26mar17:0019:00Przegląd filmów z Katedry Filmu Eksperymentalnego UAPGaleria Miejska Arsenał

Szczegóły

Eksperymentalne Odkrycia w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu: Zapowiedź Pokazu Filmów Studentów Katedry Filmu Eksperymentalnego UAP

W nadchodzący wtorek, 26 marca 2025 roku, o godzinie 18:00, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu stanie się miejscem premierowych seansów w ramach pierwszego z trzech pokazów Katedry Filmu Eksperymentalnego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. To wydarzenie jest z pewnością gratką dla miłośników niekonwencjonalnej sztuki filmowej i osób, które chcą odkryć nowe narracje z pogranicza osobistych doświadczeń. Program pokazów, trwający 76 minut, zakończy się dyskusją z autorami, co daje publiczności unikalną szansę na zgłębienie kontekstu i inspiracji leżących u podstaw prezentowanych dzieł.

Pokaz zaprezentuje różnorodne realizacje filmowe i okołofilmowe studentów zarówno studiów licencjackich, jak i magisterskich oraz absolwentów Katedry Filmu Eksperymentalnego. Ośmiotygodniowe przygotowania skupiające się na technikach narracyjnych, estetyce wizualnej i osobistych historiach skutkują intrygującymi dziełami, które mają potencjał do poruszenia widzów. Tematyka prezentowanych prac krąży wokół zagadnień takich jak relacje międzyludzkie, samotność w miejskim zgiełku oraz konfrontacja z własnymi demonami.

Kalendarium Wydarzenia:

Pokaz I

  • Data: 26.03.2025
  • Godzina: 18:00
  • Miejsce: Galeria Miejska Arsenał, Poznań
  • Czas trwania: 76 minut + rozmowa z autorami

Opis filmów:

Pierwsza pozycja to film “Chudziuta” autorstwa Blanki Kęstowicz z 2024 roku. Pracując w wizualnej formie emocjonalnego napięcia, Kęstowicz przedstawia intymną opowieść o relacyjności między dwiema kobietami. Historia koncentruje się na niewypowiedzianych słowach, które znajdują ujście w gestach, spojrzeniach i rytmach codzienności. Dzieło to wpisuje się w nurt kina, które bada głębię ludzkich relacji oraz zmieniające się więzi między bohaterkami.

Kolejny film, “Pieśni Skirona” w reżyserii Antoniego Możdżenia, przenosi nas na granice kilku lokalnych mikrokosmosów, analizując interakcję między sacrum a profanum. Opowieść o starszym mężczyźnie, który mierzy się ze swoją śmiertelnością, rozgrywa się na tle metaforycznych pejzaży dźwiękowych oraz wizji kreujących jego egzystencjalne zmagania.

Izabela Nykiel i Adrianna Metryka w “Ruch. Rytm. Rama” oferują współczesną interpretację symfonii miejskiej, kulturowego fenomenu rozwijającego się na początku XX wieku. Ich film eksploruje choreografie codziennych doświadczeń miasta, ukazując samotność jednostki w obliczu zbiorowości oraz pragnienie ucieczki od utartych schematów.

Z kolei Izabela Nykiel w swoim filmie “Heart of Transition” zabiera widzów w podróż ku samoświadomości, badając relacje z naturą i intymne zmagania postaci z własnymi lękami i emocjami. Prace Nykiel są dowodem na to, jak film może stać się narzędziem do odkrywania własnej tożsamości w kontaktach z otaczającym nas światem przyrody.

W filmie “Krew i Kwiaty” Sabiny Gryczan opowieść niechcianej rzeczywistości przybiera dramatyczny obrót – główna bohaterka podejmuje ekstremalną decyzję o rozpoczęciu nowego życia po stracie swoich bliskich, prowadząc widza na fascynującą i mroczną podróż.

Na koniec Malwina Postaremczak serwuje “Rozpady” – eksperymentalną animację mówioną osadzoną w surrealistycznym świecie przeżycia śmierci. Składająca się z części literackiej i wizualnej praca potrafi zapadać w pamięć poprzez swoje połączenie poezji i animacji.

Wydarzenie to jest realizowane we współpracy z Galerią Miejską Arsenał oraz Katedrą Filmu Eksperymentalnego UAP, co potwierdza silne powiązania między sztuką a edukacją artystyczną. Możliwość obejrzenia i omówienia prac młodych twórców stanowi zaproszenie do odkrywania różnorodnych wymiarów sztuki filmowej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu! Do zobaczenia w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu!

Termin

26 marzec 2025 17:00 - 19:00

Location

Galeria Miejska Arsenał