w której prawdziwe znaczenie jest efektem koincydencji, a nie tylko poprzez wyjaśnienie przyczyn.
Wszystkie wyobrażenia Czasu idą razem z grecką boginią Ananke, symbolizującą Konieczność i Nieuchronność. Jej bratem jest Chronos, reprezentujący czas w ujęciu linearnym, oboje byli splątani ze sobą jak węże gdy tworzył się Wszechświat. Ananke jest tez matką trzech Mojri (bogiń losu). – czytamy na stronie wydarzenia

Autorem muzyki skomponowanej specjalnie dla spektaklu jest Piotr Staniszewski.
Choreografowie/tancerze: Milena Crameri, Sergi Martinez, Bartosz Dopytalski, Giorgio Tinari, Frderico Zeno Bassanese
Reżyseria: Anna Hop.

Zdjęcia powstały podczas próby generalnej w sobotę, 30 lipca.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz