Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 2 GRUDNIA

Targi Wystawa Ogrodnicza 1929  Foto: NAC - domena publiczna

2 GRUDNIA Słońce w znaku Strzelca

KALENDARIUM POZNANIA 2Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa Światowy Dzień Walki z Uciskiem, obchodzony od 1984 r. z inicjatywy ONZ

Laos – Święto Republiki Zjednoczone Emiraty Arabskie – Rocznica Proklamowania Federacji

Urodzeni 2 grudnia wyróżniają się bystrością umysłu i zdolnościami organizatorskimi. Są ambitni i konsekwentnie dążą do celu. Czasem czynią to w sposób bezwzględny. Pomocna jest im w życiu dobra pamięć. Sukcesy wywołują w nich zarozumialstwo, nie grzeszą męstwem ani odwagą. W stosunku do otoczenia przejawiają dużo osobistego wdzięku.

Cytaty na dziś: • Człowiek znacznie więcej wie, niż rozumie. Zygmunt Karol Mysłakowski • Kochamy jedynie to, czego nie posiadamy. Marcel Proust • Gdy na początku grudnia pogoda stała, zima będzie długa i biała. Przysłowie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1574 W Ciążeniu zmarł Adam Konarski herbu Abdank biskup poznański i dyplomata.

Studia rozpoczął w Akademii Lubrańskiego, następnie uczył się we Frankfurcie nad Odrą, od 1542 w Wittenberdza, a następnie w Padwie, skąd wrócił do kraju w 1547 roku. Starał się wówczas o koadiutorię prepozytury poznańskiej, której nie otrzymał jednak dlatego rozpoczął służbę dyplomatyczną ma dworze króla Zygmunta Augusta.

Zadowolony z jego działań monarcha wystarał się dla Konarskiego o tron biskupi w Poznaniu zwalniając go jednocześnie w 1562 roku ze służby królewskiej, jednak nowo mianowany biskup powrócił dopiero z poselstwa w 1564 roku i dopiero wówczas objął urząd kościelny.

Grobowiec biskupa Adama Konarskiego w Katedrze w Poznaniu Foto: wikipedia

Grobowiec biskupa Adama Konarskiego w Katedrze w Poznaniu Foto: wikipedia

Jako biskup poznański zapisał się jako gorący zwolennik kontrreformacji. Starał się o poprawę obyczajów kleru, sprowadził do Poznania jezuitów doprowadził; do założenia przez nich w mieście kolegium. W walce z reformacją nie ograniczał się wyłącznie do mieszczan. Nie bał się także narazić potężnemu rodowi Górków zabraniając pochówku protestanta Łukasza III w rodzinnym grobowcu w poznańskiej katedrze.

1806 W niedzielę 30 listopada 1806 r. Napoleon był obecny w poznańskiej farze na mszy odprawionej przez abpa gnieźnieńskiego Ignacego Raczyńskiego, natomiast 2 grudnia w rocznicę koronacji cesarza i zwycięstwa pod Austerlitz odprawiono w farze kolejną mszę św., a wieczorem w teatrze królewskim (obecny budynek Arkadii przy pl. Wolności) gen. J. H. Dąbrowski wydał wielki bal na cześć dostojnego gościa. Nocą z 15 na 16 grudnia Napoleon opuścił Poznań, udając się do Warszawy zajętej wcześniej przez wojska francuskie.

Dawny Teatr Miejski w miejscu dzisiejszej Arkadii

Dawny Teatr Miejski w miejscu dzisiejszej Arkadii

Hotel Saski, w którym mieszkał NapoleonBiuletyn wojsk napoleońskich wydany w Poznaniu 2 grudnia opisuje upadek twierdzy częstochowskiej bronionej przez 660 osobowy garnizon uzbrojony w 30 armat. Zajęty przez wojska skarb poświęcony Matce Boskiej, patronce Polski Napoleon kazał zwrócić do klasztoru.

Żołnierze,

 Dokładnie w tej chwili mija dziś rok, odkąd byliście na pamiętnym polu Austerlitz. Przerażone bataliony rosyjskie uciekały w rozsypce lub okrążone oddawały broń swym zwycięzcom. Następnego dnia Rosjanie zapewnili, że chcą pokoju ale były to słowa zwodnicze. Zaledwie udało się im uniknąć (być może poprzez karygodną wspaniałomyślność) klęsk trzeciej koalicji, już knuli czwartą. Nie mają już jednak alianta, w którego taktyce pokładali swe największe nadzieje. Jego twierdze, stolice, magazyny, arsenały, 280 chorągwi, 700 batalionów, pięć wielkich pól bitewnych jest w naszych rękach.

Ani na chwilę nie powstrzymała was Odra, Warta, pustkowia Polski ani nieznośna pora roku. Wykazaliście najwyższą odwagę, zawsze przeważaliście, wróg z waszym nadejściem pierzchał. Na próżno Rosjanie bronili stolicy dawnej i wspaniałej Polski. Orzeł francuski szybuje nad Wisłą. Widząc was, odważnemu i nieszczęśliwemu Polakowi zdaje się, że widzi powrót hufców Sobieskiego spod Wiednia.

Żołnierze, nie odłożymy broni aż pokój powszechny nie umocni i nie zagwarantuje panowania naszych sprzymierzeńców, nie przywróci wolności naszego handlu i naszych kolonii. Mamy zdobycze na Łabie, Odrze, Pondichéry, nasze kolonie w Indiach, przylądek Dobrej Nadziei i kolonie hiszpańskie. Kto dał prawo spodziewać się po Rosjanach, że mogą oni odmienić bieg przeznaczenia? Kto im dał prawo do zniweczenia tak sprawiedliwych zamiarów? Czyż my i oni nie jesteśmy żołnierzami spod Austerlitz?

Napoleon. W imieniu Cesarza, marszałek Louis-Alexandre Berthier, książę Neuchâtel, minister wojny

Destylarnia Świtalskiego Św Mrcin 39, koniec XIX wieku1889 Według Urzędu Statystycznego w roku sprawozdawczym 1888/89 czynnych było w mieście 313 restauracji, traktierni i szynkowni, co przy liczbie 68 tys. 318 mieszkańców dawało jeden lokal publiczny na 218 osób (!). 

Ponadto działało jeszcze 37 małych “handli gorącymi napojami” W miarę wzrostu liczby mieszkańców miasta ilość lokali prowadzących wyszynk napojów wyskokowych rosła.

Władze miejskie, mając na uwadze budżet miasta, bez większych oporów udzielały koncesji na prowadzenie szynków.

Na podstawie: Walka z pijaństwem w Poznaniu w latach 1890-1914, Waldemar Karolczak, KMP 4/2000, fot: Destylarnia Świtalskiego Św Marcin 39, koniec XIX wieku

1978 Urodziła się Nelly Furtado, kanadyjska piosenkarka i kompozytorka. 11 Lipca 2008 występowała w naszym mieście na koncercie z cyklu Poznaniu dla Ziemi. Był to niesamowite wydarzenie nie tylko w warstwie muzycznej ale także atmosferycznej. Koncert został przerwany gigantyczną ulewą!

1994 Zmarł Ludwik Kwaśnik, skrzypek i pedagog, organizator życia muzycznego w powojennym Poznaniu, twórca i wieloletni prezes Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Organizator pierwszej (po wojnie) w Poznaniu Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Kurpińskiego i w latach 1945-1971 jej dyrektor. W tej właśnie szkole, zwanej “Szkołą Kwaśnika”, wychował i wykształcił setki adeptów muzyki.

Tak muzyka wspominał Ryszard Danecki, kronikarz życia kulturalnego PRL-owskiego Poznania.

W Idiotenklubie – czyli Klubie Związku Zawodowego Pracowników Kultury miał swoje miejsce przy stoliku, przy którym regularnie siadywali także Marian Weigt (w VI Liceum prowadził lekcje muzyki i chór), dyrygent męskich chórów, Witalis Dorożała,  i kompozytor Henryk Duczmal. Wszyscy czterej panowie należeli do świata muzyki – nazywani byli przez innych bywalców Kwartetem.

Miał dziwną zdolność trzeźwienia: po większej ilości wypitej wódki, splatał dłonie na okazałym brzuchu, zamykał na kwadrans oczy i budził się z tej krótkiej drzemki, gotów do dalszego maratony alkoholowego.

Kilkakrotnie zamiast po zamknięciu „Smakosza” iść do „Moulin Rouge” na Kantaka – zapraszał mnie do siebie, do mieszkania przy ul. Matejki 2.Wchodziliśmy od podwórza, kuchennymi schodami, z butami w ręce, żeby nie budzić śpiącej rodziny. W kuchni kontynuowaliśmy nasze nocne rozmowy, oczywiście przerywając je toastami za przyszłe sukcesy twórcze.  [Źródło: Ryszard Danecki, Od Smakosza do Fregaty. Na szlaku poznańskiej cyganerii artystycznej, Oficyna Wydawnicza G&P, Poznań 2010, s. 111]

ZDARZYŁO SIĘ 2 GRUDNIA

1547 Zmarł Hernan Cortes – hiszpański konkwistador, zdobywca Meksyku. Po zdobyciu imperium Azteków został wicekrólem ziem, nazwanych Nową Hiszpanią. (ur. 1485).

1594 Zmarł Gerhardus Mercator, właściwe nazwisko Gerhard Kremer, niderlandzki matematyk, geograf i kartograf, autor pierwszych nowoczesnych map powierzchni Ziemi.

1697 Otwarto odbudowana po wielkim pożarze Londynu (1666) Katedrę Świętego Pawła. Swój nowy wygląd, który zachował się do dziś Katedra zawdzięcza architektowi Christopherowi Wrenowi.

1789 W Warszawie z udziałem przedstawicieli 141 miast odbyła się „czarna procesja”. Domagano się równouprawnienia mieszczan ze szlachtą.

1789 Francuskie Zgromadzenie Narodowe podjęło uchwałę mówiącą o tym, że dobra kościelne są do dyspozycji państwa.

1802 Anglia odprzedała Holendrom Surinam, kolonię w Ameryce Południowej (obecnie Republika Surinamu).

1804 Po namaszczeniu przez papieża Napoleon Bonaparte własnoręcznie koronował się na dziedzicznego Cesarza Francuzów.

1805 Cesarz Napoleon Bonaparte pokonał wojska austriackie i rosyjskie w bitwie pod Austerlitz – bitwa trzech cesarzy.

1814 W zakładzie dla obłąkanych zmarł markiz de Sade, autor obscenicznych i amoralnych opowiadań przedstawiających seksualne perwersje – sadyzm.

1815 Zmarł Jan Potocki, podróżnik, archeolog, historyk, etnograf. Był zwolennikiem obozu reform i posłem na Sejm Czteroletni. Odbył liczne podróże, m.in. do Egiptu, Maroka, Hiszpanii i na Kaukaz. Jest autorem powieści “Rękopis znaleziony w Saragossie”, którą zekranizował Wojciech Hass. (ur. 8.03.1761).

1823 Prezydent USA James Monroe ogłosił doktrynę, nazywaną od jego nazwiska doktryną Monroe. Uznanie półkuli zachodniej za amerykańską strefę wpływów.

1859 Zamordowano Johna Browna, bojownika o zniesienie niewolnictwa. Napadł on na arsenał w jednym z miast w Wirginii i ogłosił wolność murzyńskich niewolników. Po bohaterskiej obronie został schwytany i powieszony.

1900 Na deskach warszawskiego Teatru Ludowego, jako Helenka w “Grubych rybach” Michała Bałuckiego, zadebiutowała Mieczysława Ćwiklińska.

1901 King Camp Gillette opatentował maszynkę do golenia o wymiennych ostrzach.

1933 Odbyła się premiera pierwszego filmu Freda Astaire’a “Dancing Lady”.

1938 Eugeniusz Kwiatkowski ogłosił 15-letni plan gospodarczy.

1942 W Chicago Enrico Fermi przeprowadził udaną próbę rozszczepienia atomu. Fermi był jednym z twórców podstaw energetyki jądrowej. Kierował pracami nad amerykańską bombą atomową. Uruchomił pierwszy reaktor jądrowy.

1946 Urodził się Gianni Versace – sławny dyktator mody

1957 “You Send Me” Sama Cooke nr 1 w USA. http://www.youtube.com</p> <p style="text-align: justify;"><strong>1971</strong> <strong>Radziecka sonda kosmiczna „Mars 3” po raz pierwszy miękko wylądowała na Marsie</strong>, skąd przekazała telewizyjny obraz tej planety.</p> <p style="text-align: justify;"><strong>1973</strong> <strong>Urodziła się Monica Seles, amerykańska tenisistka pochodzenia serbskiego.</strong></p> <p style="text-align: justify;"><strong>1974</strong> Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: <strong>“Kung Fu Fighting” – Carl Douglas.</strong> [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jhUkGIsKvn0

1981 W Louisianie (USA) urodziła się Britney Spears, popularna piosenkarka. Zadebiutowała w styczniu 1999 roku singlem “…Baby One More Time” i od razu osiągnęła ogromną popularność.

1980 Podczas VII Plenum KC PZPR usunięto Edwarda Gierka, obarczając go odpowiedzialnością za kryzys ekonomiczny, społeczny i wewnątrzpartyjny.

1982 W USA dokonano pierwszej operacji wszczepienia sztucznego serca. Barney D. Clark z zawodu dentysta dzięki operacji przeżył 4 miesiące.

1982 Premiera filmu “Anna i wampir”. Reżyseria Janusz Kidawa. W roli głównej Wirgilusz Gryń.

1990 Powstała Unia Demokratyczna. Przewodniczącym został Tadeusz Mazowiecki.

1991 W referendum niepodległościowym na Ukrainie większość obywateli głosowała za suwerennością. Polska jako pierwsze państwo uznała niepodległość Ukrainy.

1999 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów: “Smooth” – Santana feat. Rob Thomas; US Top Album: “All The Way… A Decade Of Song” – Celine Dion.

2001 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Gotta Get Thru This” – Daniel Bedingfield; UK Top Album “Swing When You’re Winning” – Robbie Williams.

Imieniny obchodzą: Balbina, Bibianna, Wiwianna, Paulina

Bibiana to najprawdopodobniej zmieniona ludowa wymowa imienia Viviana. Viviana to nazwa rodowa, ale też mająca związek z vivius – żywy, imię pochodzenia łacińskiego.

Paulina jest kobietą niespokojną, nadpobudliwą i zmienną. Lubi podróże i wygody osobiste. Jej patronką jest żyjąca w III wieku św. Paulina Greczynka, którą za wyznanie chrześcijaństwa rzymscy oprawcy zakatowali swym ulubionym narzędziem tortur – pejczem z ołowianymi końcami. Paulina to żeńska forma imienia Paulus, oznaczającego tyle co „mały, drobny”. Szczęśliwym kolorem Pauliny jest czerwień a szczęśliwym zwierzęciem łabędź.

Zdaniem astrologów Paulina to bardzo pobudliwa, nerwowa choleryczka, łatwo tracąca zimną krew, nerwowość nadrabia sztuczną wyniosłością. Jest inteligentna i daje to odczuć innym, czasami zgryźliwie i w sposób raniący duszę. Sprawdza się jako dziennikarka lub pracownik reklamy. Nie może żyć bez poczucia sukcesu. Miewa natomiast kłopoty ze znalezieniem życiowego partnera, bo tak idealizuje „księcia z bajki”, że nie może spotkać go na ulicy.

Użyte w artykule zdjęcia: cc, wikipedia, NAC - domena publiczna

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz