Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 20 MAJA

Ulica Kościuszki podczas okupacji (Grolmanwall)  Foto: Marek Steling / Cyryl

Słońce w znaku Raka

– Święto narodowe Kamerunu; rocznica ustanowienia Zjednoczonej Republiki Kamerunu w 1972 r.
– Światowy Dzień Meteorologii

Osoby urodzone 20 maja natura hojnie obdarzyła zdolnościami, jednak nad konsekwentne zbieranie tego owoców osoby te cenią wygodny tryb życia. W ich charakterze dominują takie cechy jak szlachetność i dobroć.

Cytaty na dziś:

Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia. Honoriusz Balzak.

Zanim zaczął poważną karierę pisarską próbował sił w biznesie, zakładając drukarnię, ale padł ofiarą oszustów i popadł w długi, z których nie wyszedł do końca życia. Aby je spłacić – i mieć pieniądze na bujne życie towarzyskie – bardzo intensywnie pracował, pisząc nawet po 15 godzin dziennie.

Ludzie Ci nie znają religii, nie są też bałwochwalcami. Są łagodni i nie wiedzą, czym jest zło; nie zabijają innych, nie kradną i nie mają broni. Krzysztof Kolumb. Wierzył, że spotkanych Indian uda się schrystianizować bez użycia siły.

Żaden ból nie jest dla mnie tak wielki jak wspomnienie szczęśliwych czasów w biedzie. Dante Alighieri (1265 – 1321)

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1804 Urodziła się Emilia Sczaniecka, wielkopolska działaczka społeczna i narodowościowa.

Była animatorką działań narodowościowych i feministycznych w zaborze pruskim. Założycielka pierwszego w Wielkopolsce Stowarzyszenia Kobiet oraz instytucji Pomocy naukowej dla ubogich dziewcząt w Poznańskiem i Prusach Zachodnich.

Emilia_Sczaniecka Foto: wikipedia

Warto wspomnieć o znajomości Emilii z dr Karolem Marcinkowskim.

Okazji do spotkań mieli dużo, gdyż Karol udzielał korepetycji jej braciom. Źródła nie wskazują jednak jakie uczucie ich łączyło. Autorzy różnych publikacji sugerują tylko, że mogło ich łączyć coś więcej niż przyjaźń. Faktem jest, iż oboje byli wielce znaczącymi postaciami w dziewiętnastowiecznej Wielkopolsce. Ich drogi rozeszły się po 1831 roku, gdyż każde z nich przyjęło inną metodę działanie społecznego. Emilia Sczaniecka nie narzekała na brak powodzenia u płci przeciwnej. Miała też naturę towarzyską. Nigdy nie wyszła jednak za mąż. Swe życie skoncentrowała na działalności patriotycznej, charytatywnej, społecznej oraz na zarządzaniu majątkiem.

W grudniu 1831 roku skrzyżowały się drogi Emilii Sczanieckiej i Adama Mickiewicza.

Ich wzajemne kontakty cechował szacunek ale i rezerwa wobec siebie. Emilia zachwycała się twórczością największego z polskich poetów romantycznych, nie pochwalała natomiast jego życia prywatnego (głośno było wówczas o romansie wieszcza ze znaną sawantką – Konstancją Łubieńską – w czasie, gdy Królestwo walczyło!).

W latach trzydziestych i czterdziestych wieku XIX była jedną z głównych organizatorek kolportażu gazet i książek emigracyjnych w Wielkim Księstwie Poznańskim oraz ich przerzutu dalej, do Królestwa Polskiego. Prestiż Sczanieckiej podniósł również fakt nadania jej przez międzynarodowe Towarzystwo Monthyona i Franklina złotego medalu za zasługi w pracy humanitarnej. [Na podstawie: http://www.zhpnowytomysl.republika.pl]

1901 We Wrześni koło Poznania pruski zaborca wprowadził przymus nauczania religii w języku niemieckim. Zastrajkowało 118 dzieci. O proteście wrzesińskich uczniów ówczesna Europa dowiedziała się z publicystyki Henryka Sienkiewicza.

1956 Inauguracja działalności Teatru Muzycznego. Poznańska operetka rozpoczęła działalność w premierą operetki Pála Abraháma “Wiktoria i jej huzar”. Pierwszym dyrektorem był Zbigniew Szczerbowski, który w repertuarze klasycznych operetek “Wiktoria i jej huzar” i “Bal w Savoyu” Pála Abraháma, “Wesoła wdówka” i “Kraina Uśmiechu” Ferenca Lehára, “Hrabina Marica” Imre Kálmána.

W zniszczonym przez wojnę Poznaniu trudno było znaleźć przestrzeń odpowiadającą potrzebom profesjonalnego teatru. Ostatecznie Operetkę ulokowano w siedzibie Ligii Przyjaciół Żołnierza przy ulicy Niezłomnych. Zbigniew Szczerbowski – inicjator jej utworzenia, a zarazem główny reżyser, swoją funkcję piastował zaledwie rok. W tym krótkim czasie zdążył jednak skompletować cały zespół artystyczny. Jego zaproszenie przyjęli soliści, których nazwiska uchodziły za znaczące w świecie polskiej operetki: Izabela Ferency, Irena Schulz-Kruk, Ludmiła Szwabowicz, Erika Wosińska, Jerzy Golfert, Janusz Golc… Oprócz znanych artystów do pracy zaangażowano również uczniów i studentów szkół muzycznych oraz śpiewaków i tancerzy amatorów. [Źródło: strony internetowe Teatru Muzycznego, http://www.teatr-muzyczny.poznan.pl]

Dom Żołnierza dawniej i dziś Foto: Michał Fechner, fotoportal.poznan.pl

Dom Żołnierza dawniej i dziś. W budynku mieści się Teatr Muzyczny. fot: Michał Fechner, fotoportal.poznan.pl

1991 Pisarz Gustaw Herling – Grudziński został doktorem honoris causa UAM.

2011 W piątek 20 maja 2011 roku o godzinie 9.58 czasu lokalnego poznaniak – Ireneusz Szpot – stanął na szczycie najwyższej góry świata – Mount Everest.

Ireneusz Szpot na Mount EverestStał się w ten sposób trzynastym Polakiem, który zdobył Koronę Ziemi, czyli siedem najwyższych szczytów na siedmiu kontynentach. Szpot przebiegł również maratony na sześciu kontynentach i został pierwszym Polakiem, który nie tylko zdobył Koronę Ziemi, ale także przebiegł królewski dystans na wszystkich kontynentach.

Ireneusz Szpot, właściciel motoryzacyjnej firmy Opel Szpot, rozpoczął zdobywanie szczytów w lutym 2006 roku od Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) w Afryce. Następnie wszedł na: Acongaguę (6962 m n.p.m.) w Ameryce Południowej, europejskie Elbrus na Kaukazie (5642 m n.p.m.), Mt. Kinley na Alasce w Ameryce Północnej (6194 m n.p.m.), Piramidę Carstensza na Nowej Gwinei, najwyższy szczyt Oceanii (4884 m n.p.m.), wreszcie Mt. Vinson na Antarktydzie (4892 m n.p.m.) i teraz Mt. Everest. (8848 m n.p.m.).

ZDARZYŁO SIĘ 20 MAJA

1347 Urodził się Sir Henry Percy, angielski buntownik, który stanął na czele powstania przeciwko Henrykowi IV.

Percy był lepiej znany pod swoim pseudonimem “Harry Hotspur”, który potem wykorzystał Shakespeare. Jedna z najważniejszych postaci w jego sztuce “Henryk IV” nosi właśnie takie imię.

1498 W czasie podróży do Azji portugalski żeglarz Vasco da Gama dotarł do wybrzeża indyjskiego pod Kalikat (obecne Kożikode). Oznaczało to odkrycie drogi morskiej do Indii.

1506 Zmarł w wieku 55 lat na atak podagry Krzysztof Kolumb – hiszpański, a wg niektórych źródeł portugalski żeglarz w służbie hiszpańskiej. Jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach odkryć geograficznych i żeglugi, odkrywca Ameryki (12.X.1492). Ten były wicekról popadł w niełaskę u króla Ferdynanda i zmarł w nędzy i rozpaczy, nieświadom tego, że odkrył nieznany kontynent.

1648 Zmarł Władysław IV Waza, król Polski. Za jego panowania Warszawa stała się centrum życia politycznego i kulturalnego kraju. Rozbudował Zamek Warszawski i Ujazdowski, wzniósł letnią rezydencję przy Krakowskim Przedmieściu oraz pomnik – kolumnę swego ojca Zygmunta III. Był protektorem nauki i sztuki. Na Zamku Warszawskim zorganizował operę i balet.

1799 Urodził się Honore de Balzac, pisarz francuski. Autor m.in. “Komedii Ludzkiej”.

1830 Po raz pierwszy w gazecie opublikowano kolejowy rozkład jazdy (Baltimore American).

1830 D. Hyde opatentował wieczne pióro.

1874 Levi Strauss otworzył sklep z niebieskimi jeansami zszywanymi miedzianą nitką w cenie 13,50 $ za sztukę.

1881 Urodził się Władysław Sikorski – polityk, generał i polityk. W latach 1939-43 premier Rządu Emigracyjnego, organizator i wódz naczelny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (zginął w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem 4.VII.1943 r.). 14 września 1993 roku jego prochy sprowadzono do kraju, a 17 września uroczyście pochowano na Wawelu.

1895 Urodził się angielski projektant samolotów Reginald Mitchell. Dziełem jego życia był Spitfire, który wielce się Anglikom przysłużył podczas Bitwy o Anglię.

1908 Urodził się James Stewart, amerykański aktor, legenda Hollywood. Dla milionów Amerykanów był uosobieniem najlepszych cech narodowych. Zagrał w ponad 70. filmach, wśród nich: “The Philadelphia Story”, za który dostał Oscara, “Okno na podwórze”, “Anatomia morderstwa”. Laureat drugiego Oscara w 1985 roku za całokształt działalności. Zmarł 2 lipca 1997 roku.

1919 Urodził się Gustaw Herling Grudziński, pisarz emigracyjny. Więziony przez NKWD w łagrze pod Archangielskiem, uczestnik bitwy pod Monte Casino, współzałożyciel Instytutu Literackiego w Paryżu, współredaktor miesięcznika “Kultura”, autor wspomnień “Inny świat”, “Dziennik pisany nocą”. Uhonorowany najwyższą włoską nagrodą literacką “Premio Viarregio Internazionale” w 1994 roku oraz “Premio Vittorini” w 1996. (zm. 4.07.2000).

1927 Amerykański pilot Charles A. Lindbergh wystartował z Nowego Jorku do lotu przez Atlantyk; 21-go maja wylądował pod Paryżem. Jako pierwszy w świecie, który pokonał trasę Nowy Jork – Paryż w 33 godziny i 12 minut.

1940 Igor Sikorsky zaprezentował model helikoptera.

1944 Urodził się Joe Cocker. Jego największy hit w USA to “Up Where We Belong” – duet z Jennifer Warnes z filmu “Oficer i dżentelmen”, który spędził na topie “Billboardu” trzy tygodnie. Cocker otwierał słynne Woodstock wykonując m. in znakomitą wersję “With A Little Help From My Friend” The Beatles.

1944 Patrol Armii Krajowej odnalazł nad Bugiem niewypał niemieckiej rakiety V-2. Rakietę przekazano później w częściach do Londynu.

1946 Urodziła się Cher. Naprawdę nazywa się Cherylinn Sarkasian La Pierre. Zaczynała jako wokalistka sesyjna, towarzysząc Philowi Spectorowi. W 1963 roku wyszła za Salvatore Bono. Wspólnie nagrywali płyty, które od 1965 roku ukazywały się pod szyldem Sonny & Cher. 26 czerwca 1974 roku rozwiedli się, a cztery dni później Cher wyszła za Grega Almana z Allman Brothers Band. Ten związek przetrwał tylko dziewięć dni. Oprócz nagrywania płyt występowała również w filmach (m.in. “Maska”, “Syreny”). W 1988 roku otrzymała Oscara za rolę w filmie “Moonstruck” (w polskiej wersji “Wpływ Księżyca”).

1955 Urodził się Zbigniew Preisner, kompozytor, twórca muzyki do filmów; Krzysztofa Kieślowskiego “Dekalog” – nominacja do francuskiej nagrody filmowej Cesara, “Podwójne życie Weroniki” – nominacja do Oscara, “Trzy kolory, Niebieski”, do filmów Agnieszki Holland: “Tajemniczy ogród”, “Olivier”.

1959 Francuz Guy Trebert jako pierwszy na świecie został aresztowany na podstawie portretu pamięciowego.

1971 Peter Cetera, wokalista amerykańskiej grupy Chicago, został dotkliwie pobity w czasie meczu koszykówki z powodu swych długich włosów.

1974 Firma Philips przedstawiła w hotelu Savoy w Londynie pierwszą wersję domowego wideo pod nazwą Philips N1500.

1977 W ostatnią podróż wyruszył Orient Express, legendarny luksusowy pociąg kursujący na trasie Paryż – Stambuł.

1979 Elton John wystąpił w Leningradzie. Był pierwszą zagraniczną gwiazdą muzyki pop, która odwiedziła w ramach trasy koncertowej Związek Radziecki.

1990 Teleskop Hubble przekazał pierwszą fotografię Kosmosu.

Teleskop Hubble'a widziany z pokładu promu kosmicznego Discovery. Zdjęcie wykonano podczas drugiej misji serwisowej STS-82, w 1997 Foto: wikipedia

Teleskop Hubble’a widziany z pokładu promu kosmicznego Discovery. Zdjęcie wykonano podczas drugiej misji serwisowej STS-82, w 1997, fot: wikipedia

1992 Indie wystrzeliły swojego pierwszego satelitę.

1996 Nowy album George’a Michaela zatytułowany Older, stał się najszybciej sprzedawaną płytą w Anglii w ciągu dekady – w pierwszym tygodniu kupiło go pół miliona ludzi.

http://www.youtube.com/watch?v=z6fVMnE_NEs

2000 Tony Blair został pierwszym od 152 lat szefem brytyjskiego rządu, któremu podczas sprawowania urzędu urodził się potomek.

2000 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Maria Maria” – Santana feat. The Product G&B; US Top Album: “No Strings Attache” – N SYNC.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Don’t Stop Movin” – S CLUB 7; UK Top Album: “Reveal” – R.E.M..

2002 Timor Wschodni, kraj tymczasowo administrowany przez ONZ, ogłosił niepodległość, stając się tym samym pierwszym państwem powstałym w nowym tysiącleciu.

Imieniny obchodzą: Iwona, Aleksander, Bazyli i Bernard

Kobieta o imieniu Iwona jest obdarzona silną wolą oraz często niebezpiecznymi ambicjami. Osoby o tym imieniu mają niełatwy charakter, są materialistkami, lubią pieniądze i zaszczyty. Są bardzo subiektywne i niesłychanie przekorne. Cechuje je wyjątkowa aktywność.

Aleksander to imię osób inteligentnych, otwartych na wszelkie nowości i zmiany. Aleksander jest pracowity, lubi wygodne życie, pełne przygód, rozkoszy i przyjemności. Czasami oddaje się lenistwu. Jest pogodny, elokwentny i oczytany. Największe sukcesy odnosi w zawodzie lekarza i adwokata.

Imię Bazyli w języku greckim znaczy “królewski”. Mężczyzna o tym imieniu jest pracowity, ambitny i ma kierownicze uzdolnienia. Potrafi zgromadzić wokół siebie ludzi i zachęcić ich do twórczego współdziałania. Pociągają go sprawy wiary, fascynuje przyszłość świata. Dba o edukację dzieci, szanuje sąsiadów, ma wielkie grono przyjaciół.

Bernard, imię pochodzenia germańskiego. “Bero” znaczyło “niedźwiedź”, Bernard może określać tego, “kto ma niedźwiedzią siłę”. Było bardzo popularne w średniowieczu. Mężczyzna o tym imieniu jest żądny władzy. Upodobania do kierowania ludźmi przysparzają mu wielu kłopotów. Łatwo wpada w melancholię a nawet w depresję.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia, Michał Fechner, fotoportal.poznan.pl, Marek Steling / Cyryl, archiwum I. Szpota / prasa,

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz