Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 19 GRUDNIA

Ogródki Zakrzewskiego  Foto: Tomasz Dworek

Słońce w znaku Strzelca

KALENDARIUM POZNANIA 2Osoby urodzone 19 grudnia są wszechstronnie utalentowane. Mają duże ambicje, które niechętnie ujawniają innym. Bywają przedsiębiorcze i operatywne. W stosunku do otoczenia są bezpośrednie, wrażliwe na los innych i czułe.

Imieniny obchodzą: Beniamin, Dariusz, Urban, Anastazy

Cytaty na dziś:

• Życie jest jak ogień, który zżera wszystkie soki i miąższ po kawale. Pali nas, dając nam blask i ciepło przez chwilę przemijającą. Stanisław Wyspiański (1869 – 1907)

• Nie należy tracić sił na wyszukiwanie sprzyjających okoliczności. Powodzenie opiera się na ciągłym przypływie nowych planów, pomysłów i kombinacji. Władysław Bodnicki

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1255 Papież Aleksander IV bullą z dnia 19 grudnia 1255 r. udzielił dyspensy zaręczonym – księżniczce Konstancji Przemysłównie (poznańskiej), najstarszej córce księcia wielkopolskiego Przemysła I oraz synowi margrabiego brandenburskiego Konradowi.

Pieczęć piesza Przemysła I z 1252Dyspensa była potrzebna, gdyż zarówno Konstancja, jak i Konrad byli niepełnoletni a także byli praprawnukami księcia wielkopolskiego Mieszka Starego.

Związek ten miał unormować, wrogie dotychczas stosunki Przemysła I i jego brata Bolesława Pobożnego z margrabiami. Do właściwego zawarcia małżeństwa doszło dopiero po śmierci ojca księżniczki w 1260 r. w przygranicznym Santoku.

Wianem Konstancji miała być kasztelania santocka (jednak bez samego grodu, który pozostał przy Wielkopolsce) przekazana Brandenburgii za zgodą wiecu Wielkopolan, który odbył się w dniu 1 lipca tegoż roku w Poznaniu.

Taką wysokość posagu gwarantował już Przemysł I w 1255 r. Małżeństwo Konstancji z Konradem nie przyniosło spodziewanego ocieplenia stosunków brandenbursko-wielkopolskich, gdyż już w 1265 r. doszło do walk w wyniku, których Brandenburczycy zajęli gród w Santoku. Wojna z przerwami toczyła się zresztą przez całe życie Konstancji a zakończyła się ostatecznie dopiero w 1278 r. odzyskaniem przez Wielkopolskę wszelkich wcześniejszych strat.

1876 W Strzelnie urodził się Wiktor Gosieniecki, malarz, grafik, konserwator zabytków oraz pedagog.

Wiktor Gosienieck i Jan Wroniecki w holu Wyższej Szkoły Sztuk ZdobniczychPo trzyletniej praktyce w pracowni malarskiej swojego ojca ukończył szkołę rzemieślniczą w Berlinie, a następnie Kunsgewerbeschule, oraz w szkołę Stanisława Grocholskiego w Monachium. Po podróżach do Włoch, Francji i Galicji zamieszkał w Gnieźnie, a od 1912 w Poznaniu. Wraz z Henrykiem Jackowskim-Nostitzem i architektem A.Rejmanem założyli zakład “Polichromia”, który zajmował się malarstwem dekoracyjnym i witrażownictwem.

W 1919 był jednym z założycieli i pierwszym dyrektorem Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu. W szkole tej był kierownikiem Wydziału Malarstwa Dekoracyjnego i Witrażownictwa.

Po roku 1939 Niemcy wysiedlili go z Poznania, gdzie powrócił zaraz po wojnie. Od 1945 do 1951 roku był kierownikie Zakładu Malartwa i Technik Ściennych oraz Witrażownictwa w PWSP. Następnie pracował jako wykładowca w Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Współpracował ze Stanisławem Witkiewiczem w opracowaniu zeszytów Styl zakopiański. Wykonał liczne polichromie w kościołach Wielkopolski i Pomorza, a także dekorację wnętrza Muzeum Tatrzańskiego. Projektował także witraże. Przez całe życie opracowywał zabytki polskiej architektury i sztuki na ziemiach zachodnich. Wykonał poświęcony temu tematowi cykl litografii pt. “Zabytki Sztuki Rodzimej Polski Zachodniej”.

Fot. Profesorowie Wiktor Gosieniecki i Jan Wroniecki w holu Wyższej Szkoły Sztuk Zdobniczych Foto: “Wielkopolska Ilustracja” 1929.11.10 Nr.6 Kawczyński, Antoni (red. odp.)

1891 Urodził się Edward Maria Raczyński, polityk, dyplomata, prezydent RP na Uchodźstwie w latach 1979 – 1986.

Edward_Raczynski Foto: wikipedia.plBył zarówno najstarszym (złożył urząd w wieku 95 lat), jak i najdłużej żyjącym prezydentem RP (niecałe 102 lata).

W 1919 rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przebywał na placówkach dyplomatycznych w Kopenhadze, Londynie i Genewie. W latach 1941–1943 był ministrem spraw zagranicznych.

W oparciu o dokumenty przywiezione w postaci mikrofilmów do Londynu przez kuriera Jana Karskiego i potwierdzone jego świadectwem, Edward Raczyński przygotował i 10 grudnia 1942 przedstawił aliantom szczegółowy raport o holokauście.

Osobiście redagował oświadczenie rządu po odkryciu w 1943 grobów w Katyniu oraz wysłał prośbę do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o wyjaśnienie zbrodni.

Założył pod koniec 1990 roku Fundację im. Raczyńskich w Poznaniu i przekazał jej Galerię Rogalińską przy Muzeum Narodowym, której pozostawał faktycznym właścicielem. W skład galerii weszło, m.in przeszło 300 obrazów, rzeźby, różne przedmioty artystyczne oraz pałac i park w Rogalinie.

Zmarł w Londynie, 20 lipca 1993 roku. Pochowany w Rogalinie.

2005 Jacek Rutkowski, prezes Amica Wronki SA oraz Radosław Majchrzak prezes WKP Lech Poznań, podpisali umowę przedwstępną dotyczącą utworzenia nowej spółki, która od sezonu 2006/07 miałaby uczestniczyć w rozgrywkach Orange Ekstraklasy jako KKS Lech Poznań SA.

Fragment fontanny na skwerze im. profesora Zakrzewskiego Foto: wikipedia.pl2008  Skwer u zbiegu ulic: Strzeleckiej, Zielonej i Długiej (Rybaki) otrzymał imię Zbigniewa Zakrzewskiego, ekonomisty związanego z Poznaniem.

W tym samym czasie teren uporządkowano i zbudowano oryginalną fontannę, przedstawiającą zadbanego i dobrze odżywionego mieszkańca miasta (tzw. profesora), dziewczynkę i psa, z niepokojem wyczekujących deszczu, co było odpowiedzią na zagrożenia ekologiczne XXI wieku. Autorem rzeźb był Norbert Sarnecki, projektant pobliskiego Nie-pomnika.

Obecny zieleniec założono w 1870 na terenie dawnego przedmieścia Piaski (obecnie teren ten uważany jest za Rybaki, a nazwa Piasków zanika). Ulicę Zieloną wytyczono w II połowie XIX wieku, a obecną nazwę nadano w 1919. W XIX wieku park posiadał swobodną kompozycję, m.in. kręte aleje pośród drzew.

W 1881 powstała tu, nieistniejąca obecnie, fontanna ufundowana przez cieślę Stübera. Funkcjonował w tym czasie także budynek gimnastyczny, obok którego stał pomnik Friedricha Ludwiga Jahna (1778–1852), twórcy systemu niemieckiej gimnastyki.

ZDARZYŁO SIĘ 19 GRUDNIA

1423 W Katedrze na Wawelu sakrę biskupią otrzymał Zbigniew Oleśnicki. Przez wiele lat odgrywał ważną rolę w życiu Kościoła i Państwa. Był doradcą króla Władysława Jagiełły, profesorem i rektorem Akademii Krakowskiej. Jako pierwszy duchowny w dziejach polskiego Kościoła otrzymał nominację kardynalską.

1686 Zgodnie z treścią książki Daniela Defoe, Robinson Cruzoe po 28 latach opuścił swoją wyspę.

1741 Zmarł na szkorbut Vitus Jonassen Bering – duński żeglarz w służbie rosyjskiej. Badacz Syberii i Arktyki, opłynął północno- wschodnie wybrzeże Azji, przebywając cieśninę nazwaną później cieśniną Beringa.

1848 Zmarła Emily Bronte, angielska powieściopisarka i poetka. Autorka słynnych “Wichrowych wzgórz”, powieści o namiętności uczuć.

1906 Urodził się Leonid Breżniew, polityk radziecki, I sekretarz KC KPZR.

1910 Urodził się Jean Genet – francuski poeta, nowelista i dramaturg. Autor m.in. wspomnień “Dziennik złodzieja”, sztuk: “Pokojówki”, “Balkon”, “Służące”, poematu “Skazany na śmierć”, powieści “Matka Boska Kwietna”.

1915 Zmarł Aloys Alzheimer – niemiecki lekarz, który jako pierwszy opisał objawy choroby mózgu nazwanej jego nazwiskiem.

1946 Wojska francuskie atakiem na budynki rządowe w Hanoi zapoczątkowały interwencję zbrojną w Wietnamie; wojna trwała osiem lat.

1946 Urodził się Jacek Bromski, polski reżyser, scenarzysta, producent filmowy.

1950 Gen. Dwight Eisenhower został mianowany naczelnym dowódcą wojsk NATO.

1951 W Lublinie urodził się Zbigniew Hołdys, założyciel, gitarzysta, wokalista i wieloletni lider grupy Perfect, a wcześniej Kwiaty Warszawy, RH -, Dzikie Dziecko. Po rozwiązaniu Perfectu w latach 80-tych był pomysłodawcą sesji I Ching, członkiem grupy Morawski Waglewski Hołdys i liderem grupy Plugawy Anonim. Obecnie wycofał się z życia muzycznego.

1954 Zmarł Ludwik Solski (właśc. Sosnowski), aktor i reżyser. W teatrze zasłynął jako perfekcyjny aktor realistyczny, był także mistrzem epizodu. Urodził się 20 stycznia 1855 roku.

1958 W Wigan w Wielkiej Brytanii urodził się Limahl, czyli Christopher Hammil. W latach 1981-83 był wokalistą grupy Kajagoogoo. Jako solista zadebiutował w 1984 roku albumem “Don’t Suppose…”, na którym znalazł się jego wielki przebój “Neverending Story”.

1963 Urodził się Til Schweiger, niemiecki aktor.

1966 Urodził się Alberto “La Bomba” Tomba, włoski narciarz (Złoty medal olimpijski 1988, 92).

1970 Pod nieobecność Władysława Gomułki zebrało się Biuro Polityczne KC PZPR. Opublikowany w prasie komunikat o stanie zdrowia Władysława Gomułki, stwierdził “zaburzenia w układzie krążenia powodujące przemijające zakłócenia sprawności widzenia”.

1980 Urodził się Jake Gyllenhaal, amerykański aktor (The Brokeback Mountain).

1985 Bracia Zielińscy, trzynastoletni Krzysztof i szesnastoletni Andrzej, uciekinierzy z Polski, otrzymali od szwedzkiego rządu zgodę na stały pobyt. Ich wyczyn stał się tematem filmu “300 mil do nieba”.

1987 Nr1 brytyjskiej listy przebojów: “Always On My Mind” – Pet Shop Boys.

1999 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “I Have A Dream” – Westlife; UK Top Album “Come On Oper” – Shania Twain.

2006 Zmarła Danuta Rinn, polska piosenkarka, aktorka. Miała 70 lat. Jej najbardziej znane utwory to “Na deptaku w Ciechocinku”, “Tyle wdzięku”. W 1974 roku otrzymała jedną z nagród Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za piosenkę “Gdzie ci mężczyźni”. Jako aktorka grała w filmach od początku lat 70., m.in. w “Zazdrości i medycynie” (1973), “Bilansie kwartalnym” (1974), “Doktorze Murku” (1979), “Karierze Nikosia Dyzmy” (2002).

Imieniny obchodzą; Beniamin, Dariusz, Urban, Anastazy

Anastazy – anastasis w języku greckim oznacza – wskrzeszenie, zmartwychwstanie, imię pochodzenia grecko – chrześcijańskiego, w Polsce używane od XIII wieku

Dariusz pochodzi od perskiego Darajawahusz, czyli “posiadający dobro, posiadacz dobra”. Dariusz jest pracowity, posiada zdolności organizatorskie, zmysł dyplomaty i spryt handlowca. Jest pomysłowy, ambitny i konsekwentny. Lubi brać na siebie wielką odpowiedzialność. Jest bardzo zdolny w zakresie nauk ścisłych.

Imię Urban pochodzi z łaciny. Tłumaczy się  “mieszkaniec miasta”. Urban jest mężczyzną inteligentnym, kulturalnym, żądnym władzy. Może być politykiem, dyplomatą lub pisarzem. Ma precyzyjny umysł. Potrafi nieść pomoc innym.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia.pl, Tomasz Dworek, "Wielkopolska Ilustracja" 1929.11.10 Nr.6 Kawczyński, Antoni (red. odp.), fotopolska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz