Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 28.IV

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

28 KWIETNIA Słońce w znaku Byka

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy obchodzony od 1996 r.

Dzień Pamięci Pracowników, którzy utracili życie lub zdrowie w wyniku wypadków przy pracy – obchodzony od 1991 r. z inicjatywy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

Barbados – Dzień Bohaterów

Pitcairn – Święto Bounty

Urodzeni 28 kwietnia to osoby obdarzone artystyczną naturą, wrażliwe i subtelne. Jak rzadko kto potrafią docenić piękno i estetykę form. Dzięki tym cechom mogą osiągnąć duże sukcesy, ale muszą wykazać się wytrwałością i konsekwencją. W kontaktach międzyludzkich są nerwowi, łatwowierni i nieśmiali.

Imieniny obchodzą: Waleria, Ludwik, Piotr, Witalis

Kobieta o imieniu Ludwika jest uzdolnioną organizatorką, obdarzoną analitycznym umysłem. Jest uczuciowa i koleżeńska. Nie lubi kłótni i konfliktów. Uwielbia spędzać czas na łonie przyrody, tylko tam naprawdę odpoczywa. Lubi podróże oraz smaczne i wyszukane potrawy. Nosi się elegancko, lubi zmieniać stroje.

Łacińskim pochodzeniem charakteryzuje się imię Waleria. Pierwotnie znaczyło: “kobieta pochodząca z rodu Valeria”. Kobieta o tym imieniu jest spokojna, rozsądna i zrównoważona, konsekwentna w dążeniu do celu. Opowiada się za całkowitą emancypacją kobiet.

28 Kwietnia Kościół Katolicki wspomina: św. Ludwika Grignion de Montfort, św. Pawła od Krzyża, św. Piotra Chanela

Św. Ludwik Maria Grignon de Montfort, kapłan (1673-1716), był wędrownym misjonarzem. Miał szczególne nabożeństwo do Matki Bożej. Był Jej pierwszym niewolnikiem. Swój program oddawania się w niewolę Matce Bożej przedstawił w Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny. Tę samą ideę podjął św. Maksymilian Kolbe, a później kard. Stefan Wyszyński. W liturgii kościelnej wspomina się dzisiaj również św. Piotra Chanela, misjonarza i męczennika. Ewangelizował pogańskich mieszkańców wyspy Futumu na Oceanii. Został zamordowany w 1841 r.

Cytaty na dziś:

Przyjaźń może zakończyć się miłością, ale miłość nigdy nie może zakończyć się przyjaźnią. Charles Caleb Colton

Powinieneś pisać tak, żeby czytelnicy nie tylko mogli, ale i musieli cię rozumieć. Kwintylian.

Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami. Jan Izydor Sztaudynger (1904 – 1970)

Prawo Murphy’ego: Nikt nie ma dość czasu, aby rzecz wykonać dobrze, ale zawsze później jest czas, aby ją zrobić od początku.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1579 Magistrat poznański wydał przepisy regulujące płace robotników dniówkowych.

1692 Rafał Leszczyński, ojciec późniejszego króla Polski Stanisława objął urząd starosty generalnego Wielkopolski.

1904 Odbyło się zebranie inauguracyjne pierwszego polskiego klub sportowego w Poznaniu – „Klubu Wioślarskiego.” Pomysłodawcą zorganizowania klubu był Maciej Wierzbiński. Wkrótce nawiązał współpracę z młodym posłem do pruskiego parlamentu Maciejem hrabią Mielżyńskim oraz gronem poważnych obywateli Poznania. Sam Wierzbiński zajął się pisaniem do tygodnika “Praca”. W pierwszym zarządzie znalazł się także ówczesny poseł, późniejszy ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu Alfred Chłapowski oraz pierwszy polski prezydent Poznania Jarogniew Drwęski.

1904 Urodził się Jan Izydor Sztaudynger, polski poeta, satyryk. Propagator teatru lalkowego (Ballady poznańskie, Krople liryczne, Raptularz zakochanych, Ballady i fraszki).W latach 1937-1939 był pracownikiem Kuratorium Szkolnego w Poznaniu i wykładowca na Uniwersytecie Poznańskim. .

1921 W Ostrowie Wielkopolskim urodził się Jerzy Kujawski, polski malarz. Większość dzieł znajduje się w Centrum Pompidou w Paryżu, w muzeach sztuki współczesnej w Paryżu, Łodzi i Darmstadt (zm. 1998).

1974 W Poznaniu urodziła się Małgorzata Dydek, pseudonim Ptyś, polska koszykarka, reprezentantka Polski, najwyższa (215 cm) zawodniczka w historii WNBA.

1974 W Poznaniu urodziła się Manuela Michalak, finalistka pierwszej polskiej edycji programu Big Rother. Współprowadziła przez trzy lata program Maraton uśmiechu. Mieszka w Luboniu.

http://www.youtube.com/watch?v=jAyw8NihZkg

Zdarzyło się 28 kwietnia

1442 Urodził się Edward IV York, król Anglii 1461-70, 1471-83. Uważany był za najprzystojniejszego mężczyznę swoich czasów. Zrozumiałe jest więc, że cieszył się wielkim powodzeniem wśród kobiet. Folgował uciechom łoża z równym animuszem jak uciechom stołu – lubił dobrze zjeść i dobrze wypić. Taki tryb życia doprowadził do tego, że tusza Edwarda przybrała dość pokaźne rozmiary.

1641 Urodziła się Maria Kazimiera de la Grange d’Arquien (Marysieńka), żona Jana III Sobieskiego. Była fundatorką kościoła Sakramentek na Nowym Mieście w Warszawie, wzniesionego dla upamiętnienia zwycięstwa Jana III nad Turkami. Na miejscu dzisiejszego placu Teatralnego wzniosła tzw., “Marywil”, czyli kompleks budynków mieszczących hale targowe i giełdę. Było to pierwsze centrum handlowe w stolicy.

1789 Bunt na brytyjskim statku transportowym Bounty. Załoga zbuntowała się przeciwko złemu traktowaniu przez kapitana Williama Bligha i wysadziła go wraz z 18 wiernymi mu marynarzami do małej szalupy.

1794 Na gilotynie zginął 24-letni Armand Louis Charost, francuski arystokrata. W drodze na szafot czytał książkę, a kiedy przyszła kolej na jego egzekucję, zagiął czytaną stronę i oddał książkę katu.

1876 Brytyjska królowa Wiktoria zyskała tytuł cesarzowej Indii.

1895 W Rydze urodził się Mikołaj Alojzy Kaszyn – pierwszy etatowy pracownik programowy Polskiego Radia. Kierownik programowy, reżyser pierwszego w Polsce słuchowiska.

1908 Urodził się Oskar Schindler, niemiecki przemysłowiec, który zasłynął uratowaniem swoich żydowskich pracowników przed zagładą w obozach koncentracyjnych. (zm. 1974).

1910 Pierwszy nocny lot samolotem, przeprowadził go Anglik Claude Grahame-White.

1910 Po raz pierwszy finał Pucharu Ligi Angielskiej został rozegrany na stadionie Wembley

1914 W. H. Carrier opatentował system klimatyzacji.

1916 Urodził się Ferruccio Lamborghini, włoski przemysłowiec, projektant samochodów, stworzył markę Lamborghini. (zm. 1993).

1917 Urodził się Leonid Teliga, dziennikarz, żeglarz. W latach 1967-69 opłynął samotnie kulę ziemską na jachcie Opty. Zmarł w 1970 roku.

1922 W Glasgow urodził się Alistair MacLean, pisarz szkocki. Autor wielu popularnych powieści o tematyce sensacyjnej, kryminalnej i wojennej. (zm. 1987).

1924 Bank Polski rozpoczął wymianę marek polskich na złote według przelicznika 1 800 000: 1.

1928 Urodziła się Mirosława Dubrawska, polska aktorka. Użyczyła swojego głosu Wilmie w kreskówce Flinstonowie.

http://www.youtube.com/watch?v=pGlghF7ODkw&feature=related

1932 Theiler Max odkrył szczepionkę przeciw żółtej febrze.

1937 Pierwszy pasażerski lot nad Pacyfikiem. Rejs obsługiwany był przez samolot linii Pan Am.

1938 Urodził się Daniel Passent, polski dziennikarz i dyplomata. Wieloletni felietonista tygodnika społeczno-politycznego “Polityka” i były ambasador RP w Chile. Ze związku z poetką Agnieszką Osiecką ma córkę Agatę Passent.

1957 W Paryżu utworzono Światową Federację Miast Bliźniaczych.

1963 Podczas koncertu grupy The Rollin’ Stone w klubie Crawdaddy w Londynie, po raz pierwszy zobaczył ją jej późniejszy menedżer Andrew Loog Oldham.

1969 Debiut zespołu King Crismson z Gregiem Lake’em i Ianem McDonald’em.

http://www.youtube.com/watch?v=m_P0JxC6Sho

1971 Urodził się Leigh Adams, australijski żużlowiec. Honorowy obywatel Leszna.

1974 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Loco-Motion” – Grand Funk. Nagranie dotarło na top po raz drugi, pierwszy raz w oryginalnej wersji wykonywanej przez Little Eva w 1962 roku. Trzeci raz piosenka trafiła na szczyt w latach 80-tych w wykonaniu Kylie Minogue.

1974 Urodziła się Penélope Cruz, hiszpańska aktorka. Wystąpiła, odnosząc liczne sukcesy, w hiszpańsko-, francusko- oraz anglojęzycznych filmach. W 2009 za rolę w filmie Woody’ego Allena Vicky Cristina Barcelona otrzymała nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej, popularnego Oscara.

1983 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Beat It” – Michael Jackson. Solo na gitarze zagrał Eddie Van Halen.

http://www.youtube.com/watch?v=WObfcDIf6lY

1989 W Pierwszym Programie Polskiego Radia nadano pierwszą audycję przygotowaną przez zespół radiowy Komitetu Obywatelskiego Solidarności. Jacek Kuroń, główny architekt polityki tej części opozycji, która zdecydowała się na współdziałanie z władzami PRL, przedstawił program wyborczy Solidarności. Audycja była źle słyszana.

1992 Zmarł Francis Bacon – wybitny brytyjski malarz. W 1964 roku związał się z George Dyerem. Jak twierdził, poznał go, gdy ten włamywał się do jego mieszkania. W 1998 roku powstał film biograficzny Love Is the Devil. Szkic do portretu Francisa Bacona ukazujący barwne życie malarza.

1994 W Polsce, jako pierwszym kraju na świecie, ukazała się płyta Basi “The Sweetest Illusion”. W następnym dniu trafiła do sklepów w Japonii i kolejno innych krajów.

2001 Z kosmodromu Bajkonur wystartował na stację badawczą Alpha statek Sojuz, którego załogę stanowili dwaj rosyjscy kosmonauci Talgat Musabaev i Jurij Baturin oraz pierwszy w historii kosmiczny turysta Dennis Tito.

2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “All For You” – Janet Jackson; US Top Albums: “Now 6” – Various Artists.

2002 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Freak Like Me” – Sugarbabies; UK Top Album: “All Rise”- Blue.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz