KAZIUK 2010

kaziuki zespol zgoda  Foto:

kaziuki zespol zgodaPoznaniacy przyzwyczaili się już do tego, że Kaziuki obchodzone są również w stolicy Wielkopolski. Przyzwyczaili do tego święta i polubili je. Nie ma cię czemu dziwić – doskonała kuchnia, muzyka, która powoduje uśmiech i doskonała okazja, by spędzić sympatycznie czas z rodziną. Oby tylko pogoda w tym roku dopisała! Pierwsze imprezy kaziukowe już za nami.

Dzisiaj (6.III) w PoemaCafe (ul. Wodna 12) godz.16:00 rozpocznie się wernisaż wystawy Krzysztofa Styszyńskiego „Poznańskie ślady Władysława Jagiełły”. Będzie również okazja do spotkania z historykiem Andrzejem Zarzyckim.

W niedzielę (7.III) spotkamy się tradycyjnie na Starym Rynku. Uroczystości Kaziukowe rozpoczną się przed Ratuszem o godzinie 11:15. Wszyscy, którzy przybędą na Rynek będą mieli okazję obejrzeć prezentację chorągwi wielkopolskich biorących udział w bitwie pod Grunwaldem. Odbędzie się także uroczyste wykonanie Roty. Obchodzimy właśnie 100-lecie pieśni do słów Marii Konopnickiej z muzyką Feliksa Nowowiejskiego. W samo południe zebrani na poznańskim rynku usłyszą hejnał wileński i tradycyjnie poznański. Gdy na wieży trykać się będą koziołki u stóp Ratusza podziwiać będzie można przemarsz Orszaku Królewskiego Jagiellonów.

kaziuk2010Tłumy odwiedzą z pewnością KIERMASZ KAZIUKOWY. Sporą popularnością cieszyć się będą z pewnością, jak co roku, wileńskie palmy, obwarzanki i czarny chleb. W trakcie Kiermaszu z kuchni polowych serwowane będą cepeliny przygotowane przez Restaurację “Kresową”.  Kresowego jadła będzie można spróbować również w Gospodzie “Pod Koziołkami”. Również Poczta Polska przygotowała karty pocztowe z okolicznościowymi datownikami.

WYSTĘPY i PREZENTACJE na SCENIE

Na scenie prezentować się będzie Dwór Jagielloński i Zespół Flażolecistów ze Swarzędza. Profesor Stefan Stuligrosz otrzyma nagrodę przyznaną przez Dwór Jagielloński. Wystąpi także zespół ZGODA z Rudomina k/Wilna. Jednym z punktó programu będzie również wręczenie Nagrody ŻURAWINA dla Laureata ś.p. Macieja  Frankiewicza. Miłośnicy folkloru będą z pewnością zadowoleni z występów zespołów:  Pieśni i Tańca Wielkopolanie, Zespołu Wokalnego Kaźmierzanka oraz ”Schola Collegiale” z Berlina. Zapraszamy już teraz do wspólnego śpiewania pieśni okolicznościowych i biesiadnych około godziny 14:45.

W siedzibie WSPÓLNOTY POLSKIEJ (Stary Rynek 51, I piętro) godz. 14:00 – będzie można wysłuchać prelekcji Witolda Mikołajczaka “GRUNWALD 1410″

Na Kaziuki zaprasza również CK ZAMEK. Tutaj właśnie odbędzie się Koncert Galowy ZESPOŁU PIEŚNI i TAŃCA ZGODA z RUDOMINA k/WILNA. Początek o godzinie 16:15 . W przerwie koncertu zostanie otwarta wystawa z cyklu Kresy w fotografii Wielkopolan zatytułowana „Władysław Jagiełło w 600 lecie Bitwy pod Grunwaldem”.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz