Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 5 LIPCA

Widok z Katedry w kierunku Chwaliszewa, ok. roku 1947  Foto: Bogdan Celichowski / fortepan.hu

Słońce w znaku Raka

Święto Narodowe Republiki Zielonego Przylądka – rocznica proklamowania niepodległości

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 5 lipca są bardzo utalentowani. Oznaczają się logicznym i przenikliwym umysłem. Mają uzdolnienia naukowe, szczególnie do nauk ścisłych. Pomocna im jest doskonała pamięć. Naturę mają bardzo wrażliwą. Brak im twardości i przebojowości. Nie mają przekonania do własnych możliwości. Zbytnio ulegają cudzym wpływom, a ponadto ich zmienny charakter utrudnia doprowadzenie wielu poczynań do końca. Mogliby osiągnąć jednak wiele, gdyby wyzbyli się okresowego lenistwa.

Cytaty na dziś:

– Największym grzechem jest grzech miłości – jest tak wielki, że trzeba obojga, aby go popełnić.
– Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy. Marilyn Monroe
– Kto w polityce rąbie pięścią w stół, powinien najpierw upewnić się, że nie leżą na nim pinezki. Harry Spencer Truman
– Z miłością jak z masłem. Od czasu do czasu trochę chłodu utrzymuje je w świeżości. Marcel Achard

Baner Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1502 Poznanianka Małgorzata Bilkowska posądzona o czary została oczyszczona z zarzutów przed kapitułą katedralną.

1736 Po gwałtownych i długotrwałych deszczach woda wystąpiła z brzegów Warty, powodując jedną z największych powodzi w historii Poznania. 9 lipca dotarła do Starego Rynku – zalaniu uległo prawie całe miasto, a po ulicach Garbary i Wodnej i rynku pływano czółnami.

1852 W Pawłowicach koło Leszna urodził się Bolesław Erzepki, historyk kultury, profesor tytularny Uniwersytetu Poznańskiego, członek-korespondent PAU.

Bolesław Erzepki

W 1885 zamieszkał w Poznaniu i został bibliotekarzem oraz konserwatorem zbiorów Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Współpracował z “Dziennikiem Poznańskim”. Przyczynił się do powstania Uniwersytetu Poznańskiego.

W latach 1919-1920 był dyrektorem Archiwum Państwowego w Poznaniu, a w 1922 został profesorem honorowym Uniwersytetu Poznańskiego.

W 1904 został członkiem-korespondentem AU (późniejsza PAU); brał udział w pracach Komisji Językowej, Komisji do Badań w Zakresie Historii Literatury i Oświaty w Polsce oraz Komisji Antropologicznej AU. Od 1885 był członkiem zwyczajnym Towarzystwa Przyjaciół Nauk (w latach 1893–1914 przewodniczący Wydziału Historyczno-Literackiego, od 1923 członek honorowy), od 1904 członkiem Sekcji Archeologicznej Muzeum Królestwa Czeskiego w Pradze, od 1923 członkiem honorowym Instytutu Zachodnio-Słowiańskiego w Poznaniu.

1950 Początek działalności Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Uczelnia wyodrębniła się ze struktur Uniwersytetu Poznańskiego.

1988 Początek sprzedaży w Poznaniu benzyny bezołowiowej (w stacjach przy ulicach Kościelnej i Nowowiejskiego)

Garbary Kalendarium

ZDARZYŁO SIĘ 5 LIPCA

160 Cesarz Antoniusz Pius ustanowił lekarzy publicznych, którzy mieli udzielać ludności bezpłatnych porad.

1665 Jan III Sobieski, król Polski, poślubił Marię Kazimierę de la Grange d’Arquien.

1687 Najważniejsze i epokowe dzieło Isaaca Newtona „Principia” (Matematyczne zasady filozofii przyrody)zostały opublikowane przez Royal Society w Anglii.

1794 Urodził się Sylvester Graham, amerykański duchowny prezbiteriański, twórca chleba graham. Pieczywo wypiekano z nieczyszczonej pszenicy, Jest twórcą sławnej komuny, gdzie “grahamici” spali na twardych materacach, brali zimny prysznic i stosowali dietę wegetariańską.

1805 Urodził się Robert Fitzroy, wybitny geograf angielski. Dowódca ekspedycji badawczej statku “Beagle”, który w latach 1831-1836 opłynął Ziemię. Uczestnikiem wyprawy był Charles Darwin, którego Fitzroy zwalczał za teorię ewolucji.

1811 Kongres zwołany z inicjatywy Simona Bolivara proklamował niepodległość Wenezueli.

1841 Na trasie Leicester – Laughborough (Anglia) Thomas Cook zorganizował pierwszą publiczną wycieczkę pociągiem. Do roku 1865 założył swoje biura podróży w większości państw Europy.

1865 Wielka Brytania wprowadziła pierwsze na świecie ograniczenie prędkości do 2 mil/h na terenie wsi i w miastach.

1879 Urodził się Dwight Davis, amerykański polityk, tenisista, donator Pucharu Davisa.

1923 Wprowadzono do sprzedaży 16 mm kamerę filmową Kodak A.

1924 Odbyła się Inauguracja VIII Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Polska uczestniczyła w niej po raz pierwszy i zdobyła drugie miejsce (srebrny medal) w kolarstwie oraz trzecie miejsce (brązowy medal) w jeździectwie (por. Królikiewicz).

1935 W Warnie poświęcono pomnik-mauzoleum króla Władysława Warneńczyka, poległego tam w bitwie z Turkami w 1444 r. W uroczystości uczestniczył król Bułgarii Borys.

1935 Urodził się Krzysztof Szmagier, reżyser. “Przygody psa Cywila”, “07 zgłoś się”.

1943 Pod Kurskiem rozpoczęła się największa bitwa pancerna II Wojny światowej.

1945 Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej został uznany przez USA, Wielką Brytanię, Francję i Chiny. Jednocześnie alianci zachodni cofnęli uznanie emigracyjnemu rządowi Rzeczypospolitej.

1946 Opublikowanie dekretu o utworzeniu Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk – Cenzury. 6.06.1990 r. weszła w życie ustawa uchylająca ustawę o kontroli publikacji i widowisk oraz znosząca GUKPPiW.

1966 Muzycy grupy The Beatles zostali wyrzuceni z Republiki Filipińskiej. Nie pojawili się na wydanym przez prezydentową na ich cześć przyjęciu, co zostało potraktowane za obrazę.

1973 Premiera filmu “Żyj i pozwól umrzeć” – „Live & Let Die” o przygodach James’a Bonda.

1975 Święto Narodowe Republiki Zielonego Przylądka. Rocznica proklamowania niepodległości.

1975 Na festiwalu w Knebworth odbyło się premierowe wykonanie “Wish You Were Here” Pink Floyd.

1989 Podczas konferencji prasowej w Paryżu Michaił Gorbaczow powiedział, że nie widzi przeszkód dla odbycia spotkania z Lechem Wałęsą. Na tej samej konferencji Gorbaczow zdystansował się do idei wycofania wojsk radzieckich z Polski, a Eduard Szewardnadze nazwał to “niedostatecznie przemyślanym pomysłem”.

1991 Sejm przyjął ustawę “O powszechnym podatku od osób fizycznych”.

1996 W Roslin Institute urodziła się Dolly – pierwsza owca sklonowana w pełni ze zróżnicowanej komórki pobranej z dorosłego organizmu.

Stało się to nie drogą transferu jądrowego, a fuzji dwóch komórek – pozbawionej własnego jądra komórki jajowej z komórka wymienia owcy. Imię Dolly, nawiązuje do piosenkarki country – Dolly Parton, znanej z dużego biustu.

1997 Ok. godz. 1.30 czasu warszawskiego sonda Mars Pathfinder, która 4 lipca wylądowała na powierzchni Czerwonej Planety przesłała na ziemię pierwsze od 21 lat zdjęcia Marsa.

2001 Sejm przyjął ustawę znoszącą wprowadzony 1 stycznia 2001 22-procentowy VAT na druk książek i prasy.

2003 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “This Is The Night” – Clay Aiken; US Top Album: “After The Storm” – Monica.

Imieniny obchodzą: Antoni, Filomena, Karolina

Antoni (łac. Antonii – Antoniusze, ród rzymskich plebejuszy, imię męskie, w Polsce używane od XV wieku. Znani imiennicy: Marek Antoniusz, cesarz rzymski, uległ czarowi Kleopatry, pokonany pod Akcjum; Antoni Padewski z XIII wieku, święty wzywany na pomoc w odnalezieniu rzeczy zgubionych, Antoni Bolesław Dobrowolski ( XIX / XX w.), geofizyk, uczestnik wypraw polarnych, Anton Bruckner (XIX w.), kompozytor austriacki, Antoni Czechow (XIX / XX w.), pisarz rosyjski, Antoni Dworzak (XIX / XX w.), kompozytor czeski. Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Anthony, fr. Antoine, ros. Antonij, wł. Antonio.

Filomena, to żeński odpowiednik imienia Filomen, czyli „ukochany, umiłowany”, imię greckie.

Użyte w artykule zdjęcia: http://www.szafarkiewicz.plewako.pl, Bogdan Celichowski / fortepan.hu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz