K U L T U R A

Jazz i poezja na piętrze

MACIEJ FORTUNA TRIO-zdjecie kolazowe  Foto: materiały prasowe

Znakomity trębacz Maciej Fortuna i mistrz słowa, aktor Jerzy Zelnik zapraszają na specjalny wieczór „Jazz i poezja“. Będzie to ostatni akord przypadającego w tym roku jubileuszu 20-lecia powstania Fundacja Sceny na Piętrze Tespis

MACIEJ FORTUNA TRIO-zdjecie kolazowe Foto: materiały prasoweUsłyszymy poezje największych polskich mistrzów od Mickiewicza po Miłosza w wykonaniu Jerzego Zelnika. Maciej Fortuna znakomity trębacz młodego pokolenia, jeden z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych muzyków jazzowych do współpracy zaprosił kontrabasistę Piotra Lemańczyka oraz perkusistę – Krzysztofa Gradziuka. W ich muzyce można odnaleźć wszystko to, co decyduje o wyjątkowości i mocy jazzu.

Kompozycje, które w większości stworzył Fortuna, to zapadające w pamięć linie melodyczne, przy czym są one na tyle przestrzenne, że pozostawiają miejsce na rozbudowane improwizacje. Dzięki temu każdy koncert w wykonaniu zespołu jest unikatowy i niepowtarzalny.

Fortuna wystąpi wraz ze swoim zespołem po raz pierwszy w Poznaniu w takim składzie i z takim repertuarem. Dla nas to będzie prawdziwe wyzwanie. Właśnie wydaliśmy nową płytę, którą także będziemy przedstawiać publiczności.

Takie spotkania były już w Poznaniu organizowane od połowy lat 50. do początków 60. – mówi Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji Tespis. – W kawiarni młodzieżowej Savoy na ul. Nowowiejskiego w niedzielne południa gromadziła się młodzież, by posłuchać najlepszych jazzmenów i aktorów. Występowali m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzysztof Komeda, Aleksandra Koncewicz, Leonard Pietraszak, Andrzej Nowakowski i wielu innych.

Fundacja sceny na piętrze Tespis powstała 20 lat temu. Założycielami byli ludzie kultury i biznesu. Dzięki działalności fundacji w Poznaniu gościły największe gwiazdy polskiej sceny, także muzycznej – najwybitniejsi aktorzy i wokaliści. Fundacja przeprowadziła także konkursy dramaturgiczne, zajęła się remontem Sceny: wymieniono fotele i zamontowano klimatyzację. A ostatnio jest inicjatorem Dni Romana Wilhelmiego, a także doprowadziła do upamiętnienia wielkiego aktora tablicą, nazwą skweru i obeliskiem.

Ceny biletów: 65 zł,45 zł i 30 zł

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz