Galeria Miejska Arsenał

Adres: Stary Rynek 3
Poznań

Galeria Miejska Arsenał - zapowiedzi wydarzeń

pn: nieczynne, wt-sb: 12-19, nd: 11-15
bilety:normalny 5,- ulgowy 3,- grupowy [do 30 os.] 20,- rodzinny [do 5 os.]7,-

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 8.07.2011 - start godzina 10:45

Malta Festival: Panel: Granice podmiotowości – FORUM



Opis

Kto zarządza podmiotowością? Na jakiej podstawie ustala się podmioty podlegające całkowitemu wykluczeniu, pozbawiane podstawowych praw? Dlaczego tak dwuznacznie brzmią twierdzenia, że ludzi traktujemy jak zwierzęta, a zwierzęta jak ludzi? Do kogo należy decyzja, kto jest a kto nie jest wykluczony i jak tę decyzję uzasadnia?

uczestnicy panelu:

Monika Bakke – adiunkt w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu. Zajmuje się estetyką współczesną w perspektywie posthumanistycznej, genderowej i transkulturowej, krytyką sztuki oraz animal studies. Autorka książki Bio-transfiguracje. Sztuka i estetyka posthumanizmu (2010), Ciało otwarte (2000), współautorka Pleroma: Art in search of fullness (1998), redaktorka Estetyki australijskich Aborygenów (2004), Going Aerial: Air, Art, Architecture (2006) i Zoo(genea)logii (w przygotowaniu). Redaktorka „Czasu Kultury”.

Anat Pick – senior lecturer i koordynatorka programu Film & Video na Uniwersytecie East London. W 1996 roku obroniła pracę magisterską na Uniwersytecie w Sussex, w 2001 roku doktorat na Uniwersytecie Oxfordzkim (w zakresie literatury angielskiej). Interesuje się filozofią Simone Weil, Nietzschego, Giorgio Agambena, posthumanizmem, filmem dokumentalnym i niezależnym. Wydała Creaturely Poetics: Animality and Vulnerability in Literature and Film (2011). W 2012 roku ukaże się redagowana przez Anat Pick wspólnie z Guinevere Narraway The Collection Screening Nature: Cinema Beyond the Human.

Szymon Wróbel – psycholog i filozof. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych (psychologia) UAM w Poznaniu. W 1996 roku obronił pracę doktorską w zakresie filozofii, a w 2003 habilitował się w IFiS PAN w Warszawie. Autor książek: Odkrycie nieświadomości, Galaktyki, biblioteki, popioły z zakresu filozofii literatury, Władza i rozum. Stadia rozwojowe krytycznej teorii społecznej (nagroda Prezesa Rady Ministrów 2004), Granice polityczności (wspólnie z Pawłem Dyblem), Gramatyka, umysł ewolucja. Autor ponad 80 artykułów opublikowanych na łamach czasopism naukowych oraz w pięciu zredagowanych monografiach. Od kilku lat jest związany z IFiS PAN w Warszawie oraz WPA UAM w Kaliszu. Obecnie został wykładowcą Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” UW.

 

prowadzenie:

Paweł Mościcki – filozof, eseista i tłumacz, doktorant w Szkole Nauk Społecznych PAN w Warszawie. Interesuje się współczesną filozofią, sztuką, a także krytycznymi dyskursami politycznymi. Członek zespołu „Krytyki Politycznej”. Tłumaczył książki Alaina Badiou, Dereka Attridge’a, Slavoja Žižka, Jacques’a Rancière’a. Redaktor tomu Maurice Blanchot. Literatura ekstremalna (2007) oraz autor książek Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej (2008) i Godard. Pasaże (2010). Obecnie pracuje nad doktoratem o pojęciu potencjalności u Agambena oraz przygotowuje projekt badawczy poświęcony sztuce i utopii w XX wieku.