Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 12 STYCZNIA

Targ Poznański 1925  Foto: NAC domena publiczna

Słońce w znaku Koziorożca

Tanzania – Uroczystość Upamiętnienia Rewolucji Zanzibaru
Turkmenistan – Dzień Pamięci

Urodzeni 12 stycznia mają twórcze umysły, odznaczają się subtelnością i poczuciem piękna. Mimo, że popadają w melancholię to potrafią być błyskotliwi. Ich walory umysłowe poparte są ambicjami i pracowitością, dlatego mogą osiągnąć powodzenie w wielu zawodach. Na przeszkodzie staje im czasami zbytnia wrażliwość, przy większych przeszkodach przeżywają okresy depresji psychicznej.

Imieniny obchodzą: Benedykt, Arkadiusz, Arkady, Arkadia, Antoni, Czesława, Bernard, Aelred, Cezaria, Czech, Czechasz, Czechoń, Ernest, Ernestyna, Eutropiusz, Greta, Jan, Małgorzata, Reinhold, Stomir, Tacjana, Tycjan i Tygriusz

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1886 Urodził się Tadeusz Ruge, major wojska polskiego, ostatni przedwojenny prezydent Poznania, obejmował to stanowisko w latach 1937-1939.

Tablica pamiątkowa Tadeusza Ruge Foto: wikipedia.plStudiował na Politechnice Gdańskiej, później w Berlinie -Charlottenburgu na Wydziale Inżynierii Lądowej i Wodnej.  Od 1 października 1913 roku odbywa jednoroczną służbę wojskową w I Pułku Wojsk Kolejowych w Berlinie. Wybuch I wojny światowej w czerwcu 1914 roku wydłuża pobyt w wojsku automatycznie.

W 1915 r. zostaje ranny w klatkę piersiową, odznaczony zostaje Krzyżem Żelaznym II klasy i awans na podporucznika.  W stolicy Wielkopolski jest 12 stycznia 1919 r. Zaciąga się ochotniczo do Armii Wielkopolskiej generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Ze względu na swoje wykształcenie i doświadczenie organizuje komendantury dworcowe w Opalenicy i Inowrocławiu.  Naprawia uszkodzone w trakcie działań wojennych tory i mosty kolejowe, w Wielkopolsce,na Pomorzu i na froncie litewsko-białoruskim.

Podczas wojny polsko – radzieckiej po brawurowej akcji pod Dąbrowicą, gdy po załamanym w pięciu miejscach moście na Słuczy przeprowadza parowóz i 42 wagony, otrzymuje krzyż srebrny Orderu Virtuti Militari.

30 czerwca 1926 roku major Tadeusz Ruge po ponad sześciu latach aktywnej służby w Wojsku Polskim na własną prośbę zostaje przeniesiony do rezerwy. Zaczyna działać w samorządzie, jest radcą miejskim. W 1935 roku został powołany na stanowisko wiceprezydenta Poznania, natomiast w latach 1937-1939 pełni funkcję prezydenta komisarycznego miasta. W tym czasie podejmuje działania obronne na terenie miasta, związane z budową schronów, studni i rowów przeciwlotniczych.

“Nowy prezydent nie należał do ludzi z inwencją i polotem, nie miał daru wymowy, mówił ciężko, a myślał jeszcze wolniej, ale był bardzo solidnym i poczciwym poznańczykiem, lojalnym wobec władzy, politycznie zaś nigdzie nie zaangażowanym” – wspomina Tadeusza Ruge ówczesny architekt miejski Władysław Czarnecki.

19 września w Drużkopolu pod Łuckiem, dziś Żurawnyki na Ukrainie, ginie zastrzelony przez czerwonoarmistów. Pochowany zostaje na miejscowym cmentarzu, po którym nie ma już śladu. 19 września 2004 r. na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy ku czci Tadeusza Ruge – ostatniego przedwojennego prezydenta Poznania (19371939).

Na podstawie: http://grzybno.info.pl/bio_ruge.php

1903 Urodził się Tadeusz Kraszewski, pisarz związany z Poznaniem. Autor głośnych kiedyś książek: “Robin Hood i Marianna” (1949), “Wóz wagantów” (1956) czy “Pan Filip z Konopi. Powieść z czasów saskich” (1964). Brał udział w bitwie pod Kutnem i stracił tam lewą rękę. (Zm. 1973).

W czasie II wojny światowej brał udział w walkach Armii “Poznań”, a podczas bitwy pod Kutnem został ciężko ranny. W czasie okupacji współorganizował kursy dziennikarskie na Tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich, redagował też artykuły dla prasy podziemnej. Po wojnie wyjechał do Poznania, gdzie współzakładał Zachodnią Agencję Prasową. Debiutował jako felietonista w 1928 roku w czasopiśmie “Promień”.

Od 1928 roku pracował jako dziennikarz, między innymi w “Ilustracji Polskiej” i “Kurierze Poznańskim”. Wyróżniał się jako felietonista, przeprowadzał wywiady oraz publikował recenzje teatralne. Był też działaczem Syndykatu Dziennikarzy Polskich. Od kwietnia do sierpnia 1945 współpracował z Pełnomocnikiem Rządu do spraw przejmowania dóbr kultury w Szczecinie, następnie zakładał Zachodnią Agencję Prasową, której był dyrektorem i zastępcą redaktora naczelnego. W 1956 roku należał do inicjatorów i pierwszych pracowników Wydawnictwa Poznańskiego.

W latach 1946-1949 prowadził seminarium dziennikarskie na Uniwersytecie Poznańskim. Od 1949 do 1956 roku pracował jako korektor w Państwowych Zakładach Wydawnictw Szkolnych w Poznaniu. W 1957 wrócił do pracy w reaktywowanej Zachodniej Agencji Prasowej. Pod koniec lat 60. przeszedł na emeryturę.

Pisał głównie powieści historyczne dla młodzieży. Szczególną popularność zyskała dwuczęściowa powieść “Robin Hood” i “Marianna, żona Robin Hooda” z 1949 roku, za którą otrzymał Nagrodę „Złotego Pióra”. Uznaniem cieszyły się również powieści, których akcja rozgrywa się na terenach Wielkopolski i w samym Poznaniu – “Wóz wagantów” wydany w 1956 roku oraz “Pan Filip z Konopi. Powieść z czasów saskich” z 1964. Kraszewski był również autorem wierszy i opowiadań dla dzieci. W 1970 roku został wyróżniony Nagrodą Srebrnej Książki za tom “Bajki i bajdy”, w konkursie czytelniczym „Głosu Wielkopolskiego” i Domu Książki. [źródło: Magdalena Tyl, Tadeusz Kraszewski – cichy bohater poznańskiej kultury, https://wielkopolskahistorycznie.pl/2020/07/07/tadeusz-kraszewski/]

Tadeusz Kraszewski Robin Hood

1921 Zmarł Albert Cäsar Kalkowski burmistrz Poznania (1885), członek rady krajowej (Landesrat). Mieszkał przy Louisenstrasse 16 (ul. Skarbowa, obecnie ul. Taczaka i Taylora).

W 1885 pełnił funkcję II burmistrza Poznania. W 1889 był przewodniczącym Verein für Ferienkolonien (Stowarzyszenie Kolonii Letnich, założone w 1881 w Poznaniu). Urodził się w Złotoryi 12 stycznia 1856 r

1943 Zmarł śmiercią samobójczą Antoni Śmieszek, egiptolog. W niepodległej Polsce, początkowo był związany z katedrą językoznawstwa porównawczego, Uniwersytetu Poznańskiego, a następnie objął w 1934 r., Katedrę Egiptologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Podczas I wojny światowej służył w armii cesarstwa austro-węgierskiego, na froncie wschodnim. Jako jeniec rosyjski, osadzony został w Tomsku, gdzie objął na tamtejszym uniwersytecie, docenturę katedry językoznawstwa porównawczego. Na krótko przed wybuchem II wojny światowej, wyjechał w celach naukowych do III Rzeszy. Oskarżany w Polsce o współpracę z władzami hitlerowskimi, zapadł na mizantropię i ostatecznie popełnił samobójstwo.

1975 Zmarł Kazimierz Ulatowski, polski architekt, autor projektów odbudowy zabytków Poznania i Torunia (ur. 1884).

Kościół Michała ArchaniołaDo wybuchu I wojny światowej prowadził w Poznaniu swoją pracownię architektoniczną, później pracował w Toruniu. Od czerwca 1939 roku ponownie w Poznaniu, gdzie pozostał do końca życia. Od powstania w 1955 roku Politechniki Poznańskiej był jej pracownikiem naukowym. Jest autorem podręczników o architekturze.

Był współzałożycielem Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania. W 1960 roku przeszedł na emeryturę. Był miłośnikiem i znawcą architektury antycznej i renesansowej. Tematowi temu poświęcił kilka publikacji.

W latach 1908-1975 według projektów i pod nadzorem Kazimierza Ulatowskiego zrealizowano około 45 prac budowlanych. Większość z nich stanowią realizacje poznańskie, z których do najważniejszych należą: kamienica przy Starym Rynku 44 (ob. siedziba PKO BP), domy przy ul. Słowackiego 18/19, Gąsiorowskich 5/54 i Kolejowej 55/55a, Salon Wystawowy Towarzystwa Sztuk Pięknych przy pl. Wolności 18 (zburzony w czasie wojny).

Po wojnie Ulatowski brał czynny udział przy odbudowie Starego Rynku w Poznaniu. Według jego projektu zrealizowano m.in. odbudowę kościoła św. Michała.

1979 W Szczecinie urodził się Grzegorz Rasiak, polski piłkarz.

Grzegorz Rasiak (2013) Foto: CC/wikipedia

Karierę piłkarską zaczynał w Olimpii Poznań. Kolejnymi jego klubami były SKS 13 Poznań i MSP Szamotuły. W sezonie 1996/97 zaczął grać w Warcie Poznań, gdzie spędził ponad dwa lata.

Następną drużyną Rasiaka był GKS Bełchatów. W sezonie 2000/01 grał w Odrze Wodzisław, po roku przeszedł do klubu, z którym odnosił największe sukcesy – do Dyskobolii Grodzisk Wlkp. Przez trzy sezony grania w Grodzisku zagrał 66 spotkań, w których strzelił łącznie 34 gole. Tworzył z Andrzejem Niedzielanem parę bramkostrzelnych napastników.

W 2004 roku pozyskał go włoski klub AC Siena. Okazało się, że Rasiak nie mógł grać, bowiem przekroczony został już limit obcokrajowców w kadrze zespołu. Ostatecznie trafił do angielskiego klubu ligi Championship (odpowiednik 1. ligi) – Derby County.

W Anglii grał także w: Tottenham Hotspur FC (Premier League), Southampton F.C., Reading FC, Bolton Wanderers.  Grał także w cypryjskiej drużynie AEL Limassol

Od końca września 2011 roku Rasiak grał ponownie w polskich klubach: Jagiellonii Białystok i Lechią Gdańsk. 18 lipca 2013 podpisał dwuletni kontrakt z Wartą Poznań i tym samym po 15 latach powrócił do tego klubu

W reprezentacji Polski Rasiak zadebiutował 10 lutego 2002 roku podczas meczu towarzyskiego z Wyspami Owczymi. Wtedy selekcjonerem reprezentacji był Jerzy Engel. Równo rok i cztery dni piłkarz musiał czekać na drugi mecz. Paweł Janas powołał go wtedy, gdyż świetną dyspozycję pokazywał w meczach Dyskobolii. Od tamtej pory był jednym z podstawowych zawodników kadry. W 2005 roku został najlepszym piłkarzem Turnieju im. W. Łobanowskiego oraz królem strzelców tego turnieju (zdobył 3 bramki: 1 w półfinale z Serbią i 2 w finale z Izraelem).

Ostatni raz Grzegorz Rasiak został powołany do kadry 21 listopada 2007 r. przez selekcjonera Leo Beenhakkera, gdzie wystąpił w Belgradzie w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy 2008 w Austrii i Szwajcarii. Serbia zremisowała z Polską 2:2. Rasiak rozegrał pierwsze 45 minut. Do tej pory rozegrał w kadrze 37 meczów, strzelił 8 bramek.

Warta Poznań - Chrobry Głogów Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

2010 W Olkuszu odnaleziono obraz Plaża w Pourville Moneta, skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego we wrześniu 2000 r.

Złodziej (mężczyzna, 41 lat) motywował akt kradzieży rozmiłowaniem w sztuce Moneta – sprawca nie planował dalszej sprzedaży obrazu, lecz ukrył go w szafie rodziców i często go oglądał. Wartość płótna szacowana jest według różnych źródeł na 1-7 mln dolarów.

ZDARZYŁO SIĘ 12 STYCZNIA

1578 Na dworze królewskim w Jazdowie, w obecności króla Stefana Batorego, po raz pierwszy wystawiono dramat Jana Kochanowskiego „Odprawa posłów greckich”. Zabrakło jednak autora. Kochanowski zaniemógł i nie przyjechał. Przedstawienie miało uświetnić wesele Jana Zamoyskiego z Krystyną Radziwiłłówną i spowodować, by posłowie wyrazili zgodę na wyprawę wojenną Stefana Batorego przeciwko Moskwie. Pani na filmie mylnie podaje datę wystawienia, 12 stycznia podają m.in. internetowa encyklopedia PWN, wikipedia.

1628 Urodził się Charles Perrault – francuski pisarz. Autor popularnych bajek i powiastek, m.in. o “Śpiącej Królewnie”, “Czerwonym Kapturku”, “Tomciu Paluchu”, “Kocie w butach” i “Kopciuszku”. Zmarł 16 maja 1703 roku.

1746 Urodził się Johann Heinrich Pestalozzi, szwajcarski pedagog i pisarz. Był twórcą nowożytnego systemu i metod nauczania początkowego. Zwany ojcem szkoły ludowej.

1876 Urodził się Jack London (właśc. John Griffith), pisarz amerykański. Autor powieści „Biały kieł”, „Martin Eden” i „Wilk morski”. Zmarł 22 listopada 1916 r.

1878 Tego dnia lub jak podają różne źródła 22.I.1877 r. urodził się Bolesław Leśmian, poeta, dramaturg, prozaik, eseista. Autor zbiorów wierszy: “Sad rozstajny”, “Łaka”, baśni “Klechdy domowe”.

1878 Urodził się Ferenc Molnar, pisarz węgierski, autor „Chłopców z placu Broni”.

1879 Brytyjski generał Chelmsford najechał na kraj Zulusów. Rozpoczęła się wojna, która na zawsze zniszczyła potęgę Plemienia Zuluskiego.

1913 Józef Dżugaszwili użył po raz pierwszy pseudonimu „Stalin”.

1929 Urodził się Janusz Szpotański, polski poeta, satyryk, tłumacz, szachista (zm. 2001).

1944 Wojska alianckie rozpoczęły natarcie na wzgórze Monte Casino, zakończone 18 maja zdobyciem twierdzy przez 2 Korpus Polski.

1946 Zgromadzenie Ogólne ONZ na pierwszej sesji inauguracyjnej w Londynie wybrało Polskę na członka Rady Bezpieczeństwa na okres 2 lat.

1946 Urodził się Ryszard Szurkowski, kolarz, trener. IMŚ 1973, IMP 1969, 1974-1975, 1978-1979.

1948 Otwarto pierwszy supermarket w Wielkiej Brytanii.

1949 W Krakowie urodził się Andrzej Zaucha – wokalista jazzowy i piosenkarz. Znany z przebojów “Ach, te baby”, “Byłaś serca biciem”, “Czarny Ali Baba”.

1953 W Watykanie mianowano 24 nowych kardynałów. Jednym z nich był Stefan Wyszyński, prymas Polski.

1954 Urodził się Howard Stern, skandalizujący amerykański prezenter radiowy.

1959 Urodził się Per Gessle, lider, wokalista i gitarzysta szwedzkiej grupy Roxette.
Zespół światowy rozgłos zyskał dzięki piosence „The Look”.

1974 “Joker” grupy Steve Miller Band nr 1 w USA.
http://www.youtube.com/watch?v=Qd5ag754UAQ&feature=related

1976 Zmarła Agata Christie, angielska autorka powieści kryminalnych. Stworzyła m.in. postać detektywa Poirot. Urodziła się 15 września 1890 roku.

1976 Przedstawiciele Organizacji Wyzwolenia Palestyny pierwszy raz uczestniczyli w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

1984 W nowojorskiej “Madison Squere Garden” rozpoczęła się pierwsza amerykańska trasa koncertowa Motley Crue.

1991 Sejm powołał rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego. Funkcję wicepremiera i ministra finansów objął Leszek Balcerowicz.

1993 W Paryżu zmarł Józef Czapski, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
Współtwórca grupy kapistów, pisarz, eseista i krytyk, autor m.in. wspomnień wojennych ze Starobielska “Na nieludzkiej ziemi” – jednego z pierwszych dokumentów na temat losu polskich oficerów zgładzonych w ZSSR, współzałożyciel i wieloletni współpracownik paryskiej „Kultury”. Urodził się 3 kwietnia 1896 roku.

2003 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Sound of the Underground” – Girls Aloud; Uk Top Album: “Let Go” – Avril Lavigne.

2005 Zmarł w wieku 73 lat Jerzy Pawłowski, szablista wszechczasów, sześciokrotny olimpijczyk, pięciokrotny medalista igrzysk, 19-krotny mistrzostw świata.

Jerzy Pawłowski Foto: internetSportowiec, oficer LWP i szpieg CIA. Hołubiony przez władze komunistycznej Polski (wybrany na sportowca XXV- i XXX-lecia PRL), później przez te same władze zamknięty do więzienia. Tajną współpracę z polskimi służbami bezpieczeństwa rozpoczął już w 1950 roku. W 1964 roku podczas pobytu w USA zwerbowała go CIA.

W r. 1976 został skazany przez sąd warszawski na 25 lat więzienia za “współpracę z NATO i CIA”. W celi spędził 10 lat.W 1985 doszło do wielkiej wymiany agentów na moście Glienicke w Berlinie. W zamian za 25 więźniów z krajów bloku wschodniego z USA miało wrócić trzech (wśród nich Marian Zacharski). Do Berlina Zachodniego przeszło jednak tylko 24. Jerzy Pawłowski odmówił. Krótko potem został ułaskawiony.

Ostatnie lata życia spędził na malowaniu obrazów. Odkrył też w sobie zdolności bioenergoterapeutyczne i leczył chorych. Urodził się 25 października 1932 r.

Imieniny obchodzą: Benedykt, Arkadiusz, Arkady, Arkadia, Antoni, Czesława, Bernard, Aelred, Cezaria, Czech, Czechasz, Czechoń, Ernest, Ernestyna, Eutropiusz, Greta, Jan, Małgorzata, Reinhold, Stomir, Tacjana, Tycjan i Tygriusz

Benedykt; imię pochodzące z języka łacińskiego od wyrazu benedictus – „błogosławiony”
Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Benedict, wł. Benedetto, hiszp. Benedicto,, niem Benedikt.
W Polsce początkowo używane tylko w zakonach, od XVIII wieku rozpowszechniło się wśród osób świeckich. Na początku lat 70-tych XX wieku popularność tego imienia znacznie wzrosła.

Arkadiusz, arkadyjski, wywodzący się z Arkadii, krainy szczęścia na Peloponezie, to także wyzwoleniec z Arkadii. W Polsce początkowo używane tylko w zakonach, od XVIII wieku rozpowszechniło się wśród osób świeckich. Na początku lat 70-tych XX wieku popularność tego imienia znacznie wzrosła.

Antoni, imię wywodzące się od starożytnego rodu rzymskich patrycjuszy Antoniuszów, imię męskie, w Polsce używane od XV wieku.
Znani imiennicy: Marek Antoniusz, cesarz rzymski, uległ czarowi Kleopatry, pokonany pod Akcjum; Antoni Padewski z XIII wieku, święty wzywany na pomoc w odnalezieniu rzeczy zgubionych, Antoni Bolesław Dobrowolski ( XIX / XX w.), geofizyk, uczestnik wypraw polarnych, Anton Bruckner (XIX w.), kompozytor austriacki, Antoni Czechow (XIX / XX w.), pisarz rosyjski, Antoni Dworzak (XIX / XX w.), kompozytor czeski.
Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Anthony, fr. Antoine, ros. Antonij, wł. Antonio.

Czesława to słowiańskie imię żeńskie utworzone od męskiego Czesław.
Kobieta o tym imieniu jest odważna, taktowna i sprawiedliwa. Bacznie obserwuje ludzi. Potrafi szybko podejmować decyzje. Jest uparta, chce narzucić innym swoje zdanie. Pragnie kierować ludźmi, lecz nie ma do tego większych predyspozycji. Popada w konflikty, ponieważ jest mało tolerancyjna.

Użyte w artykule zdjęcia: wikipedia.pl, internet, CC/wikipedia, Radomil talk - wikipedia, , NAC domena publiczna, NAC

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz