Kino Bułgarska 19

Adres: Bułgarska 19
Poznań

Kino Bułgarska 19 - zapowiedzi wydarzeń

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 14.09.2023 - start godzina 16:00

Repertuar kina Bułgarska 19



15:20 – CICHA DZIEWCZYNA

reż. Colm Bairéad, prod. Irlandia, 2022 r., czas projekcji: 94 min.
„Cicha dziewczyna” to opowieść o 9-letniej Cáit, która mieszka w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Po tym jak jej matka kolejny raz zachodzi w ciążę, dziewczynka trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona Cáit zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu. Nagrodzony na Berlinale film w niezwykły sposób kreuje atmosferę, znakomicie operuje niedopowiedzeniem i hipnotyzuje pracą kamery. Jest to ciepła, przejmująca opowieść o nieoczywistych, budujących się więzach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa…

15:40 – KOCHANICA KRÓLA JEANNE DU BARRY

reż. Maïwenn, prod. Francja, 2023 r., czas projekcji: 113 min.
Zachwycający kostiumami, pieczołowicie odtwarzający detale pałacowego życia film w reżyserii Maïwenn ożywia ducha epoki, do sztywnej dworskiej etykiety wnosząc, wraz z Jeanne, energię buntu i powiew wolności. Chociaż dziś nie dusimy się w gorsetach i pudrowanych perukach, niewidzialny sznur oczekiwań społecznych wciąż nas krępuje. Bezczelna, odważna Jeanne uczy nas, jak łamać zasady, pozostając wierną sobie…

17:00 – SERCE MOTYLA – Poznańska premiera – Kino dzieci

reż. Inesa Kurklietyte, prod. Litwa, 2021 r., czas projekcji: 108 min.
Serce dziesięcioletniego Juozapasa bije tuż pod powierzchnią skóry. Musi na siebie uważać i nosić specjalną „zbroję”. Jego niecodzienny wygląd budzi zainteresowanie, rówieśnicy wyśmiewają go i przezywają. Chłopiec coraz bardziej stroni od innych dzieci. Fascynują go za to owady. Buduje żukom, motylom i karaluchom domki i tworzy dla nich azyl w starym opuszczonym dworze. Wszystko się zmienia, kiedy do miasteczka wprowadza się odważna i otwarta dziewczynka. To właśnie Rugilè chłopiec zdradza swój sekret. Dzięki niej Juozapas pokona swoje lęki i otworzy się na świat…

17:40 – SIŁA NASZYCH MARZEŃ – Poznańska premiera

reż. Christian Duguay, prod. Francja, 2022 r., czas projekcji: 109 min.
Zoe urodziła się i dorastała w otoczeniu koni w stajni wyścigowej swoich rodziców. To jest jej miejsce na ziemi. Teraz marzy, aby pewnego dnia stać się dżokejem, tak jak jej ojciec. Kiedy w stajni rodzi się nowy źrebak Burza, Zoe jako pierwsza dostrzega w nim potencjał na mistrza, na którego jej rodzice czekali i pracowali przez całe życie. Ich wspólne marzenia zostają zniszczone w czasie jednej burzliwej nocy, kiedy spłoszona klacz przypadkowo rani Zoe. Pogrążona w rozpaczy dziewczyna całkowicie się załamuje. Nie może pogodzić się z niesprawiedliwym losem. Rodzice ze wszystkich sił starają się wspierać Zoe. Dzięki ich wytrwałości i zaskakującej pomocy stajennego Seby, który ma niezwykły dar komunikowania się z końmi, Zoe postanawia pokonać przeciwności losu i odzyskać to, co wydawało się stracone…

18:50 – NASZOŚĆ – TYLKO DLA NIENORMALNYCH

reż. Magdalena Piejko, prod. Polska, 2022 r., czas projekcji: 73 min.
Grupa mieszkańców Poznania, w latach dziewięćdziesiątych XX wieku tworzących Akcję Alternatywną Naszość wymyśla happeningi ośmieszające polityków, działaczy komunistycznych, organizuje protesty przeciwko zbrodniczej działalności Putina. Międzypokoleniowa i ideowo różnorodna grupa na czele której stał Piotr Lisiewicz wydaje także pismo „Naszość – tylko dla nienormalnych” na łamach którego znalazły się rysunki oraz liczne wiersze tworzone przez członków formacji. Grupa wydała także tomik poezji zatytułowany „Flaki z nietoperza”. Ich potyczki z systemem sądowniczym, policją i mediami stają się opowieścią o nieznanej liście swoistych tabu tamtego czasu. Pokazują też uniwersalną i antytotalitarną moc śmiechu i ludzkiej kreatywności…

20:10 – TURKUSOWA SUKNIA – Pokaz przedpremierowy

reż. Maryam Touzani, prod. Francja, Maroko, Belgia, Dania, 2022 r., czas projekcji: 124 min.
Mina i Halim, małżeństwo z wieloletnim stażem, prowadzi niewielki zakład krawiecki w marokańskim mieście Sala. O talencie mężczyzny, a zwłaszcza niezwykłym hafcie, jakim ozdabia tradycyjne, szyte przez siebie stroje, jest na tyle głośno, że kolejne zamówienia znacznie przekraczają jego możliwości. Sytuacja zmusza Halima, by zatrudnił młodego pomocnika, choć początkowo nie jest do tego przekonany. Ostatecznie pod jego skrzydła trafia Youssef, dla którego praktyka u boku mistrza w swoim fachu, za jakiego uchodzi starszy z mężczyzn, jest wielką szansą. Przyglądanie się codziennej żmudnej pracy Halima to dla niego nie tylko możliwość doskonalenia własnych umiejętności, ale też lekcja cierpliwości oraz pokory. Tym cenniejsza, że z każdym dniem bohaterowie nabierają do siebie większego zaufania i zaczyna ich łączyć coraz bliższa więź, co nie pozostaje niezauważone przez Minę…

21:00 – RAPORT PILECKIEGO

reż. Krzysztof Łukaszewicz, Leszek Wosiewicz, prod. Polska, 2023 r., czas projekcji: 117 min.
Żołnierz AK, rotmistrz Witold Pilecki z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie…