Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 20 KWIETNIA

Rondo Śródka w latach 70.tych  Foto: internet
Rondo Śródka

20 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy – ogłoszony z inicjatywy Stowarzyszenia Reporterów bez Granic w 1991 r.
Dzień Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego

KALENDARIUM POZNANIA 2

Człowiek urodzony 20 kwietnia nie zawsze jest silny fizycznie, ale mimo to jego natura jest bardzo zacięta i wytrwała, nie cofa się przed niczym cokolwiek go spotka. Jest nieustraszony, nieustannie czymś zajęty. W swoim działaniu oddziałuje na swe otoczenie, z trudem można oprzeć się jego władczemu wpływowi. Nieraz też ma specjalne upodobania w obdarzaniu swych przyjaciół lub krewnych drobnymi upominkami.

Uważa on, że to co jemu się podoba – powinno podobać się wszystkim, ponieważ jednak wykazuje na ogół dość dobry smak, można się z nim zgodzić. Urodzony 20 kwietnia lubi śpiew i przemawianie publiczne, jest zwolennikiem sztuk pięknych.

Cytaty na dziś:

– Dla mnie przedmiot jest czymś żywym. Te papierosy czy pudełko zapałek mają w sobie sekretne życia, które jest głębsze niż u niektórych istot ludzkich. Joan Miro
– Bądź miły dla wszystkich, których spotykasz na swej drodze, kiedy się pniesz po szczeblach kariery – spotkasz ich jeszcze, kiedy będziesz spadał. Wilson Mitzner
– Nie ma większej radości dla głupiego, jak znaleźć głupszego od siebie. Aleksander Fredro
– Prawo Murphy’ego: Jeśli coś się zablokowało – pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
– Liczby: 150 dB – to hałas, który może powodować oparzenia skóry.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1194 Zmarł Odon, książę poznański i kaliski, syn Mieszka III Starego.

Odon był najstarszym synem księcia wielkopolskiego Mieszka Starego i jego pierwszej żony Elżbiety węgierskiej. Osoba Odona po raz pierwszy pojawia się 21 maja 1161 na zjeździe w Łęczycy, gdzie książę poświadczył dokument, który został wydany przez Bolesława IV Kędzierzawego i Henryka Sandomierskiego.

W 1177 Odon przyłączył się do ogólnopolskiego powstania przeciw władzy Mieszka III. Podstawową przyczyną oprócz próby wywalczenia własnej dzielnicy było faworyzowanie przez ojca przyrodniego rodzeństwa Odona zrodzonego z drugiej małżonki księcia wielkopolskiego Eudoksji. Walki Odona z Mieszkiem przeciągnęły się zapewne do 1179, kiedy to Mieszko Stary musiał ostatecznie uchodzić z kraju. Usadowienie się Odona w Poznaniu zaakceptował nowy książę senior – Kazimierz II Sprawiedliwy.

O rządach Odona w Wielkopolsce nie zachowało się wiele informacji: wiemy tylko, że uruchomił własną mennicę. Zachowała się także konna pieczęć władcy z napisem “Odo Dux” (Odo książę). 2 sierpnia 1193 umiera jego młodszy brat Mieszko Młodszy, Odon przejmuje wtedy za zgodą Mieszka III Kalisz. Odon Poznański zmarł 20 kwietnia 1194 i został pochowany w katedrze w Poznaniu.

Witalis Ludwiczak Prawnik z olimpijskim paszportem1919 W Poznaniu urodził się Witalis Ludwiczak, prawnik, polski hokeista, olimpijczyk. Zawodnik klubów: AZS Poznań, Pogoni Katowice i Lechii Poznań. Mistrz Polski z 1934.

W reprezentacji rozegrał 47 spotkań strzelając 3 bramki. Olimpijczyk, brał udział w olimpiadzie w Lake Placid (1932) i w Garmisch-Partenkirchen (1936) oraz pięciu turniejach o mistrzostwo świata. Oprócz hokeja uprawiał także wioślarstwo, zdobywając w 1933 tytuł mistrza Polski w czwórkach bez sternika. Był członkiem AZS Poznań i jego wieloletnim prezesem.

Profesor zwyczajny prawa cywilnego (od 1969) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor ponad 60 prac naukowych.

7 lutego 2014 Lodowisko POSiR „Chwiałka” na Wildzie otrzymało imię Witalisa Ludwiczaka.

1925 Zreorganizowano ruch na liniach tramwajowych kierując linię 1 z powrotem na trasę Dworzec-Wielka, linię 2 z Jeżyc na Śródkę i linię 4 z Górczyna do końcowego przystanku na Wildzie.

Trasę linii 3 przedłużono 6 czerwca tego roku od Bramy Dębińskiej jednym torem ułożonym wzdłuż Drogi Dębińskiej do drogi dojazdowej do nowych Łazienek Miejskich, tj. dzisiejszej ulicy Jordana (nowa trasa” trójki” w okresie wiosenno-letnim Rynek Jeżycki – Łazienki). [Jan Wojcieszak, Tramwaje elektryczne w Poznaniu, w: Kronika Miasta Poznania, 1998 nr 2, s. 340]

1934 Mimo kryzysu, udało się zrealizować kilka inwestycji torowych. 20 kwietnia zakończono budowę torów przez trawnik na placu Nowomiejskim (Ratajskiego), co umożliwiło likwidację trasy wokół placu i wznowienie, zawieszonego w 1929 roku, ruchu tramwajowego do placu Sapieżyńskiego (Wielkopolskiego). [Jan Wojcieszak, Tramwaje elektryczne w Poznaniu, w: Kronika Miasta Poznania, 1998 nr 2, s. 345]

1947 Według komunikatu Państwowego Obserwatorium Astronomicznego w Poznaniu w dniu 17 bm. widoczna była w Poznaniu zorza polarna o natężeniu nienotowanym tutaj od r. 1938.

Już o godz. 21 zauważono w Obserwatorium pierwsze światła zorzy. O godz. 22 luna obejmowała północny horyzont, sięgając po zenit. Wkrótce potem cale niebo usiane było seledynowymi promieniami i sznurkami, szybko zmieniającymi zarówno miejsce jak i kształty.

Największy swój rozwój osiągnęło zjawisko około godz. 23, gdy wystąpiły charakterystyczne promienie i smugi, wychodzące z północnego horyzontu i sięgające poza zenit. Chwilami można było zauważyć zarysy korony polarnej bardzo rzadko widocznej w naszych szerokościach geograficznych. O godz. 23.15 światła zorzy zgasły nagle. Długo jednak po tym można było jeszcze obserwować słabe jej blaski na niebie północnym. W komunikacie radiowym z dnia 5 bm. Obserwatorium zapowiedziało możliwość zorzy polarnej w związku z nowymi paroksyzmami plamotwórczej działalności słońca. [Źródło: Głos Wielkopolski, 20.04.1947]

1968 Wysadzono wieżę spadochronową na Sołaczu. Decyzję podjęto za zamkniętymi drzwiami, ogłaszając ją w trybie informacji wykonawczej, z obawy przed falą protestów.

Wieża spadochronowa na Sołaczu Do roku 1969 uprzątnięto wszelkie pozostałości wieży górującej przez ponad 15 lat nad Sołaczem.Była to druga taka konstrukcja w Poznaniu. Przed wojną wieża spadochronowa znajdowała się  na placu parkowym Miejskich Łazienek Rzecznych, w pobliżu Centralnego Dziecińca Miejskiego przy Drodze Dębińskiej. Zbudowana została przez polskie przedsiębiorstwo ze Śląska i miała 30 m. wysokości. Konstrukcja została rozebrana przez Niemców w 1939 r.

W roku 1950 działacze poznańskiego okręgu Ligi Lotniczej postanowili przenieść wieżę obserwacyjno-nasłuchową z Mosiny na teren Poznania do Parku Sołackiego.

Otwarta 22 lipca 1952 roku wieża była znacznie wyższa od swej poprzedniczki z roku 1938. Wznosiła się ona na wysokość 58 metrów (najwyższa w Polsce), przy czym skoki wykonywano z platformy znajdującej się 48 metrów nad ziemią. Oświetlenie wieży pozwalało wykonywać skoki nawet w nocy.

Budowę wieży zakończono ostatecznie dopiero po jej uroczystym otwarciu. W ramach obchodów Święta Lotnictwa 24 sierpnia 1952 r. odbyły się skoki pokazowe, które podziwiało 5 tys. widzów. Po ich zakończeniu wieża została otwarta dla publiczności.

Od tego momentu, za opłatą wynoszącą złotówkę, każdy Poznaniak mógł wykonać symulowany skok ze spadochronu. Skok ten polegał na szybkim opuszczeniu się na linie z czaszą spadochronową nad głową.

Wiosną 1953 roku wieża zyskała windę zamontowaną przez ekipę z HCP. Pod koniec lat 50-tych pieczę nad wieżą przejął Aeroklub Poznański. Skoki zostały zawieszone. Wykonane w roku 1961 ekspertyzy wykazały poważne wady w zakresie statyki i konstrukcji wieży. Nie została ona zabezpieczona przed szybką korozją. Projekt nie uwzględniał również obciążenia przez platformę i zamontowany na szczycie żuraw. Opiekujący się wieżą Aeroklub Poznański narzekał na wysokie koszty utrzymania obiektu.

Ostatecznie 20 kwietnia 1968 roku wieża została wysadzona przez saperów. Decyzję podjęto za zamkniętymi drzwiami, ogłaszając ją w trybie informacji wykonawczej, z obawy przed falą protestów. Do roku 1969 uprzątnięto wszelkie pozostałości wieży górującej przez ponad 15 lat nad Sołaczem. [Źródła: poznan.wikia.com, Nasza Gazetka: pisemko dzieci szkół powszechnych w Poznaniu 1937.09/11 R.4 Nr1/3]

1975 Poznań w obiektywie Stanisława Wiktora z Archiwum Cyryl

Kawiarnia Marago 20-21.04.1975

1993 Do użytku oddano dworzec autobusowy na Śródce.

Miasto Poznań wynegocjowało z koncernem ESSO, że dworzec zostanie wybudowany wraz za stacją paliw, z funduszy tej firmy. Kursy rozpoczynały tutaj linie: 57, 63, 67, 73, 83.  fot. archiwum MPK Poznań

Rondo Śródka

2020 Zmarła Krystyna Łybacka – związana z Poznaniem, wieloletnia posłanka SLD, była minister edukacji i sportu. W lipcu 2019 roku oficjalnie zakończyła swoją działalność publiczną. Zmarła w wieku 74 lat.

Krystyna Łybacka ukończyła studia Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Następnie obroniła doktorat w Instytucie Matematyki Politechniki Poznańskiej. Przez wiele lat pracowała naukowo – na Wydziale Elektrycznym PP.

Krystyna Łybacka najbardziej znana jest jednak ze swojej działalności politycznej, której poświęciła niemal całe życie. Związała się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Od 1999 r. była przewodniczącą rady wojewódzkiej SLD w Poznaniu, a od grudnia 1999 do czerwca 2003 r. wiceprzewodniczącą zarządu krajowego SLD. Była też wieloletnią posłanką tej partii. Mandat uzyskiwała kolejno w 1991, 1993, 1997, 2001, 2005, 2007 i 2011 r. Od października 2001 do maja 2004 pełniła funkcję ministra edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera. W 2014 r. wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdobyła mandat eurodeputowanej.

2020 Na Malcie w dolinie Szklarki udostępniono ścieżkę w koronach drzew.

Na spacer ścieżką w koronach drzew nie trzeba już jechać do Krynicy, ani do Czech, ani na Słowację. Taką ścieżkę ma teraz także Poznań. Budowa obiektu, drugiego tego typu w Polsce, zakończyła się w dolinie rzeki Szklarki, na terenie leśnictwa Antoninek.

Poznańska ścieżka w koronach drzew ma ok. 250 metrów długości. W najwyższym miejscu wznosi się 13 metrów ponad ziemię. Jej częścią jest punkt wypoczynkowo-widokowy, z którego można podziwiać okoliczną przyrodę.

Poprowadzony w koronach drzew trakt jest kolejną – po oddanej wcześniej do użytku ścieżce przez teren bagienny i pływającym pomoście – atrakcją zrealizowaną w ramach zadania „Poznawcze szlaki rekreacyjno-turystyczne leśnictwa Antoninek”.

Ścieżka w koronach drzew jest już udostępniona odwiedzającym tereny leśnictwa Antoninek, jednak – ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną – z pewnymi ograniczeniami. Jak informuje dyrekcja Zakładu Lasów Poznańskich, w celu spełnienia ograniczeń wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r., obowiązuje na niej ruch jednokierunkowy (wejście od strony ul. Czekalskie) oraz zakaz korzystania z wiaty i małej infrastruktury leśnej: m.in. z ławek, stołów, śmietników i stojaków na rowery. Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi środków ostrożności w przestrzeni publicznej, spacerujący powinni utrzymywać między sobą odległość minimum dwóch metrów.

Malta - las - ścieżka dydaktyczna Foto: Tomasz Dworek

ZDARZYŁO SIĘ 20 KWIETNIA

1715 W Londynie odbyła się premiera sztuki Nicholasa Rowe “Tragedy of Lady Jane Gray”.

1745 Urodził się Filip Pinel, francuski lekarz psychiatra. Uważany za twórcę nowoczesnej psychiatrii; pierwszy zdjął chorym psychicznie kajdany i zaczął traktować ich zgodnie z duchem praw każdego człowieka do życia w wolności i decydowania o własnym losie. Zaczął stosować w ich leczeniu terapię zajęciową.

1769 Zamordowany został Pontiac, wódz Indian Ottawa. Był jedną z najwybitniejszych postaci indiańskich. Gotowy był poświęcić życie za zachowanie sposobu życia i kultury Indian, walcząc z przeważającymi siłami wroga.

1770 James Cook, angielski żeglarz, odkrywca, kartograf i astronom, organizator i kierownik trzech wypraw dookoła świata, poinformował o odkryciu Nowej Zelandii.

1841 W Filadelfii w USA został opublikowany pierwszy kryminał na świecie – “Zabójstwo przy rue Morgue” autorstwa Edgara Allana Poe.

1862 Sukcesem zakończył się pierwszy test skuteczności pasteryzacji przeprowadzony przez Pasteura i Bernarda; zamknięte płyny nie wykazały żadnych oznak psucia się ani gnicia.

1887 W Paryżu odbył się pierwszy wyścig motorowy, w którym wziął udział… jeden kierowca Georges Bouton – rok później miał już jednego rywala.

1893 Urodził się Harold Lloyd, aktor amerykański. Stworzył typ zaradnego i zabawnego Amerykanina w serii filmów komediowych „Jeszcze wyżej”, „Gwałtu, co się dzieje”.

1901 Po raz pierwszy widownia na meczu piłkarskim przekroczyła 100 tys. Było to w finale Pucharu Anglii, granym na Crystal Palace.

1902 Marie i Pierre Curie wyizolowali radioaktywny pierwiastek “rad”.

1904 Urodził się George Stibitz, amerykański matematyk, fizyk. Autor pierwszego projektu komputera osobistego. (zm. 1995).

1905 Urodziła się Hanna Januszewska, pisarka i poetka.

Tworzyła baśnie, utwory dla dzieci i młodzieży, słuchowiska radiowe, tłumaczyła literaturę fantastyczną. Autorka książek “Jak Pyza wędrowała”, “Siwa gąska, siwa”. Jej “Bajki o czterech wiatrach” zostały wpisane na Listę Honorową im. Jana Christiana Andersena.

1912 Zmarł Bram Stoker, irlandzki pisarz, dyrektor teatrów. Autor popularnej powieści z wieloma adaptacjami filmowymi (Dracula).

1920 Rozpoczęły się 7 Igrzyska Olimpijskie w Antwerpii w Belgii.

1923 Znany wiedeński psychiatra Siegmund Freud przeszedł pierwszą z 33 operacji ust i gardła, jakim musiał się poddać z powodu raka.

1924 W Turcji została ogłoszona konstytucja uznająca świeckość państwa, znosząca poligamie i przyznająca kobietom prawa wyborcze.

1931 Brytyjska Izba Gmin zdecydowała o złagodzeniu przepisów o tzw. spokoju niedzielnym, co umożliwiło organizowanie zawodów sportowych w niedzielę.

1940 W Filadelfii po raz pierwszy zaprezentowano mikroskop elektronowy. Skonstruował go dr Vladimir Zworykin, urządzenie miało 3 m wysokości i ważyło pół tony, powiększało obiekty do 100000 razy.

1941 Urodził się Ryan O’Neal, amerykański aktor (Peyton Place, Papierowy księżyc, Love Story).

1949 Urodziła się Jessica Lange, amerykańska aktorka. W 1982 roku otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie Tootsie, zagrała także w: King Kong, Listonosz dzwoni zawsze dwa razy, Blue skies, Słodkie sny.

1957 Odbyła się premiera filmu Andrzeja Wajdy „Kanał”.

1961 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Runaway” – Del Shannon.

1968 W Oświęcimiu urodził się Arkadiusz Skrzypaczek, ps. “Skrzypek”, pięcioboista. Zdobywca dwóch złotych medali olimpijskich na jednych igrzyskach (Barcelona 1992) w konkurencji.

1970 Na Kremlu odznaczono Władysława Gomułkę Orderem Lenina.

1972 Na rynek wprowadzono pierwszą grę komputerową – nazywała się Pong i przeznaczona była do komputerów Atari.

1972 Urodziła się Carmen Elektra, amerykańska aktorka, piosenkarka i modelka. Była członkini The Pussycat Dolls.

1976 George Harrison wykonał Lumberjack song razem z grupą Monty Pythona.

1985 Zmarł Charles Francis Richter, amerykański geofizyk. Stworzył, nazwaną jego nazwiskiem, skalę pomiaru wielkości trzęsienia ziemi (skala Richtera). (ur. 1900).

1985 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “We Are The World” – USA For Africa.

1986 NBA: Michael Jordan ustanowił osobisty rekord 63 punktów w jednym meczu.

1988 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Where Do Broken Hearts Go” – Whitney Houston.

1992 Zmarł Benny Hill – właśc. Alfred Hawtorn Hill – komik brytyjski.

1992 Na stadionie Wembley w Londynie odbył się koncert poświęcony pamięci Freddiego Mercury. Oglądało go 72 tysiące widzów na stadionie i ponad miliard przed telewizorami. Wystąpili: Queen, Metallica, U2, Extreme, Guns N’ Roses, Def Leppard, Annie Lennox, Robert plant, Elton John i George Michael. Dochód w całości przeznaczono na walkę z AIDS.

1995 Urny z prochami Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra przeniesiono do paryskiego Panteonu. Polka, dwukrotna laureatka nagrody Nobla, jest pierwszą kobietą pochowaną w Panteonie w uznaniu jej zasług. Spoczywają tam szczątki kilkudziesięciu najwybitniejszych francuskich pisarzy, filozofów, polityków i wojskowych.

1996 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Return of the Mack” – Mark Morrison.

2002 Bokser Dariusz Michalczewski wygrywając pojedynek z Amerykaninem Joeyem de Grandisem po raz 21. obronił tytuł mistrza świata kategorii półciężkiej wersji WBO. Był to pierwszy pojedynek Michalczewskiego w Polsce.

2003 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Make Luv” – Room 5 feat. Oliver Cheatham; UK Top Album: “A Rush of Blood to the Head” – Coldplay.

Imieniny obchodzą: Agnieszka, Amelia, Berenika, Florencjusz, Marian, Teodor, Konrada,

Agnieszka to imię greckie, oznacza – czysta, bez skazy. W Polsce używane w formach Agnieszka, Agneta, Jagna, Jagosza. Osoba o tym imieniu jest wrażliwa, spokojna, z dużym poczuciem odpowiedzialności. Ma stały charakter. Nie narzuca innym swojej woli. Jest odważna i niezależna.

Konrad, imię niemieckie oznacza – odważny, śmiały

Berenika, w późniejszej wymowie Weronika to imię oznaczające „przynosząca zwycięstwo”, pochodzi z Macedonii.

Amelia jest imieniem pochodzenia germańskiego. Kobiety o tym imieniu są zaradne i pracowite, chętnie pomagają innym. Mają szerokie zainteresowania i są ciekawe świata. W ocenach i poglądach przejawiają skłonność do przesady.

Imię Teodor można tłumaczyć jako “dar Boga”. Mężczyzna o tym imieniu jest dobrym organizatorem. Potrafi prawidłowo, logicznie analizować zjawiska. Często bywa wspaniałomyślny. Może mieć sukcesy na polu kulturalnym lub społecznym.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, poznan.wikia.com, internet, lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, wikipedia , Koefbac / wikipedia

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz