Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 18 KWIETNIA

Chwaliszewo przed wojną fotopolska  Foto: fotopolska

18 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – obchodzony od 1984 r.
Święto narodowe Zimbabwe. Obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości.
Iran – Dzień Armii

KALENDARIUM POZNANIA 2

Osoby urodzone 18 kwietnia cenią sobie wolność i swobodę działania. W poglądach są niezależni i wyrabiają sobie na dany temat własne zdanie. Cechuje ich duży praktycyzm życiowy, potrafią szybko dostosować się do nowych sytuacji. W swoich postanowieniach lub przedsięwzięciach są wytrwali i zawsze doprowadzają dzieło do końca Są bardzo pracowici. Nie należą jednak do osób zgodnych. Kłótliwością i wybuchowością zrażają do siebie otoczenie.

Cytaty na dziś:

Doprawdy, jak to miło coś umieć. Moliere (Jean Baptiste Poquelin)
Istnieje paradoks dotyczący niezwykłych przypadków, a mianowicie taki, że się powtarzają. Karol Capek

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1444 Król Władysław III (Warneńczyk, przebywający w Budzie) potwierdza dokumenty księcia Przemysła II z 26-31 maja 1292 i starosty Wielkopolski Wierzbięty z 30 czerwca 1352 dotyczące sołectwa we wsi Jeżyce.

1880 Po ponad dwuletnich zmaganiach z władzami pruskimi wynikających z polityki kulturkampfu  na Chwaliszewie poświecono Złoty Krzyż.

Most Chwaliszewski 1866-1876

W niedzielę o godzinie 17 aktu tego dokonał proboszcz Raatz. Wygłosił on również stosowną przemowę do zgromadzonych wiernych w języku polskim i niemieckim. Całkowity koszt ustawienia żelaznego krucyfiksu oraz masywnej cynkowej postaci Chrystusa i pozostałych elementów założenia wyniósł 2000 marek.

To krucyfiks wysokości ok. 4 metrów znajdujący u wylotu Chwaliszewa. Aż do wytyczenia nowego koryta rzeki i zburzenia w 1968 roku mostu Chwaliszewskiego stanowił charakterystyczny element nabrzeżnego krajobrazu u wschodniego przyczółka przeprawy.

Nazwa nawiązuje do stojącego na starym, drewnianym moście XVIII-wiecznego krzyża ze złoconą pasyjką oraz postawionego następnie w pobliżu przeprawy, zniszczonego podczas II wojny światowej żelaznego krucyfiksu z 1880 roku, którego cynkowa postać Chrystusa pokryta była warstwą 22,5-karatowego złota.

Według rozpowszechnionego poglądu, jednak nieznajdującego źródłowego potwierdzenia, krzyż stoi w tym miejscu od ponad tysiąca lat, jego pierwotne pochodzenie wiązane jest z przyjęciem chrześcijaństwa przez Mieszka I w 966 roku. Z krzyżem tym wiąże się epizod oporu polskiej ludności Poznania w okresie kulturkampfu przeciwko decyzjom władz niemieckich chcących uniemożliwić ustawienie nowego krucyfiksu.

Pierwsza jednoznaczna wzmianka o Złotym Krzyżu chwaliszewskim pochodzi z jesieni 1876 roku. Drewniany krzyż ze złoconą pasyjką umiejscowiono wówczas pośrodku mostu, po jego północnej stronie (Most Chwaliszewski biegł równoleżnikowo, na osi wschód-zachód).

Po rozebraniu starej, drewnianej konstrukcji mostu w latach 70. XIX wieku, Złoty Krzyż przeniesiony został na Jeżyce, gdzie stanął na posesji należącej do Wojciecha Magra przy ul. Kościelnej 11, nieopodal miejsca, gdzie wzniesiono później neoromański kościół Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu.Później przenoszono go w różne miejsca przy ul. Wielkiej Berlińskiej (dzisiejszej Dąbrowskiego).

W 1877 roku, w wyniku decyzji władz o rozbiórce starego drewnianego mostu i wybudowaniu nowego o stalowej konstrukcji, doprowadzono do usunięcia krzyża z mostu. Dozór kościelny parafii św. Marii Magdaleny rozpoczął wówczas starania o ustawienie nowego krzyża.

Motyw krzyża chwaliszewskiego jego obecny w co najmniej dwóch wierszach oraz jednej powieści. Krucyfiks zainspirował poetów Leonarda Turkowskiego (Złoty Pan Jezus, 1933) oraz Mariana Karwackiego (Zasypano, 2004). Wiersze przywołują m.in. postaci poznańskich rybaków silnie związanych dawniej z Chwaliszewem i Złotym Krzyżem. Krzyż chwaliszewski pojawia się również z powieści kryminalnej Edwarda Pasewicza Śmierć w darkroomie (2007). [wikipedia. Sylwester Janicki. Zarys historii krzyża przy poznańskim Moście Chwaliewskim. „Kronika Miasta Poznania” 3/4 z 1995 r.]

Chwaliszewo - Stare-z-nowym Foto: http://www.staremiasto.poznan.pl

Chwaliszewo – stare z nowym. fot. RO Stare Miasto

1918 Do Poznania nadeszła wiadomość o przybyciu wojsk generała Hallera na ziemię polską.

1927 Urodził się Tadeusz Mazowiecki, działacz społeczny, polityk, publicysta, współtwórca porozumień Okrągłego Stołu, pierwszy premier III Rzeczpospolitej. Przez 6 lat poseł z Poznania i Honorowy Obywatel. 

Tadeusz Mazowiecki honorowym obywatelem miasta PoznaniaBył ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej (w latach 1989–1990); współtwórcą i przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności; posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). Kawaler Orderu Orła Białego.

W pierwszych w pełni demokratycznych wyborach do Sejmu w 1991, Mazowiecki zdobył w województwie poznańskim mandat poselski otrzymując 63 962 głosów, a kierowana przez niego partia Unia Demokratyczna uzyskała najwyższe poparcie w skali kraju wśród wszystkich komitetów wyborczych.

W 2009 razem z Lechem Wałęsą został Honorowym Obywatelem Miasta Poznania. Rada Miasta przyznanym tytułem wyraziła najwyższe uznanie dla wybitnych dokonań w demokratycznej przebudowie Państwa Polskiego oraz głęboki szacunek dla pełnej poświęcenia i konsekwencji postawy w przełomowych latach naszej historii. Ostatni raz w naszym mieście przebywał w lutym 2013 roku promując swoją książkę “Rok 1989 i lata następne”.

Był także specjalnym wysłannikiem ONZ do Bośni i Hercegowiny, w których toczyła się brutalna wojna. Mazowiecki zdobył sobie wtedy w Europie powszechny szacunek, rezygnując na znak protestu z funkcji, czując się bezsilnym wobec bezczynności państw zachodnich, które nie zapobiegły masakrom muzułmańskich mężczyzn przez wojska serbskie w Srebrenicy.

1944 W Rokietnicy pod Poznaniem urodził się Bogdan Kramer, polski żeglarz, żeglarz lodowy, olimpijczyk.

Bogdan Kramer na okładce czasopisma Żagle Foto: zagle.com.plCzłonek Jachtklubu Wielkopolskiego w Poznaniu. Początkowo żeglarz (klasy: Hornet, FD), później także żeglarz lodowy. Największe sukcesy odniósł w rywalizacji bojerów klasy DN, m.in.1 miejsce na Mistrzostwach Świata w 1978, 80, 81 i 84 roku.

W 1980 brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (konkurencje żeglarskie w Tallinnie) w klasie katamaranów Tornado (jako sternik, załogantem był Jarogniew Krüger). Polska załoga zajęła 9. miejsce (na 11 ekip). Był to, jak na razie, jedyny start na Igrzyskach polskiego katamaranu. W roku 1978 został wybrany najlepszym sportowcem Wielkopolski w plebiscycie Expressu Poznańskiego.

Fragment wywiadu dla czasopisma “Żagle”

Bogdan Kramer bojery na jeziorze KierskimMoże przykład Kramera pokazuje, że nie warto bawić się w żeglarstwo, bo to się po prostu nie opłaca?

Ale to, że nie mam willi z basenem, nie oznacza, że jestem nieszczęśliwy. Nie żałuję drogi jaką obrałem. Wciąż latam. I będę latać do końca. Nadal potrafię wygrywać. Uwielbiam wspominać zwycięstwa z dawnych czasów, kiedy grali polski hymn i polscy żeglarze mieli święto, bo przez chwilę mogli być dumni. Później sekretarze dawali mi talon na malucha, ale go nie odebrałem, bo musiałbym przekroczyć próg komitetu wojewódzkiego. Dziś młodzi mają więcej możliwości i pieniędzy. Tylko brakuje im pasji, determinacji i cierpliwości.

Nie ma w nich chęci wygrywania? Przecież całe dzisiejsze życie to wyścig.

Wygrywać chcą, ale szybko, łatwo i przyjemnie – jak w grze komputerowej. Dla nich bojery to masochizm; marzniesz godzinami na lodzie, przykręcasz śruby sztywnymi od mrozu palcami i później lód uderza cię w twarz. Tylko, że ludzie tacy jak ja widzą to zupełnie inaczej – pędzisz szybciej od wiatru, twój żagiel odbija się od lodu i wygląda jak gigantyczny motyl, jesteś niczym mustang z dzikiej doliny. (…) Właśnie dla takich chwil warto być żeglarzem. [fot. Bogdan Kramer – bojery na jeziorze Kierskim, za: http://www.pkmlok.pl]

Hernán Rengifo Trigoso Foto: Wikipedia1983 W Peru urodził się Hernan Rengifo, peruwiański piłkarz, reprezentant Peru, napastnik Lecha Poznań.

11 czerwca 2007 podpisał trzyletni kontrakt z Lechem Poznań. 28 lipca zadebiutował w polskiej Ekstraklasie w meczu z Zagłębiem Sosnowiec, zaliczając asystę przy golu Piotra Reissa. 11 sierpnia w spotkaniu z Górnikiem Zabrze strzelił swoją pierwszą bramkę w polskiej lidze.

W sezonie 2007/2008 zdobył w Orange Ekstraklasie 12 goli.  W kolejnych rozgrywkach sięgnął wraz z Lechem po puchar Polski.

W styczniu 2009 roku został wybrany przez gazetę Diaro Ojo najlepszym peruwiańskim piłkarzem grającym za granicą w 2008 roku. W sezonie 2009/2010 nie porozumiał się w sprawie nowego kontraktu, a następnie został zesłany do drużyny Młodej Ekstraklasy. Ostatni mecz w barwach Kolejorza rozegrał we wrześniu 2009 roku.

1986 W sali kinowej Pałacu Kultury odbył się koncert galowy z okazji dwudziestopięciolecia klubu “Sęk”, działającego na Politechnice Poznańskiej. Wystąpili zespół “Dżem” i Martyna Jakubowicz (śpiew).  [Źródło: Kronika Miasta Poznania nr 3/87]

Klub Sęk Foto: Piotr Zborowski

Plakat Klubu SEK, autor: Piotr Zborowski

ZDARZYŁO SIĘ 18 KWIETNI A

1480 Urodziła się Lucretia Borgia, morderczyni, córka papieża Aleksandra VI.

http://www.youtube.com/watch?v=C17yXX1h7xY

1506 Papież Juliusz II położył kamień węgielny pod nową Bazylikę watykańską.

1518 Odbył się ślub Zygmunta Starego, króla Polski, z Boną, córką Jana Sforzy, księcia Mediolanu.

1791 Sejm Wielki uchwalił Prawo o miastach. Mieszczanom przyznano wiele praw, dotychczas przysługujących tylko szlachcie. Miasta królewskie uzyskały prawo wysyłania swych przedstawicieli na obrady Sejmu, jednak bez prawa głosu.

1870 Papież Pius IX ogłosił dogmat o nieomylności papieża.

1881 Otwarto Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Do dziś pozostaje jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy Wielkiej Brytanii.

1892 Urodził się Bolesław Bierut, działacz komunistyczny, polityk, prezydent RP.

1904 Ukazał się pierwszy numer dziennika L’Humanite‚ pod redakcją Jeana Jauresa.

L'Humanite - pierwszy numer Foto: CC

1909 W Watykanie papież Pius X beatyfikował Joannę d’ Arc, dziewicę orleańską, francuską bohaterkę narodową spaloną żywcem 30 maja 1431 roku za czary i herezje.

1819 Urodził się Franz von Suppé, kompozytor austriacki. Autor operetek „Lekka kawaleria”, „Boccaccio”, uwertury „Chłop i poeta”.

1922 Urodziła się Alina Edelman, polska lekarka i działaczka społeczna.

Ala z Elementarza FalskiegoByła pierwowzorem Ali z Elementarza Mariana Falskiego, zaprzyjaźnionego z jej rodzicami. Wraz z Bernardem Kouchnerem współtworzyła organizację “Lekarze Świata”. Pracowała m.in. na statkach-szpitalach, wyławiających na Morzu Południowochińskim uciekinierów z komunistycznego Wietnamu (tzw. boat-people). Współpracowała m.in. z żoną prezydenta Francji Danielle Mitterrand.

Po 1989 założycielka Fundacji Dzieci Niczyje, współzałożycielka Biura Pomocy Inicjatyw Społecznych. 6 kwietnia 1998 na wniosek dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu, który odebrała w Warszawie 6 stycznia 1999. Była żoną Marka Edelmana.

1926 W Tarnowie zmarł Jan Szczepanik, polski wynalazca zwany “polskim Edisonem” i “galicyjskim geniuszem”.

Opisany w dwóch artykułach przez Marka Twaina. Jest autorem 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, telewizji, barwnego tkactwa i innych. Udało się mu stworzyć pancerz kuloodporny, rodzaj tkaniny z cienkimi blachami stalowymi. Wynalazek ten przyniósł Szczepanikowi sławę, ponieważ obronił on przed zamachem króla hiszpańskiego Alfonsa XIII, który w ramach wdzięczności udekorował Szczepanika najwyższym odznaczeniem państwowym. (ur. 1872)

1934 W Teksasie otworzono pierwszą pralnię publiczną. Składała się z czterech pralek, które można było wynajmować na godziny, tak jak we współczesnych pralniach firma dostarczała wodę i prąd, proszek trzeba było przynieść samemu.

1946 W Genewie rozwiązano Ligę Narodów.

1946 Urodziła się Hayley Mills, angielska aktorka. Jest jedną z najbardziej znanych dziecięcych gwiazdek w historii kina (Polyanna). Na planie “The Family Way” poznała 53-letniego Roya Boultinga, starszego od niej o 33 lata, którego poślubiła. Mają syna Crispiana Millsa, wokalisty i lidera zespołu Kula Shaker.

1947 Urodził się Jerzy Stuhr, aktor, pedagog, reżyser filmowy. Grał w filmach: “Amator” Kieślowskiego, “Wodzirej” Falka, “Seksmisja” i “Kingsajz” Machulskiego, “Obywatel Piszczyk” Kotkowskiego, reżyserował “Spis cudzołożnic”, “Duże zwierze”.

1948 Zmarł Wincenty Pstrowski, polski górnik, przodownik pracy.

Wincenty Pstrowski na znaczku pocztowymPracując jako rębacz w kopalni “Jadwiga” 27 lipca 1947 wystosował list otwarty do górników, wzywający do współzawodnictwa pracy i przekraczania norm. Ogłoszony został przez propagandę pierwszym polskim “przodownikiem pracy”. W wersji oficjalnej zmarł na białaczkę a według innych relacji przyczyną zgonu mogła być resekcja trzech zębów i następnie zbyt szybki powrót do pracy, co zaowocowało zakażeniem krwi.

Dla rządzących jego śmierć oznaczała przede wszystkim porażkę propagandową. Popularne wówczas powiedzonko głosiło, że jeśli chcesz iść na Sąd Boski, pracuj tak jak Wicek Pstrowski (inne powiedzenie: Wincenty Pstrowski, górnik ubogi, przekroczył normę, wyciągnął nogi). (ur. 1904).

1956 Aktorka Grace Kelly poślubiła księcia Monako Rainiera III (ślub cywilny).

1956 Urodził się Eric Roberts, aktor (Pope of Greenwich Village, King of Gypsies).

1973 Urodził się Haile Gebrselassie, etiopski lekkoatleta, biegacz, mistrz olimpijski.

Pierwszy człowiek, któremu udało się pokonać dwie bariery, 13 minut na 5000 m oraz 27 minut na 10000 m. W roku 2006 ustanowił rekord świata w półmaratonie uzyskując wynik 58:55, jako pierwszy człowiek, który pokonał ten dystans w czasie krótszym niż 59 minut.

1974 W ciągu dwóch dni (18 i 19.04) grupa SBB nagrywa swój debiutancki long play na koncertach w klubie „Stodoła” w Warszawie.

1975 John Lennon wydał piosenkę “Stand by Me”.

1977 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Don’t Leave Me This Way” – Thelma Houston.W latach 80-tych utwór ten przypomniał Jimmy Sommerville z grupą The Communards.

1983 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Come On Eileen” – Dexy’s Midnight Runners.

1985 Urodził się Łukasz Fabiański, polski piłkarz, bramkarz, reprezentant Polski.

1986 Urodził się Mateusz Rutkowski, skoczek narciarski. 1 m. IMŚJ 2004, 2 m. IMP 2004.

1992 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów „Deeply Dippy” – Right Said Fred.

http://www.youtube.com/watch?v=-dGYXGnSeBM

1995 W rozmowie telefonicznej perkusista Tony McCarrol dowiedział się, że został wyrzucony z zespołu Oasis.

1996 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Because You Loved Me” – Celine Dion.

2001 Rozwiązała się brytyjska formacja Skunk Anansie. Zespół powstał w 1994 roku i zadebiutował rok później płytą „Paranoid & Sunburnt”. Grający ostrego rocka zespół nagrał m.in. utwory “Weak” oraz “Hedonizm”.

2005 W Watykanie rozpoczęło się konklawe, które wybrało na papieża kardynała Josepha Ratzingera.

2006 Ukazał się pierwszy numer gazety ogólnopolskiej Dziennik Polska-Europa-Świat

2007 Komitet Wykonawczy UEFA zadecydował, że Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 zorganizują wspólnie Polska i Ukraina.

Imieniny obchodzą: Alicja, Bogusława, Apoloniusz

Alicja to imię żeńskie uważane za zdrobnienie (Alice) niemieckiego imienia Adelheid, albo Elisabeth. Alicja to imię kobiet zaradnych i twórczych, oddanych rodzinie, oszczędnych i obdarzonych poczuciem humoru. Osoby o tym imieniu potrafią szybko dostosować się do każdej sytuacji. Są lubiane przez otoczenie.

Bogusław, imię słowiańskie, oznacza – „sławiący imię Pana”

Apoloniusz, to należący, odnoszący się do Apollina, albo pochodzący z jednego z wielu miast o nazwie Apolonia (kilka miast w starożytności na terytorium Bułgarii), imię męskie pochodzenia greckiego. Mężczyźni o imieniu Apoloniusz są wszechstronnie utalentowani. Są przy tym niezwykle przedsiębiorczy i aktywni, nieraz agresywnie dążą do celu. Bywają zarozumiali.

 

Użyte w artykule zdjęcia: http://www.pkmlok.pl, http://www.staremiasto.poznan.pl, Wikipedia, Piotr Zborowski, UM Poznania, CC, zagle.com.pl, aukcje internetowe, Autor Robert Geissler, Źródło "WIDOKI STAREGO POZNANIA" Magdalena Warkoczewska, Wydawnictwo Poznańsk, Zbigniew Zielonacki / Cyryl, Zbigniew Zielonacki, kolekcja Adama Drogomireckiego / Cyryl, fotopolska

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Bogdan Kramer bojerowiec niesamowity sport! Teraz nie ma takich zim żeby po zamarzniętym jeziorze szaleć.