Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 22 SIERPNIA

Tramwaj 27 grudnia  Foto: forum: drehscheibe-online.de

22 SIERPNIA

Urodzeni 22 sierpnia bywają szlachetni, szczerzy i uczuciowi, a przy tym – pyszni i władczy. Jednak dążenie do dominacji w ich zachowaniu, jest tylko pozorne – służy poprawie ich samopoczucia. Potrafią kochać i pragną być kochani. Są obdarzeni analitycznym umysłem i silną wolą.

Cytaty na dziś:
•    Trzeba działać jak człowiek myślący, trzeba myśleć jak człowiek czynu. Henri Bergson
•    Dopiero myśleć, zapomniawszy komu to myślenie będzie służyło jest myśleniem istotnym. Wojciech Bąk

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1584 W Lublinie zmarł Jan Kochanowski, uważany za najwybitniejszego polskiego poetę Odrodzenia.

Jan Kochanowski w latach 1564-74 piastował godność prepozyta poznańskiej kapituły katedralnej. Z okazji 300-lecia śmierci poety (zm. w 1584 r.), w 1885 r. na placu katedralnym odsłonięto obelisk projektu Antoniego Krzyżanowskiego z medalionem portretowym Kochanowskiego. W 1924 r. pomnik przeniesiono przed dawne probostwo. W czasie II wojny został zniszczony przez Niemców, a w 1984 r. zrekonstruowany przez Jerzego Sobocińskiego. Stanął ponownie przed dawnym probostwem, skąd w 2002 r. przeniesiono go przed budynek Akademii Lubrańskiego.

Sam Kochanowski prawdopodobnie w Poznaniu nigdy nie był, swoją funkcję sprawował przez pełnomocników. Godność prepozyta przynosiła mu spore dochody i pozwalała na tworzenie bez obawy o sprawy materialne.

Pomnik Jana Kochanowskiego na Ostrowie Tumskim, poczatek XX wieku Foto: fotopolska

Pomnik Jana Kochanowskiego na Ostrowie Tumskim, początek XX wieku, fot: fotopolska

Tablica pamiątkowa w gmachu Collegium Historicum UAM Foto: wikipedia.pl1898 Urodził się Henryk Łowmiański, historyk, badacz dziejów Słowiańszczyzny, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Autor m.in. monumentalnych Początków Polski (w sześciu tomach, tom VI wydano już po śmierci autora).

Profesor Łowmiański znany był, zwłaszcza u schyłku życia, z całkowicie regularnego uczęszczania na stanowisko swojej pracy twórczej do czytelni Biblioteki Uniwersyteckiej. Przybywał do niej z niemal idealną dokładnością codziennie ok. godziny 9.00. Tylko raz uniemożliwiono profesorowi skorzystanie z księgozbioru – w 1980 r., gdy biblioteka strajkowała i jej pracownicy odmówili mu (jak wszystkim innym) wejścia do środka.

Choć na Uniwersytecie Adama Mickiewicza Łowmiański przez wiele lat piastował kierownicze stanowiska, jednak w rzeczywistości oddany był nauce i nie lubił pracy biurowo-administracyjnej. Objawiało się to w różnego rodzaju aktach roztargnienia w czasie jej wykonywania, m.in. zatrudnionej w Instytucie Historii kobiecie przybił na podaniu o urlop macierzyński pieczątkę “Sprawdzono pod względem merytorycznym”.

Zdjęcie: Tablica pamiątkowa w gmachu Collegium Historicum UAM, fot: wikipedia

Profesor Łowmiański Foto: allegro

1977 Na Osiedlu Lecha oddano do użytku Szkołę Podstawową Nr 51 wybudowaną systemem wielkopłytowym. Szkoła posiada dwadzieścia sześć izb lekcyjnych (pięć gabinetów) i dwie pełnowymiarowe sale gimnastyczne. [Kronika Miasta Poznania 2/78]

1987 Punktualnie o godz. 4 rano wyruszyły autobusy z nowego dworca Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na Śródce, obsługujące jedenaście linii autobusowych (ok. 260 kursów dziennie). Dworzec budowano pięć miesięcy, a nie – jak planowano – siedemnaście. Nowy dworzec dysponuje sześcioma peronami, a każde stanowisko wyposażone zostało w sygnalizację świetlną. Całością robót kierowała Dyrekcja Rozbudowy Miasta Poznania.

20 kwietnia 1993 r. otwarto zmodernizowany dworzec, który powstał z funduszy koncernu ESSO, który wybudował obok drugą w Poznaniu stację paliw pod tą marką]. Podobną koncepcję miasto wykorzystało w roku 1996, gdy rozstrzygnięto przetarg na zagospodarowanie terenu przy Rondzie Rataje.

Stacja ESSO 1992-95 Pocztówka promocyjna, źródło: fotopolska

2009 Podczas Mistrzostw Świata w Berlinie, Wielkopolanka Anita Włodarczyk ustanowiła swój pierwszy rekord świata w rzucie młotem z wynikiem 77,96 m. Ostatni rekord świata polskiego lekkoatlety należał do Władysława Kozakiewicza z igrzysk w Moskwie w 1980.  31 sierpnia 2014 r. w Berlinie po raz kolejny poprawiła rekord świata, uzyskując 79,58 m. 1 sierpnia 2015 została pierwszą kobietą w tej konkurencji, która przekroczyła 80 m, uzyskując wynik 81,08 m.

W 2008 roku kraj obiegła informacja, że Anita Włodarczyk trenuje nie na stadionie, tylko… pod mostem.

Nadal tam trenuję, mówiła w jednym z wywiadów.  Chodzi o okolice mostu Świętego Rocha nad Wartą. Mam problem z dojazdem na stadion na Golęcinie. Musiałabym jeździć z młotami na drugi koniec Poznania, a to niemożliwe. Studiuję i kończę zajęcia po południu. Jestem na czwartym roku Akademii Wychowania Fizycznego. W przyszłym roku zamierzam bronić pracę magisterską. Wracając do treningów: jest jeszcze stadion AWF-u, ale tam mamy mało miejsca i mogłabym rzucać jedynie cięższym sprzętem. Ale nie narzekam. Zimą jest bardzo fajnie. Dookoła ciemno, a ja rzucam sobie w świetle latarń, które są włączone na moście. Trzeba tylko uważać na spacerujących ludzi. Szczególnie latem. Wtedy dochodzą do tego jeszcze ci, którzy leżą na trawie i opalają się. Trener ma dodatkową pracę, by ich wypraszać tam, gdzie jest bezpiecznie.

ZDARZYŁO SIĘ 22 SIERPNIA

1485 Henryk Tudor z domu Lancastrów zwyciężył na Bosworth Field Ryszarda III z rodu York kończąc tym samym angielską wojnę dwu róż. Henryk Tudor został królem Anglii jako Henryk VII.

1531 Hetman Jan Tarnawski pokonał pod Obertynem wojska mołdawskie hospodara Piotra Ravesza. Czterokrotnie silniejsza armia mołdawska została rozbita dzięki mistrzowskiemu zastosowanie taboru przez wodza polskiego.

1659 W Kwangsi (w Chinach) zmarł Michał Piotr Boym, syn mieszczanina lwowskiego, doktor medycyny, jezuita. W 1643 r. udał się jako misjonarz do Chin. Napisał po łacinie dzieło o chińskiej medycynie oraz opracował wielki atlas chiński. Należy do pionierów sinologii w skali światowej.

1675 Jan III Sobieski zwyciężył Turków pod Lwowem.

1902 Urodziła się Leni Riefenstahl – niemiecka aktorka i reżyser. W latach 20 i 30 grała w przygodowych filmach “alpejskich”, m.in. w “Białym płomieniu. Od 1933 roku zaczęła realizować faszystowskie filmy propagandowo-dokumentalne, m.in. słynny “Triumf woli”.

1908 Urodził się Henri Cartier-Bresson, francuski fotograf. Uważany jest za twórcę fotografii reporterskiej, wielkiego artystę i jednocześnie genialnego dziennikarza, który zawsze robi zdjęcia właściwym ludziom we właściwym czasie. Jego pierwsza fotografia ukazała się we francuskim magazynie „Vu” w 1933 r. W 1947 roku razem z Robertem Capą i Davidem Seymourem założył słynną agencję fotograficzną Magnum. Sam wyrażał się pogardliwie o swojej sztuce” „Nie interesuje mnie fotografia. Rysunek, owszem. Lubię rysować”.

Wystawę jego fotografii mogliśmy oglądać w Centrum Kultury Zamek.

1911 Vincenzo Perugia ukradł z Luwru portret Mony Lisy.

1917 Urodził się John Lee Hooker, jeden z najwybitniejszych gitarzystów i wokalistów bluesowych. Urodzony w Mississippi jako jedno z 11 dzieci, grę na gitarze rozpoczął za namową ojczyma. W wieku 14 lat uciekł z domu, by zacząć występować w barach w Detroit i Memphis. Pierwszy przebój „Boogie Chillen” zanotował już w 1948 roku, jednak jego kariera rozkwitła w pełni w latach 60-tych, kiedy opublikował słynne „Boom Boom” oraz „Dimples”. Zmarł 21 czerwca 2001

1939 Adolf Hitler otrzymał list od brytyjskiego premiera, w którym Neville Chamberlain proponował nawiązanie bezpośrednich rozmów między Niemcami a Polską i oznajmił, że w razie ataku na Polskę rząd brytyjski spełni swój obowiązek sojuszniczy.

1941 W Krakowie rozpoczął działalność podziemny Teatr Słowa, zwany też Teatrem Rapsodycznym. Jednym z jego aktorów był Karol Wojtyła, obecnie papież Jan Paweł II.

1942 Brazylia wypowiedziała wojnę Włochom i Niemcom.

1956 Rozpoczęły się zdjęcia do pierwszego filmu Elvisa Presleya „Love Me Tender”.

1961 W Brzegu urodził się Cezary Żak, aktor teatralny i filmowy (“Klan”, “Miodowe lata”, “Ranczo”).

1963 Urodziła się Tori Amos, kanadyjska wokalistka mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Popularność zdobyła płytą „Little Earthquakes”. Największymi przebojami okazały się „Cornflake Girl”, „Past The Mission” z krążka „Under The Pink” z 1994 roku.

1968 Cynthia Lennon złożyła pozew o rozwód z Johnem Lennonem. Powodem był jego romans z Yoko Ono.

1973 Urodził się Dough Horough, wokalista zespołu Backstreet Boys. Jeden z najpopularniejszych boysbandów sławę zyskał dzięki „Everybody”, „Quit Playing Games With My Heart” i „I Want It That Way”.

1979 Ukazał się ostatni studyjny album grupy Led Zeppelin „In Through The Out Door”. W 1980 roku, po śmierci Johna Bonhama, zespół zakończył działalność.

1983 Limahl rozstał się z grupą Kajagogoo.
http://www.youtube.com/watch?v=b_TUL_vVDT0

1987 Po 18 latach nieobecności na brytyjskich listach przebojów Dusty Springfield trafiła na miejsce trzecie z piosenką „What Have I Done To Deserve This?” nagraną z Pet Shop Boys.

Imieniny obchodzą; Cezary, Fabrycy, Maria, Zygfryd, Tymoteusz

Maria to najpopularniejsze imię żeńskie. Pochodzi z hebrajskiego i ma wiele znaczeń: napawa radością, jest piękna, ukochana przez Jahwe czyli Boga, miłująca Boga, a także silna i płodna. Maria jest osobą spokojną, rozsądną i sprawiedliwą. W swych przekonaniach jest konserwatystką. Nigdy nie cofa raz danego słowa. Szybko podejmuje decyzje, które w większości są trafne. Kocha dom i rodzinę, wielką wagę przywiązuje do wychowywania dzieci.

Imię Cezary wywodzi się z łaciny. Badacze nie są zgodni co do jego pochodzenia – niektórzy łączą je ze słowem oznaczającym dziecko urodzone przez cesarskie cięcie, inni z wyrazem służącym opisowi osoby o długich włosach. Cezar jest pracowity, lubi pogłębiać swoją wiedzę, ciągle doskonali swój warsztat zawodowy. Szybko osiąga sukcesy, dorabia się i zakłada rodzinę. Jest nerwowy i impulsywny.

Fabrycy to mężczyzna władczy, podejrzliwy i bardzo ostrożny w stosunku do innych. Dlatego niektórym może się wydawać bardzo oschły i nieprzystępny. Są to jednak pozory. Gdy już ktoś zdobędzie zaufanie Fabrycego, może liczyć na jego życzliwość, pomoc i wsparcie.

Germańskim pochodzeniem charakteryzuje się imię Zygfryd. Powstało przez połączenie dwóch słów: zwycięstwo oraz pokój i oznacza: “Czyniący pokój przez zwycięstwo”. To imię mężczyzn zdecydowanych i energicznych. Mają oni jasno sprecyzowane cele, do których systematycznie dążą. Starają się przy tym nie wchodzić innym w drogę i nie ranić ich uczuć. Są dobrymi, lojalnymi przyjaciółmi.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska, wikipedia.pl, allegro, forum: drehscheibe-online.de,

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz