Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 12 CZERWCA

Zieliniec na Półwiejskiej, rok 1950  Foto: Miejski Konserwator Zabytków

Słońce w znaku Bliźniąt

– Święto narodowe Filipin. Dzień Niepodległości obchodzony od 1898 roku.
– Święto Narodowe Rosji obchodzone w rocznicę przyjęcia Deklaracji Suwerenności Federacji Rosyjskiej w 1990
– Brazylia – Dzień Zakochanych
– Paragwaj – Rocznica Zakończenia Wojny o Chaco
– Polska – Święto Biura Ochrony Rządu

Cytaty na dziś:

– Niczego równie trudno nie przebacza się komuś, co jego zalet. Denis Diderot
– Gdy brak Twego słońca, dusza jak mgła na jesiennym ściernisku snuje się nisko. Sergiusz Riabinin

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1869 Urodził się Antoni Fiedler, drukarz i wydawca. Ojciec pisarza i podróżnika Arkadego.

1927 Dramat w Operze, donosił Kurier Poznański. Pod koniec sezonu, między drugim a trzecim aktem opery Louisa Maillarta Dragoni Z Villars, runął z tarasu III p., na bruk uliczny, student trzeciego roku medycyny Tadeusz Mańkowski. Wskutek obrażeń wewnętrznych zmarł o północy w Szpitalu Miejskim”.  [Tragiczny wypadek w operze. Kurier Poznański,  nr 206/1927]

Opera Teatr Wielki w okresie międzywojennym

1945 Przekazanie gmachu dawnego zamku cesarskiego w Poznaniu Uniwersytetowi.

Zamek Cesarski w Poznaniu, lata 1945-50 Foto: fotopolska.eu

Zamek po wojnie

1950 Na gruzach zboru ewangelickiego przy pl. Wiosny Ludów w Poznaniu urządzono zielony skwer.

Zieliniec na Półwiejskiej, rok 1950

Budowa skweru przy ulicy Półwiejskiej, rok 1950, fot: Miejski Konserwator Zabytków

Dziś znajduje się tam m.in. największy w Poznaniu piętrowy Mc Donalds, a wcześniej kościół ewangelicki Św. Piotra, nazywany przez poznaniaków księżymi portkami.

Plany budowy nowego kościoła uzyskano w 1832 r. z Naczelnej Deputacji Budowlanej w Berlinie. Był to projekt autorstwa Karla Friedricha Schinkla, nawiązujący do kościoła w Straupitz. Budowę rozpoczęto 3 sierpnia 1838 r. i poświęcenie odbyło się 7 listopada 1841 r. (niem. Petrikirche). Do 1860 r. odprawiano nabożeństwa po niemiecku i po polsku, później tylko niemieckie. W 1890 r. przebudowano wnętrze. Kościół został mocno uszkodzony podczas walk o miasto w 1945 r., po czym ruiny rozebrano.

Surowa szata architektoniczna kościoła budziła sprzeczne uczucia: była chwalona przez część niemieckiej opinii publicznej, która w smukłych wieżach dopatrywała się nawet podobieństwa do słynnej katedry Notre-Dame w Paryżu. Społeczeństwo polskie było wobec estetycznych walorów budowli bardziej krytyczne, potocznie określając ją bez szacunku jako “księże portki”.

[Źródła: wikipedia, Zofia Ostrowska-Kębłowska, Architektura i budownictwo w Poznaniu w latach 1780-1880, Warszawa; Poznań, PWN, 1982, Iwona Błaszczyk, Plac Wiosny Ludów. Historia i przekształcenia przestrzenne, “Kronika Miasta Poznania”, 2007, nr 3, Arthur Kronthal, Poznań oczami Prusaka wzorowego. Przyczynki do historii zabytków oraz życia artystycznego i umysłowego Poznania, przekł. Joanna Grzesiak, Poznań, Wydaw. Miejskie, 2009]

1970 Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza nadał profesorowi prawa Borislavowi Blagojivič’owi tytuł doktora honoris causa.

1971 W Słupsku urodził się Tomasz Iwan, polski piłkarz, reprezentant Polski.

Jeden z dwóch piłkarzy, którzy grali w I lidze w barwach trzech poznańskich klubów (Olimpia Poznań, Warta Poznań i Lech Poznań). Drugim z nich jest Dariusz Wojciechowski.

Karierę piłkarską rozpoczął w 1988, w Jantarze Ustka. W Ekstraklasie zadebiutował w 1991, w barwach Olimpii Poznań. Jego pierwszym zagranicznym klubem został w 1994 Roda JC Kerkrade. Rok później wygrał plebiscyt Piłki Nożnej w kategorii Odkrycie roku. Przez prawie 7 kolejnych lat (z krótką przerwą) grał w lidze holenderskiej. Za jego transfer w 1997 PSV Eindhoven zapłacił 3,2 mln USD. Iwan zdobył z tym klubem dwa tytuły mistrza kraju. Od 2001 do 2005 był zawodnikiem klubów austriackich (głównie Admira Wacker Mödling). W sezonie 2005/2006 Tomasz Iwan powrócił do Ekstraklasy, grając w zespole Lecha Poznań. Po tym sezonie, z powodu kontuzji zakończył karierę zawodniczą.

W reprezentacji Polski zadebiutował 16 sierpnia 1995 w meczu Polska-Francja (1-1) w Paryżu. Jego ostatnim występem w kadrze było spotkanie z 17 kwietnia 2002 Polska-Rumunia (1-2) w Bydgoszczy. Nie znalazł się w kadrze na Mundial 2002, co uznano za jedną z zaskakujących decyzji selekcjonera Jerzego Engela. Trener swoją decyzję argumentował rzadkim występowaniem zawodnika w meczach klubowych. W reprezentacji rozegrał 40 spotkań i strzelił 4 bramki.

1987 Inauguracja wieczorów literackich w kawiarni “Literackiej” na Starym Rynku. Rozpoczął je poeta Ryszard Danecki. Wieczór nosił tytuł Bard Garbar i Barbar. (KMP)

Miodosytnia na Starym Rynku (4)

Miodosytnia na Starym Rynku, lata 80.te, fot. Archiwum Państwowe

1987 O godz. 8.05 otwarto “most lotniczy” Poznań – Warszawa – Poznań.

Stary port lotniczy na Ławicy Foto: fotopolska

2000 Zmarł Eugeniusz Mitkowski, rektor Politechniki Poznańskiej w latach 1994 – 1999.

2015 Punktualnie o 14:00 na częstotliwości 103,4 należącej do trochę zapomnianego BlueRadia nadawanie rozpoczęło Radio Pogoda.

W rozgłośni, która reklamuje jako „Najpiękniejsze wspomnienia” będzie można usłyszeć muzykę z lat 40., 50. i 60. XX wieku, którą zapowiadać będą Krystyna Loska, Wojciech Pijanowski, Zygmunt Chajzer i Ryszard Rembiszewski. Program stacji skierowany jest w szczególności do osób w wieku powyżej 50 lat.

Za materiały do bloku informacyjno-kulturalnego odpowiadać będzie Magda Sobczak, która wcześniej w BlueFM przygotowywała materiały reporterskie. Stacja nie cieszyła się dużą popularnością, ale dobrze przygotowane audycje o Poznaniu, często z ciekawymi gośćmi, dodatkowo powtarzane w nocy miały swoje stałe grono odbiorców.

ZDARZYŁO SIĘ 12 CZERWCA

816 Zmarł papież Leon III. 25 grudnia 800 Leon koronował Karola Wielkiego na cesarza rzymskiego po czym złożył hołd nowemu cesarzowi przyklękając przed nim.. Był to jedyny taki przypadek w dziejach papiestwa i w konsekwencji doprowadził do podziału Kościoła na wschodni i zachodni.

1168 Duński król Waldemar rozkazał spalić ostatnią pogańską świątynię Słowian na naszym kontynencie – sanktuarium Świętowita na Rugii. Waldemar zagarnął skarbiec Świętowita, na który składały się ofiary wielu pokoleń, przyjął hołd miejscowego księcia Jaromira, a zamieszkujący Rugię lud połabskich Ranów musiał przyjąć chrzest.

1582 Na zamku krakowskim odbył się ślub bratanicy królewskiej Gryzeldy Batorówny z Janem Zamoyskim, kanclerzem i hetmanem wielkim koronnym, bliskim współpracownikiem władcy. W związku z tą uroczystością Jan Kochanowski napisał “Odprawę posłów greckich”.

1827 Urodziła się Johanna Spyri, szwajcarska pisarka. Była kobietą skromną i dyskretną. Działalność literacka pozwoliła jej uzyskać niezależność finansową od męża, co w warunkach XIX-wiecznej Szwajcarii było zasłużonym powodem do dumy. Jej zdecydowanie najbardziej znaną książką, która z dnia na dzień przyniosła jej wielką sławę, jest Heidi (1879) – historia osieroconej dziewczynki, która zamieszkuje z dziadkiem wysoko, na górskiej hali. (zm. 1901).

1899 W austrowęgierskiej Galicji urodził się Arthur Fellig – Weegee, amerykański fotograf i dziennikarz. Był jednym z najbardziej znanych reportażystów XX wieku. Pseudonim Weegee zawdzięczał szybkości działania: na miejsce tragedii przybywał przed strażą pożarną czy policją. Fotografował miejsca zbrodni oraz wypadków, wielkie pożary oraz głośne aresztowania. Lubował się w skandalu: ofiary mordów w kałużach krwi czy ciała przysłonięte prześcieradłem należały do jego ulubionych tematów. (zm. 1968).

1901 Francuski chemik Henri Becquerel przedstawił wyniki swoich badań nad radem i promieniotwórczością.

1926 Urodził się Amadeo Carrizo, pseudinum Tarzan, argentyński piłkarz, bramkarz, reprezentant Argentyny. Należy do pionierów wielu technik i strategii bramkarskich. Jest pierwszym w historii bramkarzem, który nosił rękawiczki, pierwszym, który w celu obrony bramki opuścił swoje pole karne oraz jako pierwszy zastosował wykopy w celu zapoczątkowania kontrataku swojej drużyny.

1929 Urodziła się Anna Frank, holenderska Żydówka, autorka pamiętnika opisującego los rodziny w okresie okupacji hitlerowskiej. Zmarła 12 marca 1945 roku.

1933 Polskie Radio Warszawa rozpoczęło nadawanie ogólnopolskiego programu porannego.

1941 Urodził się Chick Corea (wł. Anthony Armando), jeden z najwybitniejszych pianistów jazzowych. Zadebiutował w roku 1968 albumem „How He Sings, Now He Sobs”. Na zdjęciu muzyk w Auli UAM, fot. Agencja Go-Ahead

Chick Corea & Gary Burton w Auli UAM Foto: Agencja go-ahead

1943 Urodził się Reg Presley (wł. Reginald Ball), wokalista brytyjskiej grupy The Troggs. Jest autorem słynnego „Love Is All Around”, który w filmie Mike’a Newella „Cztery wesela i pogrzeb” przypomniała grupa Wet Wet Wet. W 1966 roku zespół The Troggs dotarł na top zestawień w Wielkiej rytanii z nagraniem „Wild Thing”.

1944 Odbył się pierwszy lot bojowy rakiety V-1. “Tajna broń” Adolfa Hitlera została wypróbowana nad Londynem.

1963 Premiera filmu “Kleopatra” z Liz Taylor i Richardem Burtonem.

1965 Królowa Elżbieta II wręczyła grupie The Beatles ordery MBE (Membership Of The Excellent Order Of The British Empire). Kilka lat później John Lennon zwrócił to odznaczenie. mówiąc: „Żałowałem, że je w ogóle przyjąłem”.

1977 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Dreams” – Fleetwood Mac.

1983 W Rzeszowie urodziła się Anja Rubik, polska modelka znajdująca się w pierwszej 50 najlepszych światowych modelek. W rankingu magazynu Vogue wymieniona jako jedna z 10 najlepszych modelek.

1986 W Waszyngtonie podpisano akt ponownego przystąpienia Polski do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W 1945 r. Polska była jednym z założycieli MFW, jego członkiem do 1950 r.).

1988 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Together Forever” – Rick Astley.

http://www.dailymotion.com/video/x1b7yk_rick-astley-together-forever_music

1993 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: „(I Can’t Help) Falling In Love With You” – UB40. Piosenka pochodzi z filmu „Sliver”.

1995 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „I Swear” – All 4 One.

2004 Konsekrowano bazylikę Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym.

2008 Po meczu polskiej reprezentacji z Austrią podczas Euro 2008 Prezydent Kaczyński podzielił się z dziennikarzami refleksją na temat spotkania. Na pytanie jednego z nich o to, który zawodnik najbardziej zaimponował mu w pojedynku z Austriakami, odpowiedział: – Roker Pereiro, ale dobry był także nasz bramkarz Artur Borubar. Pochodzący z Brazylii piłkarz tak naprawdę nazywa się Roger Guerreiro, a w finałach Euro zagrał z białym orzełkiem tylko dlatego, że kilka miesięcy wcześniej prezydent w ekspresowym tempie nadał mu polskie obywatelstwo. Artur Borubar to nikt inny jak Artur Boruc, występujący na pozycji bramkarza reprezentant Polski, zawodnik Celtic F.C.

Tak w wywiadzie dla portalu Sport.pl skomentował tę wpadkę językową „Artur Borubar”: “Szkoda, że pan prezydent, który nadawał mu obywatelstwo, nie wie, jak się nazywa. Przekręcił nazwisko Rogera, przekręcił moje. Jeśli tacy ludzie mają jeździć na mecze, wolę grać przy pustych trybunach. Nasz kochany prezydent trzymał też odwrotnie szalik, może pierwszy raz był na meczu? To wszystko było żenujące”. Prezydent zamiast dumnie prezentować na stadionie napis “POLSKA”, szeroko uśmiechał się nad szalikiem z napisem „AKSLOP”.

Osoby urodzone 12 czerwca najlepiej czują się w pracy naukowej. Natura obdarzyła je artystyczną wrażliwością, łagodnym usposobieniem i szlachetnymi intencjami. Bywają jednak życiowo niezaradne, nerwowe i drażliwe.

Imieniny obchodzą: Gwidon, Jan, Onufry, Leon

Imię Gwidon lub Gwido jest pochodzenia germańskiego. Językoznawcy wywodzą jego znaczenie od pierwiastka “widu”, który oznaczał “las”. Gwidon jest pracowity i wytrwale dąży do celu. Marzy mu się dokonanie rzeczy wielkich. Nie lubi korzystać z rad innych. Jest życzliwy i taktowny.

Imię Onufry ma grecki rodowód, a jego pierwotne znaczenie można tłumaczyć jako “pasterz osłów”. Onufry lubi i potrafi narzucać swoją wolę innym. Najlepiej czuje się tam, gdzie może wykazać się talentami przywódczymi i organizacyjnymi.

Użyte w artykule zdjęcia: fotopolska.eu, , fotopolska, Miejski Konserwator Zabytków, Archiwum Państwowe, Przyjaciel Ludu / Leszno / wikipedoia, wikipedia, poznan.wikia.com

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz