Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 20.IV

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

20 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy – ogłoszony z inicjatywy Stowarzyszenia Reporterów bez Granic w 1991 r.

Dzień Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego

Człowiek urodzony 20 kwietnia nie zawsze jest silny fizycznie, ale mimo to jego natura jest bardzo zacięta i wytrwała, nie cofa się przed niczym cokolwiek go spotka. Jest nieustraszony, nieustannie czymś zajęty. W swoim działaniu oddziałuje na swe otoczenie, z trudem można oprzeć się jego władczemu wpływowi. Nieraz też ma specjalne upodobania w obdarzaniu swych przyjaciół lub krewnych drobnymi upominkami. Uważa on, że to co jemu się podoba – powinno podobać się wszystkim, ponieważ jednak wykazuje na ogół dość dobry smak, można się z nim zgodzić. Urodzony 20 kwietnia lubi śpiew i przemawianie publiczne, jest zwolennikiem sztuk pięknych.

Imieniny obchodzą: Agnieszka, Amelia, Berenika, Florencjusz, Marian, Teodor, Konrada,

Agnieszka to imię greckie, oznacza – czysta, bez skazy. W Polsce używane w formach Agnieszka, Agneta, Jagna, Jagosza. Osoba o tym imieniu jest wrażliwa, spokojna, z dużym poczuciem odpowiedzialności. Ma stały charakter. Nie narzuca innym swojej woli. Jest odważna i niezależna.

Konrad, imię niemieckie oznacza – odważny, śmiały

Berenika, w późniejszej wymowie Weronika to imię oznaczające „przynosząca zwycięstwo”, pochodzi z Macedonii.

Amelia jest imieniem pochodzenia germańskiego. Kobiety o tym imieniu są zaradne i pracowite, chętnie pomagają innym. Mają szerokie zainteresowania i są ciekawe świata. W ocenach i poglądach przejawiają skłonność do przesady.

Imię Teodor można tłumaczyć jako “dar Boga”. Mężczyzna o tym imieniu jest dobrym organizatorem. Potrafi prawidłowo, logicznie analizować zjawiska. Często bywa wspaniałomyślny. Może mieć sukcesy na polu kulturalnym lub społecznym.

20 Kwietnia Kościół Katolicki wspomina św. Agnieszkę z Montepulciano (1268-1317). W miasteczku Proceno we Włoszech założyła klasztor w oparciu o regułę dominikańską. Była mistyczką i posiadała dar prorokowania. Została kanonizowana w 1726 r.

Cytaty na dziś:

Dla mnie przedmiot jest czymś żywym. Te papierosy czy pudełko zapałek mają w sobie sekretne życia, które jest głębsze niż u niektórych istot ludzkich. Joan Miro

Bądź miły dla wszystkich, których spotykasz na swej drodze, kiedy się pniesz po szczeblach kariery – spotkasz ich jeszcze, kiedy będziesz spadał. Wilson Mitzner

Nie ma większej radości dla głupiego, jak znaleźć głupszego od siebie. Aleksander Fredro

Prawo Murphy’ego: Jeśli coś się zablokowało – pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.

Liczby: 150 dB – to hałas, który może powodować oparzenia skóry.

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1194 Zmarł Odon, książę poznański i kaliski, syn Mieszka III Starego. Odon był najstarszym synem księcia wielkopolskiego Mieszka Starego i jego pierwszej żony Elżbiety węgierskiej. Osoba Odona po raz pierwszy pojawia się 21 maja 1161 na zjeździe w Łęczycy, gdzie książę poświadczył dokument, który został wydany przez Bolesława IV Kędzierzawego i Henryka Sandomierskiego. W 1177 Odon przyłączył się do ogólnopolskiego powstania przeciw władzy Mieszka III. Podstawową przyczyną oprócz próby wywalczenia własnej dzielnicy było faworyzowanie przez ojca przyrodniego rodzeństwa Odona zrodzonego z drugiej małżonki księcia wielkopolskiego Eudoksji. Walki Odona z Mieszkiem przeciągnęły się zapewne do 1179, kiedy to Mieszko Stary musiał ostatecznie uchodzić z kraju. Usadowienie się Odona w Poznaniu zaakceptował nowy książę senior – Kazimierz II Sprawiedliwy. O rządach Odona w Wielkopolsce nie zachowało się wiele informacji: wiemy tylko, że uruchomił własną mennicę. Zachowała się także konna pieczęć władcy z napisem “Odo Dux” (Odo książę). 2 sierpnia 1193 umiera jego młodszy brat Mieszko Młodszy, Odon przejmuje wtedy za zgodą Mieszka III Kalisz. Odon Poznański zmarł 20 kwietnia 1194 i został pochowany w katedrze w Poznaniu.

2002 Ingres Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego do Archikatedry Poznańskiej. Wszechstronny rozwój człowieka, wspólnoty ludzkiej, kultury i wiary to program duszpasterski abp. Gądeckiego na najbliższe lata. W samo południe, przy dźwięku dzwonów i bębnów, oklasków i śpiewów nowy metropolita abp Stanisław Gądecki wkraczał w sobotę do poznańskiej katedry. W swojej homilii nakreślił program dla Kościoła poznańskiego na najbliższe lata. W czasie uroczystości przedstawiciele duchowieństwa i wierni różnych stanów złożyli homagium, czyli hołd oznaczający poddanie się władzy nowego ordynariusza.

Zdarzyło się 20 kwietnia

1715 W Londynie odbyła się premiera sztuki Nicholasa Rowe “Tragedy of Lady Jane Gray”.

1745 Urodził się Filip Pinel, francuski lekarz psychiatra. Uważany za twórcę nowoczesnej psychiatrii; pierwszy zdjął chorym psychicznie kajdany i zaczął traktować ich zgodnie z duchem praw każdego człowieka do życia w wolności i decydowania o własnym losie. Zaczął stosować w ich leczeniu terapię zajęciową.

1769 Zamordowany został Pontiac, wódz Indian Ottawa. Był jedną z najwybitniejszych postaci indiańskich. Gotowy był poświęcić życie za zachowanie sposobu życia i kultury Indian, walcząc z przeważającymi siłami wroga.

1770 James Cook, angielski żeglarz, odkrywca, kartograf i astronom, organizator i kierownik trzech wypraw dookoła świata, poinformował o odkryciu Nowej Zelandii.

1841 W Filadelfii w USA został opublikowany pierwszy kryminał na świecie – “Zabójstwo przy rue Morgue” autorstwa Edgara Allana Poe.

1862 Sukcesem zakończył się pierwszy test skuteczności pasteryzacji przeprowadzony przez Pasteura i Bernarda; zamknięte płyny nie wykazały żadnych oznak psucia się ani gnicia.

1887 W Paryżu odbył się pierwszy wyścig motorowy, w którym wziął udział… jeden kierowca Georges Bouton – rok później miał już jednego rywala.

1893 Urodził się Harold Lloyd, aktor amerykański. Stworzył typ zaradnego i zabawnego Amerykanina w serii filmów komediowych „Jeszcze wyżej”, „Gwałtu, co się dzieje”.

1901 Po raz pierwszy widownia na meczu piłkarskim przekroczyła 100 tys. Było to w finale Pucharu Anglii, granym na Crystal Palace.

1902 Marie i Pierre Curie wyizolowali radioaktywny pierwiastek “rad”.

1904 Urodził się George Stibitz, amerykański matematyk, fizyk. Autor pierwszego projektu komputera osobistego. (zm. 1995).

1905 Urodziła się Hanna Januszewska, pisarka i poetka. Tworzyła baśnie, utwory dla dzieci i młodzieży, słuchowiska radiowe, tłumaczyła literaturę fantastyczną. Autorka książek “Jak Pyza wędrowała”, “Siwa gąska, siwa”. Jej “Bajki o czterech wiatrach” zostały wpisane na Listę Honorową im. Jana Christiana Andersena.

1912 Zmarł Bram Stoker, irlandzki pisarz, dyrektor teatrów. Autor popularnej powieści z wieloma adaptacjami filmowymi (Dracula).

http://www.youtube.com/watch?v=Xw2-ZMhxTUs

1920 Rozpoczęły się 7 Igrzyska Olimpijskie w Antwerpii w Belgii.

1923 Znany wiedeński psychiatra Siegmund Freud przeszedł pierwszą z 33 operacji ust i gardła, jakim musiał się poddać z powodu raka.

1924 W Turcji została ogłoszona konstytucja uznająca świeckość państwa, znosząca poligamie i przyznająca kobietom prawa wyborcze.

1931 Brytyjska Izba Gmin zdecydowała o złagodzeniu przepisów o tzw. spokoju niedzielnym, co umożliwiło organizowanie zawodów sportowych w niedzielę.

1940 W Filadelfii po raz pierwszy zaprezentowano mikroskop elektronowy. Skonstruował go dr Vladimir Zworykin, urządzenie miało 3 m wysokości i ważyło pół tony, powiększało obiekty do 100000 razy.

1941 Urodził się Ryan O’Neal, amerykański aktor (Peyton Place, Papierowy księżyc, Love Story).

1949 Urodziła się Jessica Lange, amerykańska aktorka. W 1982 roku otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie Tootsie, zagrała także w: King Kong, Listonosz dzwoni zawsze dwa razy, Blue skies, Słodkie sny.

1957 Odbyła się premiera filmu Andrzeja Wajdy „Kanał”.

1961 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Runaway” – Del Shannon.

1968 W Oświęcimiu urodził się Arkadiusz Skrzypaczek, ps. “Skrzypek”, pięcioboista,. Zdobywca dwóch złotych medali olimpijskich na jednych igrzyskach (Barcelona 1992) w konkurencji.

1970 Na Kremlu odznaczono Władysława Gomułkę Orderem Lenina.

1972 Na rynek wprowadzono pierwszą grę komputerową – nazywała się Pong i przeznaczona była do komputerów Atari.

1972 Urodziła się Carmen Elektra, amerykańska aktorka, piosenkarka i modelka. Była członkini The Pussycat Dolls.

1976 George Harrison wykonał Lumberjack song razem z grupą Monty Pythona. u

1985 Zmarł Charles Francis Richter, amerykański geofizyk. Stworzył, nazwaną jego nazwiskiem, skalę pomiaru wielkości trzęsienia ziemi (skala Richtera). (ur. 1900).

1985 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “We Are The World” – USA For Africa.

1986 NBA: Michael Jordan ustanowił osobisty rekord 63 punktów w jednym meczu.

1988 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Where Do Broken Hearts Go” – Whitney Houston.

1992 Zmarł Benny Hill – właśc. Alfred Hawtorn Hill – komik brytyjski.

http://www.youtube.com/watch?v=-MyT6d4FWpw

1992 Na stadionie Wembley w Londynie odbył się koncert poświęcony pamięci Freddiego Mercury. Oglądało go 72 tysiące widzów na stadionie i ponad miliard przed telewizorami. Wystąpili: Queen, Metallica, U2, Extreme, Guns N’ Roses, Def Leppard, Annie Lennox, Robert plant, Elton John i George Michael. Dochód w całości przeznaczono na walkę z AIDS.

http://www.youtube.com/watch?v=of-7jmD7OxE

1995 Urny z prochami Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra przeniesiono do paryskiego Panteonu. Polka, dwukrotna laureatka nagrody Nobla, jest pierwszą kobietą pochowaną w Panteonie w uznaniu jej zasług. Spoczywają tam szczątki kilkudziesięciu najwybitniejszych francuskich pisarzy, filozofów, polityków i wojskowych.

http://www.youtube.com/watch?v=kmlg3r6OISs

1996 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów “Return of the Mack” – Mark Morrison.

2002 Bokser Dariusz Michalczewski wygrywając pojedynek z Amerykaninem Joeyem de Grandisem po raz 21. obronił tytuł mistrza świata kategorii półciężkiej wersji WBO. Był to pierwszy pojedynek Michalczewskiego w Polsce.

2003 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Make Luv” – Room 5 feat. Oliver Cheatham; UK Top Album: “A Rush of Blood to the Head” – Coldplay.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz