Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 21 LUTEGO

Uczniowie Ośrodka dla Głuchoniemych na Śródce na spacerze nad Maltą - 30.05.1931  Foto: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu / Cyryl

Słońce w znaku Ryb.

Urodzeni 21 lutego są zdominowani przez strefę ducha. Ich bogate życie wewnętrzne niejednokrotnie zastępuje im rzeczywistość. W trudnych chwilach tam właśnie szukają ucieczki. Są niezwykle wrażliwi i delikatni. Większość ich działań ma podłoże uczuciowe.

W kontaktach międzyludzkich są serdeczni i weseli, mają duże poczucie humoru. Można im zawierzyć nawet największe tajemnice oraz szukać u nich zrozumienia w swoich kłopotach i rozterkach. Na życie patrzą przez różowe okulary, co jest nieraz przejawem lekkomyślności. Spotykają ich z tego tytułu niejednokrotnie porażki. Najbardziej cenią sobie życie wygodne i spokojne, bardziej bierność niż działanie.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1399 Rajcy miasta Poznania po zasięgnięciu opinii stelmachów i kołodziejów polecają pachołka Wawrzyńca Rothe rajcom Starego Miasta Torunia. [Na podstawie Kodeksu Dyplomatycznego Wielkopolski]

1521 Król Zygmunt August nadał Poznaniowi prawo składu.

Prawo składu to obowiązek, stawiany kupcom przejeżdżającym przez miasto, zatrzymania się w nim na pewien okres i wystawienia na sprzedaż przewożonych towarów. Stosowane było od XIII w. do XVIII w.

1765 O godzinie dziewiątej w nocy we wsi Wilda, położonej nieopodal przedmieść miasta wybuchł potężny pożar, który strawił jeden dom, należący do sołtysa, razem ze wszystkimi zabudowaniami.

Pozostałe ocalały, dzięki temu, że na dachówkach leżał śnieg, który zgasił gęsto sypiące się iskry. Panowało przekonanie, że ogień spowodowała złośliwość oraz zawiść sąsiadów. Po ugaszeniu tego pożaru zapalił się komin browaru Tobiasza Gościńskiego w osadzie Chwaliszewo. Lecz i ten, drugi z kolei pożar podobnie ugasili czuwający tam ludzie.

Na podstawie: Kroniczka rezydencji Karmelitów Trzewiczkowych w Poznaniu przy kościele Najświętszej Krwi Pana Jezusa na ul. Żydowskiej. Opracowane przez Jacka Wiesiołowskiego, Wydawnictwo Miejskie, 2005

1765 Urodził się Michał Ceptowski vel Mathias Zöpf, osiadły w Polsce sztukator niemiecki.
Prawdopodobnie około 1775 roku przybył wraz z ojcem do Polski i osiadł w Poznaniu. Kształcił się u swojego ojca, który był sztukatorem. W 1791 ożenił się z Polką, Zofią Męczyńską. W 1796 roku zmienił nazwisko na Michał Ceptowski. W 1805 osiadł w zakupionym folwarku z młynem w Marynopolu koło Poznania. Z pierwszą żoną miał synów Adama, Karola, Antoniego i Maksymiliana. W 1817 ożenił się z Balbiną Lewandowską, z którą miał synów Konstantego, Józefa i Franciszka.
Wykonane prace
Wykonywał sztukaterie w pałacach w Pawłowicach, Śmiełowie, Dobrzycy oraz Mchach koło Śremu (stiuki o motywach roślinnych i płaskorzeźby alegoryczne). W Objezierzu koło Obornik dekorował salę jadalną. W latach 1798–1799 pracował przy sztukateriach pałacu Mielżyńskich w Poznaniu. Prawdopodobnie jego dziełem jest fronton pałacu. Około 1820 roku wykonywał zapewne prace rzeźbiarskie i sztukatorskie w budowanym (1817–1820) w Poznaniu gmachu loży masońskiej, której był prawdopodobnie członkiem.
Zmarł 24 maja 1829 w Marynopolu.

1765 Urodził się Michał Ceptowski vel Mathias Zöpf, osiadły w Polsce sztukator niemiecki.

Palac Mielzynskich lata 50 Foto: WBCPrawdopodobnie około 1775 roku przybył wraz z ojcem do Polski i osiadł w Poznaniu. Kształcił się u swojego ojca, który był sztukatorem. W 1791 ożenił się z Polką, Zofią Męczyńską. W 1796 roku zmienił nazwisko na Michał Ceptowski. W 1805 osiadł w zakupionym folwarku z młynem w Marynopolu koło Poznania. Z pierwszą żoną miał synów Adama, Karola, Antoniego i Maksymiliana. W 1817 ożenił się z Balbiną Lewandowską, z którą miał synów Konstantego, Józefa i Franciszka.

Wykonywał sztukaterie w pałacach w Pawłowicach, Śmiełowie, Dobrzycy oraz Mchach koło Śremu (stiuki o motywach roślinnych i płaskorzeźby alegoryczne). W Objezierzu koło Obornik dekorował salę jadalną. W latach 1798–1799 pracował przy sztukateriach pałacu Mielżyńskich w Poznaniu. Prawdopodobnie jego dziełem jest fronton pałacu.

Około 1820 roku wykonywał zapewne prace rzeźbiarskie i sztukatorskie w budowanym (1817–1820) w Poznaniu gmachu loży masońskiej, której był prawdopodobnie członkiem. Zmarł 24 maja 1829 w Marynopolu.

Stary Rynek - lata 60.te. Waga - na dalszym planie Pałac Mielżyńskich

1843 W poznańskim Hotelu Bazar Bazarze odbył się koncert Ferenca Liszta, światowej sławy pianisty i kompozytora, jeden z czterech, jakie dał w podczas pobytu w naszym mieście, zawsze przed kompletem publiczności.

Recenzenci prześcigali się w peanach na jego cześć. Dziennikarze uznali, że główną cechą jego talentu jest wrażliwość na “charakter każdego uczucia świat moralny poruszającego” i umiejętność oddania tych uczuć w muzyce. Na co innego zwrócił uwagę Ignacy Griesinger, gospodarz poznańskiego Bazaru, w którym zamieszkał muzyk. Oburzony zachowaniem Liszta – który nie otrzymawszy zamówionego przez siebie wina, zwymyślał obsługę hotelu, “że tu po świńsku, zwyczajnie jak u Polaków” – odpisał mu w liście, że “szanuje jego talent, ale świństwo dopiero w Bazarze nastało, gdy on przyjechał, gdyż ustawicznie się opijając, rzyga po stancjach“. [Na podstawie: art. Dainy Kolbuszewskiej, w Gazecie Wyborczej z 2006 r]

Hotel Bazar w 1845 roku Foto: fotopolska.eu

Hotel Bazar w 1845 roku, widok z dzisiejszej ulicy Paderewskiego.

Maksymilian Jackowski (1815 -1905)1861 Pierwsze walne zgromadzenie Centralnego Towarzystwa Gospodarczego w zaborze pruskim.

Jego celem było propagowanie nowoczesnych metod rolniczych w uprawie ziemi i hodowli poprzez organizowanie stacji doświadczalnych, wystaw, zebrań, dyskusji, wycieczek, konkursów oraz poprzez publikowanie wyników w prasie i czasopismach (główne wydawnictwo: Ziemianin).

Jednym z najważniejszych wydarzeń w pracy organicznej lat 1871-1914, było powołanie przez Centralne Towarzystwo Gospodarcze, na „patrona” kółek włościańskich Maksymiliana Jackowskiego w 1873 roku.

Okazał się nieprzeciętnym organizatorem. Doprowadził do powstania, do końca XIX wieku, niemal 200 kółek. W swej działalności sygnalizował też pruskim władzom, iż chłop polski nie jest „ciemny” i nie stanowi wiernego, pasywnego, poddanego monarchii pruskiej.

1892 W Odessie urodził się Józef Witkowski,  astronom, geofizyk, astrofizyk, profesor Uniwersytetu w Poznaniu.

Obserwatorium Astronomiczne UAM na Górczynie Foto: Bori64/wikipediaW 1929 roku objął stanowisko kierownika Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Poznańskiego, które piastował (z przerwą na czas II wojny) aż do emerytury.

Jesienią 1929 roku Obserwatorium Poznańskie brało udział w międzynarodowej kampanii długościowej organizowanej przez Komitet Geodezyjny Państw Bałtyckich (pomiary wykonywane były w Poznaniu i Rydze).

Po zakończeniu wojny w 1945 roku powrócił na stanowisko kierownika obserwatorium poznańskiego. Zaangażował się wtedy w utworzenie Astronomicznej Stacji Szerokościowej PAN w Borowcu, która z założenia miała się kompleksowo zajmować zagadnieniami dynamiki Ziemi (przekształconej następnie w Astronomiczne Obserwatorium Szerokościowe, a obecnie w Obserwatorium Astrogeodynamiczne).

1930 W kinie “Apollo” odbyła się  pierwsza w Poznaniu projekcja filmu dźwiękowego “Upadły anioł”.

1940 Arthur Greiser, wydał zarządzenie w sprawie eutanazji wszystkich psychicznie chorych w Kraju Warty.

1945  W czasie, kiedy o Poznań toczyły się jeszcze walki w Zakładach Przemysłu Metalowego “H. Cegielski” uruchomiono elektrownię, działającą na potrzeby miasta. Dzień później ruszył w starej elektrowni przy ul. Grobla pierwszy turbozespół o mocy 1000 kW, a uruchomienie elektrowni Garbary, najbardziej zniszczonej z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo Cytadeli, nastąpiło 25 czerwca 1945 r. [Źródło::  Wojciech Weiss, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Kronika Miasta Poznania, nr 2/1978]

1949 W Grajewie urodził się Andrzej Lajborek, aktor filmowy i teatralny.

Andrzej Lajborek Foto: Teatr Nowy w PoznaniuW 1971 roku ukończył studia na PWST w Krakowie. W latach 1971-1975 pracował w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie. Obecnie związany z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Grywa w filmach i spektaklach telewizyjnych, a także radiowych. Poza tym jest scenarzystą, autorem kilku sztuk teatralnych, pisze także dla dzieci, teksty kabaretowe, teksty piosenek, tłumaczenia. Zajmuje się dziennikarstwem i pedagogiką (aktorstwo, dziennikarstwo).

Wykonuje także piosenką literacką, ma w stałym repertuarze recitale poświęcone twórcom rosyjskim, amerykańskim, francuskim, jak i własne utwory.

Członek kilku kabaretów. Prowadzący zarówno prestiżowe uroczystości, koncerty, bale, jak i małe, kameralne spotkania (www.lajborek.com.pl)

1977 W Poznaniu urodził się Jarosław Bręk, śpiewak – bas baryton.

Jarosław Bręk Foto: http://www.jaroslawbrek.poznan.pl/W latach 1984-1996 śpiewał w Poznańskich Słowikach prof. Stefana Stuligrosza. Ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza i został wyróżniony medalem Magna Cum Laude dla najwybitniejszego absolwenta. Jest laureatem nagród na konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. W roku 1999 i 2000 był nominowany przez Politykę do Paszportu w dziedzinie muzyki.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych, a także nagrał około 20 płyt CD wielokrotnie nagradzanych Fryderykami oraz nagrodą Złotego Orfeusza. Wydane przez NAXOS nagranie Stabat Mater K. Szymanowskiego w 2009 roku otrzymało nominację do prestiżowej nagrody Grammy. Prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w 2010 uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej.

Od dziecka śpiewałem w Poznańskich Słowikach. Zamierzałem jednak zostać dziennikarzem sportowym. Zbierałem gazety z wynikami, plakaty znanych sportowców. Przełom nastąpił, kiedy pojechałem z profesorem Stefanem Stuligroszem do Warszawy, by w grupie 12 panów z chóru uczestniczyć w wystawieniu Quo Vadis. Po powrocie do domu wyrzuciłem gazety, plakaty sportowe… i oddałem się całkowicie śpiewaniu. [Wywiad w Głosie Wielkopolskim,6.02.1999]

1982 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy ul. Estkowskiego dla uczczenia uczestników akcji „Bollwerk”.

Pomnik Akcji Bollwerk Foto: wikipedia.plW 1942 roku Garbary spowiła chmura dymu. W ciągu jednej nocy spłonęła ciepła odzież dla żołnierzy Wehrmachtu, którzy utknęli w rosyjskim śniegu i mrozie.

Na ul. Szyperskiej, nad brzegiem Warty stoi dziś nowe osiedle. W czasie II wojny był tu port rzeczny. Niemcy urządzili w nim magazyny zaopatrzeniowe dla Wehrmachtu, które już latem 1940 r. znalazły się na celowniku dowództwa Armii Krajowej. Na początku 1942 zaplanowano akcję dywersyjno-sabotażową. Porucznik Czesław Surma przekazał wtedy dowódcy Lotnego Oddziału Dywersji Bojowej, poznaniakowi, starszemu sierżantowi Michałowi Garczykowi (pseud. “Kuba”) informację, że w magazynach są wielkie ilości ciepłej odzieży dla – pobitego po raz pierwszy pod Moskwą – Wehrmachtu.

To musiał być ważny dla Niemców obiekt, bo rozkaz przeprowadzenia akcji pod kryptonimem “Bollwerk” wydał z Londynu Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Garczyk zorganizował dwunastoosobowy lotny pluton. Konspiratorzy przygotowali ręcznie skręcane ze słomy lonty. Wciągnęli do pracy konspiracyjnej robotników portu i “Ślepego Antka” – Antoniego Gąsiorowskiego, juchtę (przywódcę) eki z Chwaliszewa z jego czterema kumplami. Nikt nie znał tak dobrze terenu akcji jak juchta z Garbar. Na trzy dni przed nią został zaprzysiężony do AK.

Pożar magazynów nad Warta 21-02-1942. poznanGrupa bojowa “Kuby” zakradła się do magazynów w nocy z 21 na 22 lutego 1942. Zakładali lonty i zapalniki z opóźnionym zapłonem w najważniejszych miejscach portu. Nad ranem podpalili lonty. Niemcy oszacowali swoje straty na 1,5 mln marek. Zdaniem historyków szkody były jeszcze większe.

Okupanci sądzili początkowo, że pożar wywołało zwarcie instalacji elektrycznej. Dopiero śledztwo gestapo ustaliło, że magazyny padły ofiarą dywersantów.

W wyniku tej udanej akcji armia niemiecka poniosła ogromne straty – magazyny były bardzo zasobne, spłonęło zaopatrzenie dla wojska niezbędne na froncie wschodnim w czasie rosyjskiej zimy: narty, buty, ciepła odzież pochodzące ze zbiórki prowadzonej niemal w całej Rzeszy o szacunkowej wartości 1,5 mln ówczesnych marek. „Bollwerk” znacząco przyczynił się do opóźnień w zaopatrzeniu wojsk niemieckich na wschodnim froncie w najbardziej dla nich newralgicznym okresie. Po akcji Gestapo ze szczególną zajadłością ścigało jej wykonawców.

Gestapo aresztowało 70 członków grupy Garczyka. Wielu z nich zginęło w trakcie brutalnych przesłuchań, innych stracono. Sierżant Garczyk zginął na Młyńskiej. “Ślepy Antek” – w czasie przesłuchania z zawiązanymi rękoma rzucił się do gardła jednego z gestapowców i przegryzł mu tętnicę.

Napis na pamiątkowym obelisku głosi: “Na rozkaz gen. Władysława Sikorskiego, w dniu 21 lutego 1942 oddział dywersji bojowej Związku Odwetu “Kuba”, w brawurowej akcji “Bollwerk”, dokonał spalenia obiektów magazynów portu rzecznego, zadając okupantowi dotkliwe straty. W odwecie za tę akcję hitlerowcy stracili w Poznaniu i w Warszawie szereg poznaniaków, żołnierzy Armii Krajowej”. Na pomniku widnieją nazwiska wszystkich uczestników akcji. [na podstawie materiałów na stronie www.ipn.gov.pl]

Port nad Wartą

1993 Otwarcie całorocznego centrum narciarskiego Malta Ski nad jeziorem Maltańskim w Poznaniu.

Podczas uroczystego otwarcia wystąpili m.in. Małgorzata Ostrowska i Ryszard Rynkowski, a jedną z pierwszych osób, która przetestowała stok była ówczesna miss Polonia Ewa Wachowicz.

Poznaniacy lubią jeździć na nartach ale zimą, dlatego z czasem dodawano kolejne atrakcje takie jak letni tor saneczkowy, pole do minigolfa i pole do nauki gry w golfa a także darmowe letnie kino. W 2012 roku otwarto kolejkę Alpine Coaster.

Na łamach Kroniki Miasta Poznania Konrad Tuszewski, szef Malta Ski wspomina także wizytę korpusu dyplomatycznego na stoku. Odwiedziny ważnych gości były zaplanowane co do minuty.

“W planowanym terminie do pomostu naprzeciw stoku narciarskiego podpłynął, prując wodę maltańskiego jeziora, stateczek Anna Maria. Na brzeg wysypał się kolorowy tłum szacownych gości rodem z całego świata. Oficjalne powitanie i goście zostali przekazani w moje ręce. Znając walory Malta Ski, zadałem standardowe pytanie: narty, snowboard, przejazd wyciągiem na szczyt stoku czy Letni Tor Saneczkowy? Statystycznie rzecz ujmując, wszystko odbyło się klasycznie – znakomita większość udała się na sanki, kilkoro na stok narciarski i wyciąg krzesełkowy” – pisze. – “Po około 45 minutach funkcjonariusze BOR z lekkim zaniepokojeniem wymieniali uwagi z szefem grupy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Po godzinie ton ich wypowiedzi nabrał bardziej zdecydowanego charakteru, ale organizator jedynie rozkładał ręce, pokazując roześmiane twarze pań i panów. Na nic zdały się argumenty, że w Czerniejewie rozgotowały się ziemniaki (tam planowany był uroczysty obiad), za nic nie chciałem zgodzić się na rozwiązanie podsunięte przez oficera BOR, który zaproponował wyłączenie wyciągu pod pretekstem jego uszkodzenia”. 

Poniżej – widok na dolinę Cybiny, lata 20.te XX wieku. Po lewej kościół Św. Jana, po prawej dzisiejsza ulica Jana Pawła II, nie ma jeszcze jeziora, fot: Archiwum Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu / Cyryl

Budowa Malty, rok 1948, fot: POSiR

1998 W Poznaniu odbyło się spotkanie szefów państw tzw. Trójkąta Weimarskiego – Polski (A.Kwaśniewskiego), Niemiec (H.Kohla) i Francji (J.Chiraca).

Trójkąt Weimarski w Poznaniu

2010 Robert Bil z Poznania został Arcymistrzem Języka Polskiego.

W zorganizowanym w w Katowicach Dyktandzie Mistrzów pokonał piętnaścioro innych zwycięzców i laureatów drugich miejsc czternastu zorganizowanych dotąd Ogólnopolskich Dyktand.

Przygotowywałem się dość solidnie, od środy miałem urlop w pracy. To, że byłem już na drugim miejscu, na trzecim, nigdy nie byłem na pierwszym – dało mi dodatkową motywację. Cieszę się bardzo, że wygrał polonista, bo ja naprawdę ten język kocham – mówił arcymistrz.

37-letni Robert Bil jeszcze jako student został Pierwszym Wicemistrzem Polskiej Ortografii w 1996 roku i Drugim Wicemistrzem Polskiej Ortografii w 1999 r. Jest polonistą, pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego, obecnie mieszka w Poznaniu. Interesuje się psychologią, pracuje jako redaktor w wydawnictwie. Uważa, że kluczem do sukcesu – oprócz znajomości zasad pisowni – jest umiejętność koncentracji uwagi.

ZDARZYŁO SIĘ 21 LUTEGO

1574 Koronacja Henryka Walezego na króla Polski w katedrze wawelskiej.

1613 Syn patriarchy moskiewskiego Michaił Romanow objął tron carski dając początek dynastii Romanowów w Rosji.

1677 Zmarł Baruch Spinoza, holenderski filozof pochodzenia żydowskiego. Stworzył system filozoficzny oparty na pojęciu jednej, wiecznej i wszechogarniającej substancji, zwanej naturą lub bogiem. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych myślicieli czasów nowożytnych.

1795 Holendrzy oddali wyspę Cejlon na Oceanie Indyjskim we władanie Brytyjczykom.

1804 Pierwszy parowóz szynowy Invicta zbudowany przez Richarda Trevithicka odbył swoją jazdę próbną w walijskim Cardiff. Prace Trevithicka były później inspiracją dla konstrukcji Stephensona, ale sam wynalazca zmarł w nędzy.

1842 John Greenough opatentował maszynę do szycia.

1878 W New Haeven w USA wydano pierwszą na świecie książkę telefoniczną. Zawierała 50 nazwisk.

1893 Urodził się Andres Segovia – gitarzysta hiszpański. Uważany jest za najwybitniejszego współczesnego wirtuoza tego instrumentu; upowszechnił techniki gry na gitarze klasycznej.

1916 Pod Verdun rozpoczęła się najbardziej krwawa bitwa I wojny światowej. Po obu stronach życie straciło około 1 miliona osób. Trwała do 18.12.1916.

1920 Odbyły się pierwsze zawody w narciarstwie w Zakopanem zorganizowane przez PZN.

1927 Urodził się Hubert de Givenchy, francuski fashion designer.

1931 Urodziła się polska aktorka Anna Milewska. Zagrała wiele ról teatralnych i kinowych, m.in. w „Żywocie Mateusza” oraz w serialach telewizyjnych – w „Rodzinie Połanieckich” i w„ Złotopolskich”.

1931 We Wrocławiu odbył się pierwszy poza USA lot rakiety napędzanej płynnym paliwem.

1931 Po raz pierwszy zaprezentowano właściwości Alka Seltzer.

1936 W Zakopanem uruchomiono kolejkę liniową na Kasprowy Wierch.

1946 Utworzono ORMO – Ochotniczą Rezerwę Milicji Obywatelskiej.

1947 Edwin Herbert Land zaprezentował w Nowym Jorku pierwszy przenośny aparat fotograficzny o nazwie Polaroid.

1957 Ustalono statusu księcia małżonka w Wielkiej Brytanii. Przedtem pozycja męża aktualnie panującej królowej nie była najwyższa: był on jedynie księciem małżonkiem i pełnił często rolę osoby towarzyszącej królowej. Ta sytuacja uległa zmianie gdy mąż królowej Elżbiety II, książę Filip Mountbatten otrzymał godność księcia Zjednoczonego Królestwa, zarazem księcia Edynburga. Obecnie książę małżonek królowej brytyjskiej tytułowany jest jako Prince Philip, Duke of Edinburgh.

1958 Zmarł Henryk Arctowski, podróżnik, geofizyk i geograf. Pionier polskich badań arktycznych.

1960 Urodził się Krzysztof “JARY” Jaryczewski, były wokalista grupy Oddział Zamknięty. Z formacją nagrał m.in. piosenki „Obudź się” i „Andzia”.

1966 The Beatles wydali swój singel “Nowhere Man”.
http://www.youtube.com/watch?v=yRv34Cat3Vw

1970 Debiut Jackson 5 w TV w programie “American Bandstand”.

1972 W Polsce zapowiedziano budowę pierwszej elektrowni atomowej. Termin ukończenia określono na rok 1982.

1972 Richard Nixon został pierwszym prezydentem USA, który złożył wizytę w Chinach w czasie sprawowania swego urzędu. Wcześniej do Państwa Środka jeździli jedynie byli prezydenci USA.

1975 Komisja Praw Człowieka ONZ oskarżyła Izrael o naruszanie norm prawa międzynarodowego na terenach okupowanych krajów arabskich.

1976 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „December 1963 (Oh What A Night)” The Four Seasons.

1978 Józef Łuszczek jako pierwszy reprezentant Polski zdobył tytuł mistrza świata w biegu narciarskim na dystansie 15 km.

1986 W RPA otwarto dla wszystkich ras dzielnice białych w Johannesburgu i Durbanie. Był to pierwszy przełom w polityce apartheidu, stosowanej w tym kraju. pog

1987 Europe – Rock The Night – numerem 1 w 258 notowaniu Listy Przebojów Programu 3.

1988 W Londynie, pod peronem ósmym na Kings Cross Station, robotnik odkrył grób legendarnej królowej Boadicei, która w 60 roku n.e. była przywódczynią powstania przeciwko Rzymianom. Rebelia ta została stłumiona a Boadicea popełniła samobójstwo, by nie uczestniczyć jako jeniec w tryumfie Rzymian.

1990 Fab Morvan i Rob Pilatus, znani jako Milli Vanilli, otrzymali nagrodę Grammy za najlepszy debiut. Ich przeboje “Girl You Know It’s True” i “Blame It On The Rain” przyniosły im ogromną sławę. Wszystko jednak runęło w gruzach, gdy producent Frank Farian, ujawnił, że tak naprawdę wykonują te utwory wynajęci wokaliści sesyjni. Po tej aferze odebrano grupie nagrodę.

1994 Krzysztof Kieślowski otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie za reżyserię filmu “Trzy kolory. Biały”.

1998 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „My Heart Will Go On” – Celine Dion. Nagranie pochodzi z filmu „Titanic” i otrzymało Oscara.

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „…Baby One More Time” – Britney Spears; UK Top Album „Talk On Corners” – The Corrs.

Imieniny obchodzą; Irena, Eleonora, Fortunat, Piotr, Robert, Kiejstut, Feliks

Irena popularne w wielu krajach, imię pochodzące od greckiego słowa eirene, czyli pokój, przyjęte do łaciny w formie Irena. Imię używane dopiero od XVIII wieku.

Imię oznacza więc osobę miłującą i niosącą pokój. Eirene była u greków boginią pokoju, otaczano ją wielką czcią, a jej posąg stał na agorze, czyli greckim rynku. Jeśli chodzi o charakter Ireny, to jest ona bardzo wrażliwa i ambitna, zawsze skłonna przyjmować na siebie dużą odpowiedzialność i służyć dobrą radą w potrzebie. Ma naturę niepoprawnej optymistki i marzycielki a jej pragnienia, nawet te najbardziej szalone, potrafią się szybko spełniać. Ulubionym jej kolorem jest żółty a zdrobniale można do niej mówić Irenka, Ircia, Irka lub Ira.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, Teatr Nowy w Poznaniu, http://www.jaroslawbrek.poznan.pl/, wikipedia.pl, , Malta Ski, Bartłomiej Sowa, Jakub Wittchen, Bori64/wikipedia, WBC, UMP , Stefan Okołowicz / Cyryl, fotopolska, MKZ, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu / Cyryl

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Interesujący artykuł. Czyta się z przyjemnością i wzbudza zainteresowanie w tym temacie.