Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 10 V

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

10 MAJA Słońce w znaku Byka

Urodzeni 10 maja mają silne charaktery. Odznaczają się nie tylko dużą siłą wewnętrzną, ale i niezmiennością w dążeniu do celu. Opierają się przede wszystkim na własnej ocenie rzeczywistości i są zwolennikami koncepcji niezależnych. Są chętni do bezinteresownej pomocy innym. W stosunkach międzyludzkich bywają niekiedy uciążliwi.

Patronką dnia jest bł. Beatrycze d’Este, księżniczka włoska, zakonnica (XIII w.). Najpierw w zakonie ss. benedyktynek, a później w klasztorze założonym przez Błogosławioną.

Imieniny obchodzą: Antonina, Izydor, Symeon

Imię Antoni wywodzi się od starożytnego rodu rzymskich Antoniuszów, z których najsłynniejszy był Marek Antoniusz. Mężczyzna o tym imieniu jest doskonałym znawcą charakterów. Bywa wszechstronnie wykształcony, a dzięki krytycznemu umysłowi odnosi poważne sukcesy. Sprzyja temu jego stały charakter, pewność siebie i lojalność wobec postanowień. Przy swej upartości i bezkompromisowości nie powinien zajmować kierowniczych stanowisk.

Antonina pochodzi od imienia Antoni. Najczęściej jest to osoba samodzielna i energiczna. Od urodzenia jest predysponowana do kierowania. Nie lubi krytyki, chętniej słucha pochwał, niż dobrych rad.

Imię Izydor pochodzi z języka greckiego i tłumaczy się je jako dar bogini Izydy. Mężczyzna o tym imieniu jest obdarzony ogromnym temperamentem, silnie zbudowany fizycznie, lubi uprawiać sport. Jeśli natomiast, nie ma ochoty na ćwiczenia, wybiera pracę fizyczną lub zostaje… muzykiem. Słowny i punktualny, bywa mało zaradny i często popada w melancholię. Uważany za samotnika, gdyż nie lubi bywać na przyjęciach i składać wizyt.

Cytaty:

W każdym żarcie połowa prawdy. Przysłowie

Na św. Izydora często bywa chłodna pora. Przysłowie ludowe

Rządzić to znaczy móc na wszystko powiedzieć “nie”.” Charles de Gaulle

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1034 Zmarł król Mieszko II. Władzę objął po nim syn Kazimierz zwany później Odnowicielem.

1936 W Konstantynowie Łódzkim urodził się Jacek Fisiak, filolog, wybitny anglista, polityk, członek korespondencyjny Polskiej Akademii Nauk. Rektor UAM w latach 1985 – 88. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu jako współprzewodniczący podzespołu do spraw nauki, oświaty i postępu technicznego.

1939 W Poznaniu urodził się Witold Woyda, jeden z najwybitniejszych polskich florecistów, multimedalista mistrzostw świata, podwójny złoty medalista olimpijski z Monachium (1972).

1949 Urodził się Juliusz Kubel, poznański dziennikarz, popularyzator gwary, radny miejski. Pracował w dzienniku “Dzisiaj”, był publicystą w “Gazecie Poznańskiej”, a latach 1994-95 po wygraniu konkursu – dyrektorem Radia Obywatelskiego”. Jest autorem tekstów piosenek, opowiadań i słuchowisk radiowych. m.in. “Nasza mała szarpanina”, monologów “Blubry Starego Marycha” (1983-1990), “Blubry Heli przy niedzieli” (od 2001). Honorowy Obywatel Poznania.

Zdarzyło się 10 maja

1534 Francuski żeglarz Jacques Cartier dotarł do Nowej Funlandii i ogłosił ją posiadłością Francji.

1655 Jamajka została zdobyta przez Brytyjczyków po 150-letnim okresie hiszpańskiego panowania.

1760 Urodził się Claude Joseph Rouget de Lisle, francuski oficer, poeta, autor Marsylianki. Napisał ją w roku 1792 dla swoich kolegów, kiedy stacjonowali w Strasburgu. Dopiero w czasie pochodu na Marsylię, w czasie francuskiej rewolucji, zyskała uznanie i popularność. Później stała się francuskim hymnem.

1774 Ludwik XVI został nowym królem Francji. Odziedziczył tron po swoim dziadku Ludwiku XV. Wraz ze swoją żoną, Marią Antoniną zostanie obalony i zgilotynowany w czasie francuskiej rewolucji.

1841 Urodził się James Gorgon Bennett junior, amerykański dziennikarz i wydawca. Fundator międzynarodowych nagród sportowych, inicjator zawodów balonowych.

1883 W Kanadzie dokonano pierwszej operacji usunięcia wyrostka robaczkowego. Wcześniej schorzenie to było zazwyczaj śmiertelne.

1899 Urodził się Fred Astaire, amerykański tancerz i aktor filmowy. Wraz z Ginger Rogers stworzył najznakomitszy duet taneczny w historii kina. Stworzone przez niego układy i figury choreograficzne w istotny sposób wpłynęły na rozwój filmu muzycznego.

1921 W Astrachaniu urodził się Wieńczysław Gliński – aktor teatralny i filmowy. Znany m.in. z ról w filmach Leonarda Buczkowskiego: „Sprawa pilota Maresza”, „Orzeł”.

http://www.youtube.com/watch?v=veTBEm_f6PE&feature=related

1933 Przed gmachem opery w Berlinie w Niemczech rozpoczęły się demonstracje połączone z paleniem zakazanych książek w miejscach publicznych. W ten sposób realizowano hitlerowski program ujednolicania kultury, skierowany przeciwko wybitnym przedstawicielom życia naukowego i kulturalnego.

1938 W Starym Teatrze odbył się koncert Józefa Hofmana, pianisty i kompozytora. Hofman, urodzony w Krakowie, był dyrektorem uczelni muzycznych w Stanach Zjednoczonych, a także właścicielem kilku patentów. To on wynalazł mechaniczną wycieraczkę do przedniej szyby samochodu.

1940 Urodził się Chuck Norris, amerykański mistrz karate, aktor i producent filmowy. Odtwórca między innymi tytułowej roli w telewizyjnym serialu “Strażnik z Teksasu”.

1940 Winston Churchill został premierem Wielkiej Brytanii. Neville Chamberlain poddany totalnej krytyce za tzw. politykę usypiania zmuszony został do złożenia urzędu. Premierem został desygnowany przez króla Jerzego VI Winston Churchill, Pierwszy Lord Admiralicji. W dniu nominacji powiedział: Nic innego nie mogę wam ofiarować poza krwią, potem i łzami

1944 Urodził się Joe Cocker (wł. John Robert Cocker), jeden z najwybitniejszych wokalistów soulowych i rockowych. W 1968 roku odniósł sukces piosenką Beatlesów “With A Little Help From My Friends”. Po przerwie w karierze powrócił w roku 1991 z albumem “Night Calls”.

1946 Urodził się Donovan, brytyjski wokalista, kompozytor i gitarzysta. Jest jednym z najbardziej znanych brytyjskich piosenkarzy folkowych. Jego największe przeboje to “Catch The Wind” (1965), “Colours” (1965), “Mellow Yellow” (1966), “Hurdy Gurdy Man” (1968), “Atlantis” (1968).

1952 Wprowadzenie w Polsce reglamentacji żywności. Cukier i cukierki na kartki.

1957 Urodził się Karl Hyde, muzyk brytyjskiej formacji techno Underworld. Grupa znana jest przede wszystkim dzięki przebojowi „Born Slippy” z 1996 roku. Nagranie zostało wykorzystane w filmie „Trainspotting”.

1965 Urodziła się Linda Evangelista, amerykańska supermodelka.

http://www.youtube.com/watch?v=F3sLSQas-lY&feature=related

1968 Jim Morrison sprowokował fanów do rozpoczęcia zamieszek podczas koncertu The Doors w Chicago. Sam ukrył się w garderobie, kiedy na sali publiczność rozpoczęła bitwę z policją.

1969 Apollo 10 przekazał pierwsze kolorowe zdjęcie Ziemi z przestrzeni kosmicznej. Zasadniczym celem kosmicznej misji Apollo 10 było przygotowanie lądowania na Księżycu. Po wejściu na orbitę Księżyca dwóch astronautów przesiadło się do promu lądującego, odłączyło od rakiety i zbliżyli się do Księżyca na odległość 15 km. W tym czasie kapsułą dowodzenia sterował pozostały w niej trzeci członek załogi. 23 maja oba statki połączyły się i obrały kurs na Ziemię. Pierwsze lądowanie na powierzchni Księżyca miało miejsce kilka tygodni później 16 lipca tegoż roku.

1972 Rozpoczęło się V Plenum KC PZPR, podczas którego Edward gierek zapowiedział zbudowanie drugiej Polski w okresie jednego pokolenia.

1986 A Different Corner – George Michael Nr 1 w 216 notowaniu Listy Przebojów 3.

1986 “Rock Me Amadeus,” Falco nr 1 na liście UK pop chart.

1989 Parlament Europejski przyznał Lechowi Wałęsie nagrodę Praw Człowieka Europy.

1990 Francuski pociąg TGV pobił kolejny rekord prędkości osiągając 510.6 km/h.

1994 Silvio Berlusconi utworzył włoski rząd z udziałem 5 neofaszystów.

1996 Nr 1 europejskiej listy przebojów: “Children” – Robert Miles.

http://www.youtube.com/watch?v=VCbO-3hjPok

1998 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Turn Back Time” – Aqua.

http://www.youtube.com/watch?v=F-ALQyVDJM4

2003 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Get Busy” – Sean Paul; US Top Album: “American Life” – Madonna.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz