Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 5 V

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

5 MAJA Słońce w znaku Byka

Europejski Tydzień Protestu przeciwko Dysktryminacji Niepełnosprawnych, obchodzony od roku 1995

Święto państwowe Kirgistanu, Dzień Konstytucji (1993)

Dzień Kultury, Oświaty, Książki i Prasy

Dzień Europy

Dzień Leśnika i Drzewiarza

Albania – Dzień Męczenników

Dania – Dzień Wyzwolenia

Etiopia – Dzień Patriotów

Gujana – Dzień Dziedzictwa Indian

Holandia – Święto Niepodległości

Japonia – Dzień Chłopca (odpowiednik Dnia Dziecka)

Korea Południowa – Dzień Dziecka

Meksyk – Rocznica Bitwy o Puebla Przeciw Francuzom

Palau – Święto Ludzi w Podeszłym Wieku

Tajlandia – Święto Koronacji

Zdolności osoby urodzonej 5 maja są dość wszechstronne i mogą dać doskonałe rezultaty w dziedzinie nauki lub filozofii. Trzeba jednak dodać, że również pod względem artystycznym jest wielce utalentowana – ma dobry smak i intuicję. Ożywia ją głębokie poczucie religijne, okazuje przy tym wszechstronne zainteresowanie i sympatie, budząc tym samym sympatię swego otoczenia. Wady ludzi urodzonych w tym dniu: często bywa egoistą, osobą bardzo wymagającą i władczą.

Patronem dnia jest bł. Stanisław Kazimierczyk, kapłan (1433-1489). Po studiach w Akademii Krakowskiej wstąpił do zgromadzenia Kanoników Regularnych Laterańskich na Kazimierzu przy kościele Bożego Ciała. Był wybitnym kaznodzieją, spowiednikiem i ojcem duchownym młodych kleryków. W klasztorze przeżył 33 lata. Jego kult trwający kilka wieków został zatwierdzony przez Ojca Świętego Jana Pawła II w kwietniu 1993 r.

Imieniny obchodzą: Irena, Waldemar, Hilary

Hilary, po łacinie „hilarus” znaczy radosny, wesoły, pogodny. Hilary to imię greckie, w Polsce używane od średniowiecza. Mężczyzna noszący imię Waldemar jest obdarzony ścisłym umysłem i posiada wybitne zdolności o charakterze uniwersalnym. Jest bardzo ambitny i jednocześnie konsekwentny. Zawsze wierzy we własne możliwości. W swoich przekonaniach jest stały, a nawet uparty. Rzadko zmienia zdanie. Ma skłonność do samowoli, zaś pod wpływem krytyki może zachować się agresywnie. Imię Waldemar pochodzi ze staroniemieckiego i oznacza panującego, rządzącego oraz wielkiego i słynnego.

Irena – imię to ma grecki rodowód. Pochodzi od słowa “pokój”, a w mitologii greckiej nosiła je bogini pokoju. Irena jest kobietą pogodną, gospodarną, kochającą rodzinę i szanującą dom. Jest ceniona za otwarty umysł i chęć niesienia pomocy innym. Często buja w obłokach, marząc o dalekich podróżach, dużych pieniądzach, zaszczytach i władzy. Uchodzi za osobę godną szacunku.

Cytaty na dziś:

Trzeba niekiedy wiedzieć, jak daleko można się posunąć za daleko. Bernard Tristan

Litera prawa powinna być włączona do alfabetu. Stanisław Jerzy Lec

Modli się pod figurą a ma diabła za skórą. Przysłowie ludowe

Jedni powinni w nagrodę żyć po raz drugi, inni za karę. Stanisław Jerzy Lec

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1170 Książę Mieszko Stary ufundował w Poznaniu szpital Św. Jana Jerozolimskiego.

1827 W wieku 76 lat zmarł Fryderyk August I Sprawiedliwy, władca Saksonii i książę warszawski. W 1806 roku, w Poznaniu podpisał traktat pokojowy z Francją i uzyskał tytuł królewski; wszedł do Konfederacji Reńskiej. Podczas wojny francusko-pruskiej w 1806 był początkowo sojusznikiem pruskim, po bitwie pod Jeną przeszedł na stronę Napoleona.

1829 Otwarcie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Zgodnie ze statutem fundacyjnym przeszła na własność miasta, a zarząd nad nią pełnić miało kuratorium. Zbiorami opiekował się bibliotekarz; pierwszym z nich był historyk – Józef Łukaszewicz. Początkowo księgozbiór liczył około 13 tys. książek. W pierwszych zbiorach biblioteki znalazły się zbiory rodzinne Raczyńskich. Żona Edwarda Raczyńskiego, Konstancja, ofiarowała na otwarcie biblioteki ponad 1500 książek, a w 1835 r. przekazała zakupione od Juliana Ursyna Niemcewicza fragmenty prywatnej biblioteki pisarza, w skład której wchodziło m.in. wiele cennych rękopisów, starodruków i atlasów z XV-XVIII wieku. Najstarsze pozycje obecnego księgozbioru pochodzą z XIII w. Wśród pereł piśmiennictwa w Bibliotece Raczyńskich znajdują się m.in.: XIII- wieczny rękopis pergaminowy z klasztoru cystersów w Paradyżu, listy królów polskich do rodziny Radziwiłłów z XVI i XVII w. i jedyny zachowany egzemplarz – unikat w skali światowej – kancjonału husyckiego z 1541 r. drukowanego w Pradze u Jana Roha.

1848 Ernst Pfuel, pruski komisarz królewski wprowadził w Poznaniu i całej prowincji stan wojenny.

1907 W Warszawie urodził się Janusz Pajewski, historyk, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, autor „Historii powszechnej 1871 – 1918”. W grudniu 1946 zamieszkał w Poznaniu, by z inicjatywy Zygmunta Wojciechowskiego podjąć pracę naukową. W 1955 r. jako dziekan Wydziału Historycznego był inicjatorem nadania poznańskiemu uniwersytetowi imienia Adama Mickiewicza. Intensywną działalność naukową prowadził również po formalnym przejściu w stan spoczynku, za co uhonorowano go w 1997 r. medalem Palmae Universitatis Studiorum Posnaniensis (pierwszy laureat). Od 1977 doctor honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu w Strasburgu.

1923 W Poznaniu otwarto gimnazjum Św. Jana Kantego, dawniej gimnazjum Franciszka Wilhelma.

1939 Tego dnia w Poznaniu rozpoczęła się akcja filmu Limuzyna Daimler – Benz, w reżyserii Filipa Bajona z braćmi Michałem i Piotrem i Bajorami w rolach głównych. W mieście krążą wieści o narastającej groźbie wybuchu wojny. Gimnazjaliści, bracia Michał i Andrzej Hahnowie spacerując ulicami dostrzegają zaparkowaną pod niemieckim konsulatem lśniącą limuzynę. Korzystając z nieuwagi portiera, wskakują do auta i lekkomyślnie ruszają w drogę, przed siebie… Za miastem zostają zatrzymani i poddani policyjnemu przesłuchaniu, pod zarzutem zamiaru porwania konsula Rzeszy w celu wyłudzenia okupu…

1946 Otwarcie pierwszej ekspozycji Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.

Zdarzyło się 5 maja

1194 Zmarł Kazimierz II, Sprawiedliwy (1138-94), z dyn. Piastów, syn Bolesława III Krzywoustego i Salomei z Bergu W roku 1177 został powołany przez panów małopolskich na tron krakowski; 1180 na zjeździe w Łęczycy nadał przywileje duchowieństwu pol., zyskując jego poparcie; 1184 uznał zwierzchnictwo cesarza, 1186 uzyskał Kujawy i Mazowsze po śmierci Leszka, 1191 pozbawiony tronu przez Mieszka III Starego, odzyskał go dzięki posiłkom ruskim.

1629 W Czermiecinie zmarł poeta Szymon Szymonowicz. Stworzył polską nazwę gatunku – sielanka. Rok jego śmierci zamyka epokę polskiego renesansu. Pochodził z rodziny mieszczańskiej, nobilitowany za sprawą hetmana Jana Zamoyskiego, który był jego protektorem. Współdziałał przy organizowaniu Akademii w Zamościu, a całą swoją zasobną bibliotekę przekazał tej uczelni. Założył cieszącą się dużym uznaniem drukarnię. Król Zygmunt III Waza wyróżnił go zaszczytnym tytułem: Sacrae Regiae Maiestatis poeta.

1789 Po raz pierwszy od 1614 roku we Francji zebrały się w Wersalu Stany Generalne, zgromadzenie przedstawicieli kleru, szlachty oraz mieszczan i chłopów jako stanu trzeciego.

1800 Urodził się Louis Hachette, jeden z największych magnatów medialnych. Wydawnictwo to istnieje do dziś (wydaje m.in. Paris Match). (zm. 1864).

1818 Urodził się Karol Marks, niemiecki myśliciel i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego, sformułował podstawy materialistycznego i rewolucyjnego poglądu na świat – marksizm, autor: „Manifestu komunistycznego”, „Kapitału”.

1821 Zmarł na Wyspie Św. Heleny Napoleon I Bonaparte – cesarz Francuzów, król Włoch. Jeden z najwybitniejszych wodzów w dziejach świata. Wprowadził we Francji liczne reformy, m.in. zreorganizował i scentralizował administrację państwową, szkolnictwo, system finansowy i prawny – ujęte w tzw. „Kodeks Napoleona”.

1833 John Deere zbudował pierwszy stalowy pług, w którym lemiesz i odwalnica spojone były w jedną całość.

1846 Urodził się Henryk Sienkiewicz, jeden z największych twórców polskiej i światowej prozy. Laureat literackiej Nagrody Nobla w 1905.

http://www.youtube.com/watch?v=dMJa0-9YJRY

Quo Vadis w czeskiej wersji językowej : )

http://www.youtube.com/watch?v=CQeAKCSV7a0&feature=related

1865 Dokonano pierwszego zarejestrowanego w historii USA napadu na pociąg.

1908 Urodził się Rex Harrison, angielski aktor teatralny i filmowy. Ważniejsze filmy: Złudzenia życia (1938), Anna i król Syjamu (1946), Ryszard Lwie Serce i krzyżowcy (1954), Kleopatra (1963), My Fair Lady (1964), Doktor Doolittle (1967). Za rolę w My Fair Lady otrzymał filmowego Oscara.

1931 Dwaj polscy piloci: Stanisław Skarżyński i Andrzej Markiewicz zakończyli lot dookoła Afryki. Trasę 26 tys. km przelecieli polskim samolotem PZL Ł-2.

1936 Edward Ravenscroft uzyskał patent na nakrętkę na butelkę.

1938 W Łodzi urodził się Jerzy Skolimowski, polski scenarzysta, aktor i reżyser filmowy. Jego matka była attaché kulturalnym w Pradze, tam uczęszczał do gimnazjum razem z Milošem Formanem, Václavem Havlem Wielokrotnie nagradzany na festiwalach m.in. w Berlinie Zachodnim. Filmy: Ferdydurke, Cztery noce z Anną, Fucha.

http://www.youtube.com/watch?v=23V2V87QyEE

1939 Minister Józef Beck odpowiedział w Sejmie odmownie na żądania memorandum niemieckiego: “Polska od Bałtyku odepchnąć się nie da!”.

Maria Dąbrowska pisała w dzienniku: Słucham mowy Becka. Słucha jej cała Polska, wszędzie przerwano pracę, wszyscy przy głośnikach. Doskonała mowa, zarówno w formie i treści. Monumentalna i krótka, co wspaniale odcina się na tle wielogodzinnych wygłupiań i wrzasków Mussoliniego czy Hitlera. Jaka szkoda, że ten zdolny człowiek tak późno się opamiętał.

1939 W Krakowie urodził się Ryszard Horowitz, polski fotografik i fotograf tworzący w Stanach Zjednoczonych; prekursor komputerowego przetwarzania fotografii; współzałożyciel amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA.

1942 Urodziła się Tammy Wynette, piosenkarka country. Zmarła 6.04.1998 r. Nazywana “pierwszą damą muzyki country”, jej największym przebojem była piosenka “Stand by Your Man”. Nagrywała z wieloma artystami różnych stylów muzycznych, m.in. z Eltonem Johnem, Aaronem Nevillem, Smokey Robinsonem. Wynette cierpiała z powodu dolegliwości psychicznych, które rozpoczęły się w 1970 roku, zapoczątkowanych operacjami na woreczek żółciowy, nerkę i guzki w gardle. W ciągu życia przeszła 26 poważnych operacji. Mimo poważnego stanu zdrowia była w stanie prowadzić swą karierę i regularnie wyjeżdżać w trasy koncertowe.

1943 Urodził się Michael Palin, angielski aktor komediowy, najmłodszy członek Grupy Monty Pythona. (Rybka zwana Wandą, Lemur zwany Rollo, Brazil).

1944 Urodził się John Rhys-Davies, walijski aktor. Najbardziej znany z roli krasnoluda Gimlego w ekranizacji Władcy Pierścieni.

1949 W Londynie oficjalnie ogłoszono utworzenie Rady Europy z siedzibą w Strasburgu.

1961 Wystrzelenie przez USA pierwszego załogowego statku kosmicznego „Merkury 3”. Lot pierwszego amerykańskiego kosmonauty Alana Sheparda. Nie był to jeszcze okołoziemski lot kosmiczny ale suborbitalny lot balistyczny, który trwał 15 minut. Rakieta osiągnęła wysokość 187,5 km. a długość trajektorii wyniosła 489 km.

1962 Soundtrack West Side Story albumem nr 1 w USA przez 54 tygodnie.

http://www.youtube.com/watch?v=m8R9GiLImSw&feature=fvst

1967 W Katowicach urodził się Dariusz Basiński, satyryk, aktor, reżyser filmowy, współtwórca kabaretu Mumio. Jego żoną jest Jadwiga Basińska, również współtwórczyni Mumio. Laureat nagrody literackiej Silesius 2009 – debiut roku za książkę Motor kupił Duszan.

http://www.youtube.com/watch?v=ybHcme0nVPM

1968 Urodził się Dariusz Michalczewski, pseudonim Tiger, bokser (od 1989 posiada też obywatelstwo niemieckie). Mistrz Polski w 1987 r.. Wielokrotny zawodowy mistrz świata wagi półciężkiej.

1981 Urodził się Craig David, brytyjski piosenkarz R&B.

1982 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Chariots of Fire” – Vangelis. Tego samego roku otrzymał również Oscara za muzykę do tego filmu w reżyserii Hugh Hudsona.

http://www.youtube.com/watch?v=u6GiDC2bx40

1984 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “The Reflex” – Duran Duran.

http://www.youtube.com/watch?v=XVeR__R5jBM&feature=fvst

1984 “Wouldn’t it be good” – Nik Kershaw, Nr 1 w 107 notowaniu LP3.

http://www.youtube.com/watch?v=fIBzbdo2LjU

1985 W Sao Pailo urodził się Antonio Lindbäck, (Antonio Morais Silvia Santo) szwedzki żużlowiec, bodajże jedyny czarnoskóry sportowiec w tej dyscyplinie. Od sezonu 2009 jeździ on w beniaminku Speedway Ekstraligi – Polonii Bydgoszcz a jego teamem operuje 6-krotny mistrz świata Tony Rickardsson.

1990 Początek pierwszej rundy rozmów “2+4” (dwa państwa niemieckie i cztery mocarstwa) w sprawie zjednoczenia Niemiec.

1990 Gwiazdy filmu „Krokodyl Dunde” Paul Hogan i Linda Koslowski wzięli ślub.

1996 Premiera filmu “Barb Wire” (“Żyleta”), debiutanckiego filmu Pameli Anderson, gwiazdy serialu “Słoneczny patrol”. Film okazał się wielką finansową klapą.

2001 W Hamburgu otwarto pierwszą transeuropejską trasę rowerową, prowadzącą wzdłuż wybrzeży Morza Północnego. Trasa ma ok. 6.000 km i jest najdłuższą ścieżką rowerową na świecie.

2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “All For You” – Janet Jackson; US Top Album: “Now 6” – Various Artists.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Kiss Kiss” – Holly Valance; UK Top Album: “The Last Broadcast” – Doves.

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • Modli się pod figurą a ma diabła za skórą. Przysłowie ludowe – od razu przypominają mi się relacje z Jasnej Góry, na którą pielgrzymowali politycy. Kłaniali się przed obrazem a potem jak najszybciej do kochanki 😉

  • hahahaha mi się podoba Rocznica Bitwy o Puebla Przeciw Francuzom – powinnismy je obchodzic szczegolnie uroczyscie w Polsce 🙂