Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 7 V

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

7 MAJA Słońce w znaku Byka

Urodzeni 7 maja odznaczają się oryginalną umysłowością i predyspozycjami twórczymi. Są bardzo ambitni i nie ustają w poszukiwaniu coraz to nowych form swego artystycznego wyrazu. Ich aktywność ściśle wiąże się z uczuciami i nastrojami. One to inspirują ich, bądź działają destrukcyjnie.

Patronką dnia jest bł. Gizela, żona św. Stefana króla Węgier i matka św. Emeryka. Umacniała w wierze świeżo nawróconych z pogaństwa swoich rodaków. Fundowała kościoły i klasztory. Po śmierci męża wstąpiła do klasztoru ss. benedyktynek w Passawie. Tam zmarła w 1060 r.

Imieniny obchodzą: Gizela, Ludmiła, Benedykt, Filip, Jakub, Domicela

Imię Domicela ma pochodzenie łacińskie. Prawdopodobnie pierwotnie oznaczało “pogromczynię”. Kobieta o tym imieniu jest obdarzona walecznym usposobieniem i nieustępliwością, dlatego często kieruje mężczyznami. Jeśli chce, potrafi być łagodna i spolegliwa, ale nie na długo. Wspaniale realizuje się w wolnych zawodach, bywa artystką, podróżniczką lub dyrektorem firmy.

Gizela jest imieniem pochodzenia starogermańskiego wywodzącym się od słowa “strzała”. Oznacza osobę, którą charakteryzuje energiczny i szybki sposób zachowania. Gizela jest elegancką kobietą o miłym usposobieniu. Radosna i uśmiechnięta potrafi znaleźć wspólny język ze wszystkimi ludźmi i dobrze się czuje w każdym otoczeniu. Lubi rozrywki, miłe niespodzianki i dalekie podróże.

Ludmiła znaczy “przyjaciółka ludu” i kobieta nosząca to imię wyróżnia się w otoczeniu. Z charakteru – altruistka, jest nad wyraz troskliwa, gościnna i pracowita. Wykazuje wiele energii w załatwianiu spraw społecznych. Z reguły pełni zawód wymagający solidności i skrupulatności. Jest niezbyt dużą entuzjastką życia w rodzinie.

Cytaty na dziś:

Pan Bóg jest wyrafinowany, ale nie jest złośliwy. Albert Einstein

Głupota, którą widzimy u drugich, na ogół podnosi nas na duchu. Johann Gottfried Seume

Lepiej nie mówić nic, niż mówić o niczym. Tadeusz Kotarbiński

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1375 Mikołaj z Górki po śmierci Jana z Lutogniewa otrzymał sakrę i zasiadł na tronie biskupa poznańskiego. Jako biskup rozpoczął przebudowę w stylu gotyckim katedry poznańskiej i otoczył murami Słupcę. W polityce zabiegał o względy i kolejne nadania dla biskupstwa ze strony Piastów mazowieckich, lecz poza tym nie wykazywał jakieś konkretnej linii politycznej. W świadomości kolejnych pokoleń utrwalił się jego negatywny obraz naszkicowany przez Janka z Czarnkowa, który określił go jako człowieka nieuczciwego i zepsutego. Zmarł 18 marca 1382 Ciążeniu, pochowano go w poznańskiej katedrze.

1793 Odbyła się ceremonia hołdu obywateli Poznania przed królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem II.

1848 Na polecenie władz pruskich Juliusz Słowacki został zmuszony do opuszczenia Poznania.

1859 Przy kościele Św. Marcina w Poznaniu odsłonięto pierwszy na ziemiach polskich pomnik Adama Mickiewicza. (dłuta Władysława Oleszczyńskiego). O wykonanie pomnika zwrócono się do przebywającego w Paryżu znanego rzeźbiarza Władysława Oleszczyńskiego. Oleszczyńskim przemawiało również to, że znał osobiście Mickiewicza i był jego gorącym wielbicielem. Już w marcu 1856 roku był gotowy pierwszy model pomnika, odlany w gipsie. Przesłany do Poznania spotkał się z przychylnym przyjęciem. Po uzyskaniu aprobaty, Oleszczyński przystąpił do wykonania drugiego modelu w glinie. Cały proces twórczy jest udokumentowany zapiskami Oleszczyńskiego. Wynika z nich duże zaangażowanie artysty. Najwięcej sporów toczyło się przy ustaleniu materiału z którego miał być wykonany pomnik. Ostatecznie komitet zgodził się na “conflant” (kamień podobny do marmuru). Oleszczyński mógł przystąpić do odkuwania pomnika. 7 czerwca 1857 roku Oleszczyński doniósł komitetowi, że pomnik został ukończony. 9 sierpnia, dokładnie opakowany pomnik dotarł koleją do Poznania.

1868 Urodził się Stanisław Przybyszewski, pisarz. Czołowy programotwórca Młodej Polski, jeden z pierwszych ekspresjonistów w literaturze europejskiej. Po zakończeniu I wojny stał się współpracownikiem poznańskiego czasopisma Zdrój. Mieszkał także krótko w Poznaniu.

1877 Urodziła się Stanisława Wysocka – aktorka, reżyser. Znana jest ze swych ról dramatycznych w Balladynie” Słowackiego, Dziadach Mickiewicza. W latach 1927-30 pracowała w Teatrze Polskim w Poznaniu, potem na scenach Wilna, Łodzi i Warszawy. Nazywano ją “nową Modrzejewską”. Zmarła. 17 stycznia 1941.

http://www.youtube.com/watch?v=OiwUwPWX99k

1890 Urodził się Stanisław Wachowiak, działacz polityczny i społeczny, dyrektor Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku. (zm.1972).

1919 308 lat po formalnym powołaniu do życia uniwersytetu przez króla polskiego odbyła się w Poznaniu uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego nowo powstałej Wszechnicy Piastowskiej (jak początkowo nazywano Uniwersytet Poznański). Inauguracyjny wykład pt. “Z dziejów uniwersytetów w Polsce” wygłosił wówczas profesor Kazimierz Tymieniecki. Uczelnia przez cały okres międzywojenny doskonale się rozwijała, kształcąc studentów na pięciu wydziałach w zakresie: prawa i ekonomii, medycyny, humanistyki, matematyki i nauk przyrodniczych oraz rolnictwa i leśnictwa. Otrzymywał tu dyplom co dziesiąty absolwent szkół wyższych w Polsce.

1978 Urodził się Mariusz Wiśniewski, poznański radny, jedne z najaktywniejszych rajców.

Zdarzyło się 7 maja

1268 Zmarł Wincenty z Kielc, twórca hymnu Gaude Mater Polonia i żywotu św. Stanisława.

1525 Po torturach stracono Tomasza Münzera, niemieckiego teologa ewangelickiego, przywódcę chłopów w czasie antyfeudalnego powstania.

1682 Zmarł Fiodor III Romanow, car Rosji. Został carem, mając 15 lat. Był wszechstronnie wykształcony, przy tym bardzo chorowity. Znał język polski, który za jego panowania był językiem dworu carskiego. Wprowadził szereg reform w państwie. Między innymi zniesione zostały niektóre drastyczne kary, ujednolicone podatki ludności, zwiększone kompetencje wojewodów, przy równoczesnym zmniejszeniu ilości urzędów. (ur. 1661).

1763 Urodził się książę Józef Poniatowski. Bratanek króla Stanisława Augusta, generał, minister wojny i naczelny wódz wojsk Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji. Przez współczesnych nazywany pieszczotliwie “książę Pepi”, ze względu na urodę, miły sposób bycia i zainteresowanie płcią piękną. Zginął w nurtach Elstery, w czasie osłaniania odwrotu armii napoleońskiej spod Lipska 19 października 1813 roku

1794 Naczelnik powstania gen. Tadeusz Kościuszko ogłosił uniwersał zwany “połanieckim”. Dokument zmniejszał pańszczyznę, nadawał chłopom wolność osobistą, zapewniał im opiekę rządu i nieusuwalność z gruntu.

1840 Urodził się Piotr Czajkowski, wybitny kompozytor rosyjski. W jego twórczości wyróżniają się elementy narodowe oraz liryzm melodii. Autor oper: Eugeniusz Onegin, Dama Pikowa; baletów Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów, 6 symfonii, utworów orkiestrowych.

1867 Urodził się Władysław Reymont (wł. Rejment), pisarz. Autor powieści “Komediantka”, “Ziemia obiecana” oraz “Chłopi”, za którą w 1924 roku otrzymał literacką nagrodę Nobla.

1888 George Eastman opatentował “Kodak box camera”, pierwszy migawkowy aparat fotograficzny przeznaczony dla “amatorów”. Wszedł do sprzedaży w czerwcu i kosztował 25$. Wewnątrz aparatu znajdowała się rolka filmu pozwalająca na zrobienie stu 2,5 calowych, okrągłych zdjęć. Dzięki wprowadzeniu przez Eastmana usługi wywoływania zdjęć i ponownego “ładowania aparatu” w niedługim czasie osiągnął niebywały sukces. Już po roku od premiery wywoływał dziennie ponad 7000 odbitek. Sama nazwa KODAK nie znaczy nic. Została wymyślona by była łatwa do wymówienia w każdym języku.

1895 W Sankt Petersburgu Aleksander Popow zademonstrował Rosyjskiemu Towarzystwu Fizyko-Chemicznemu radio własnej konstrukcji.

1901 Urodził się Gary Cooper – amerykański aktor filmowy, gwiazdor lat 30-tych. W roku 1961 został uhonorowany specjalnym „Oscarem” za wybitne osiągnięcia aktorskie. Znany m.in. z filmów: „Pożegnanie z bronią”, „Komu bije dzwon”, „W samo południe”.

1912 Pierwszy lot samolotu wyposażonego w karabin maszynowy firmy Lewis. Dwupłatowy samolot firmy Wright pilotował porucznik Thomas deWitt.

1919 Urodziła się Eva (Evita) Peron, druga żona prezydenta Argentyny Juana Peróna, sama także zajmowała się działalnością polityczną., bohaterka głośnego musicalu Evita.

1933 Polski pilot Stanisław Skarżyński ustanowił rekord świata w samotnym locie bez lądowania nas południowym Atlantykiem, od St. Louis w Senegalu do Meceio w Brazylii.

1943 W obozie wojskowym w Siedlcach nad Oką rozpoczęło się formowanie 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

http://www.youtube.com/watch?v=GS-rdJlhmeg

1951 W Katowicach urodził się Ireneusz Dudek, muzyk i wokalista bluesowy. Swą karierę rozpoczynał pod koniec lat 60-tych w grupie Silesian Blues Band. Później kierował grupami Apokalipsa, Irjan, Dudek Blues Band, Sesja Bluesowa, Big Blues Band, Shakin’ Dudi, The Dudis i Symphonic Blues. Organizator festiwalu Rawa Blues.

1952 Geoffrey Dummer z brytyjskiego Royal Radar Establishment opublikował w Waszyngtonie pierwszą koncepcję układu scalonego. Istotą konstrukcji Drummera było takie upakowanie części elektronicznych w jednym elemencie by zredukować wymiary, zmniejszyć koszty produkcji i skrócić czas przepływu elektronów.

1954 Ostateczna klęska Francuzów pod twierdzą Dien Bien Phu (Indochiny Francuskie) zakończyła wojnę indochińską.

1966 Grupa Mamas & Papas na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów z piosenką „Monday, monday”.

http://www.youtube.com/watch?v=H7KrlDZ5Hkw

1967 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “The Happening” – The Supremes . Był to ostatni singiel zespołu.

1967 Urodził się Jakub Strzyczkowski, dziennikarz Trzeciego Programu Polskiego Radia (popularnej “Trójki”) oraz Telewizji Polskiej. Absolwent prawa WPiA UW.

1969 Na listy przebojów country w USA trafił pierwszy przebój Krisa Kristoffersona – “Me and Bobby McGee”. W 1971 roku kompozycja ta znalazła się na szczycie list przebojów w wykonaniu Janis Joplin.

http://www.youtube.com/watch?v=W8ZkkKfg_Rw

http://www.youtube.com/watch?v=6iX-EcRKXJw&feature=related

1969 Urodził się Radosław Pazura, aktor. W 2005 roku wspierał kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości uczestnicząc w cyklu koncertów Wiosna Polaków.

http://www.youtube.com/watch?v=AapQuCL1uxg

1977 W Krakowie znaleziono zwłoki studenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Pyjasa, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, z rąk agentów SB. Pogrzeb studenta stał się okazją do wielkiej politycznej demonstracji, której następstwem były liczne aresztowania.

1980 W Stalowej Woli urodził się Maciej Gracjan Zakościelny, aktor. Pierwszą rolę dostał w serialu Plebania, gdzie zagrał Marka Bednarka. Występuje głownie w produkcjach TVN.

http://www.youtube.com/watch?v=cDG7nvZZHXQ

1983 Kocham Cię Kochanie moje – Maanam Nr 1 w 55 notowaniu LP3.

http://www.youtube.com/watch?v=ElK09uCv1mo

1985 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Crazy For You” – Madonna.

1985 Zmarł Adam Bahdaj, pisarz. Autor książek dla dzieci i młodzieży m.in.: „Wakacje z duchami”, „Stawiam na Tolka Banana”. W plebiscycie czytelników “Płomyka” i “Świata Młodych” na najpopularniejszego pisarza otrzymał w 1970 r. “Orle Pióro”.

http://www.youtube.com/watch?v=UMkgPXi0KGE

1990 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Nothing Compares 2 U” – Sinead O’Connor. Piosenkę napisał Prince.

1999 Lista Przebojów Programu 3. Notowanie nr 901: 1. Kazik Na Żywo – Las Maquinas De La Muerte, 2. Śpij Kochanie Śpij – Kayah & Goran, 3. Anna Maria Jopek – Ja Wysiadam, 4. Metallica – Whiskey In The Jar, 5. Hey – 4 Pory

http://www.youtube.com/watch?v=TMaRDoO9N1o

2000 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Oops I Did It Again” – Britney Spears; UK Top Album: “Play” – Moby.

http://www.youtube.com/watch?v=mvtDHH_IfP8

2004 W Iraku zastrzeleni zostali polscy reporterzy; dziennikarz Waldemar Milewicz i kamerzysta Mounir Bouamrane.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz