K U L T U R A

Jarocin 2011 – znamy pierwsze zespoły

bad religion  Foto: bad religion

Znamy już pierwsze zespoły, które wystąpią  w tym roku podczas lipcowego Festiwalu w Jarocinie! Przez trzy dni na scenie pojawią się gwiazdy rodzime i importowane. Wszystkie gwarantują wysoki poziom tego muzycznego wydarzenia.

Zaczynamy od gości zagranicznych i zapowiedzi występu amerykańskiej grupy Bad Religion.  Ciekawie zapowiada się także specjalny koncert grupy Moskwa. Z okazji 28. zespołu na scenie pojawią się goście zaproszeni przez muzyków z Moskwy. Na Festiwalu zagrają również Myslovitz, Deriglasoff oraz Acid Drinkers.

Festiwal w Jarocinie odbędzie się w lipcu (od 15 do 17). Bilety można już kupować na ticketpro.pl oraz eventim.pl

bad religion Foto: bad religionGrupa Bad Religion istnieje od 1980 roku. W 1981 r. grupa wydała swoje debiutanckie EP “Bad Religion” w wytwórni Epitaph Records (założonej przez Bretta Gurewitza, gitarzystę formacji). Rok później światło dzienne ujrzał ich pierwszy longplay “How Could Hell Be Any Worse?”, który przysporzył zespołowi wielu fanów i sprzedał się w 30 tys. egz. W czasie jego nagrywania Jay Ziskrout opuścił zespół i został zastąpiony przez Pete’a Finestone’a. Rok później grupa odeszła całkowicie od punkowego brzmienia i wydała “Into the Unknown”, album w dużym stopniu bazujący na brzmieniu syntezatorów. To wydanie było całkowitym zaskoczeniem i rozczarowaniem dla fanów, co skutkowało w bardzo słabej sprzedaży (w ostatnich latach zainteresowanie tą płytą wzrosło: album, którego wydano jedynie 10 000 sztuk, osiąga na niektórych aukcjach internetowych cenę ponad 100 dolarów). W 1984 zespół wydał nowe EP – “Back to the “na której gitarzystą był Greg Hetson (grał wcześniej solówkę w utworze “Part III” na “How Could Hell Be Any Worse?”) z Circle Jerks.

Bad Religion reaktywowali się w 1987, odtąd z dwoma gitarzystami: Gurewitzem i Hetsonem i wydali kolejny album – “Suffer”. Następne płyty, “No Control” (1989), “Against the Grain” (1990), który przekroczył nakład 100 tys. egz. tylko zwiększyły popularność grupy. Przed sesja nagraniową do albumu “Generator” w 1992 zespół opuścił perkusista Pete Finestone,którego zastąpił Bobby Schayer.W 1993 po nagraniu kolejnego LP “Recipe for Hate” Epitaph odsprzedał prawa do albumu większej wytwórni Atlantic Records, gdzie odtąd miały się ukazywać wszystkie płyty Bad Religion aż do 2000 roku. Wydanie “Stranger Than Fiction” w 1994 przyniosło zespołowi największy sukces komercyjny, jednak wkrótce po tym opuścił go gitarzysta Brett Gurewitz. Oficjalnym powodem odejścia był nadmiar obowiązków spowodowany prowadzeniem wytwórni Epitaph.

Nowym gitarzystą Bad Religion został Brian Baker, znany z takich zespołów jak Minor Threat czy Dag Nasty. Ponieważ Graffin i Gurewitz dotąd dzielili obowiazki pisania utworów, teraz ten ciężar spadł całkowicie na Grega. Brian Baker znacznie wzbogacił brzmienie grupy, która tworzyła już nie tylko proste, punkowe piosenki, co pokazały albumy “The Gray Race” (1996), oraz “No Substance” (1998) promowany singlem “Raise Your Voice” z udziałem Campino – lidera kultowej niemieckiej grupy Die Toten Hosen. W 2001 roku zespół odszedł z Atlantic Records. Niedługo po tym, z powodu poważnych kontuzji ramion, z zespołu musiał odejść perkusista Schayer. Zastąpił go Brooks Wackerman, który grał wcześniej w Suicidal Tendencies. Do Bad Religion wrócił również Brett Gurewitz, a grupa do Epitaph Records. Wydany w 2002 “The Process of Belief” jest uważany przez fanów za powrót do dawnego stylu, sprzed przejścia do wytwórni Atlantic. W 2004 r. ukazał się album “The Empire Strikes First”, a w 2007 “New Maps of Hell”. Ostatnim krążkiem Amerykanów jest wydany w ubiegłym roku album “The Dissent Of Man”.

myslovitz Foto: myslovitzMyslovitz to bez wątpienia jedna z najważniejszych rockowych formacji w Polsce. W Jarocinie grupa Artura Rojka promować będzie nowy wyprodukowany przez Marcina Borsa album “Nieważne jak wysoko jestesmy…”., którego premiera odbedzie sie 31 maja. Płyta ukaze sie w dwóch formatach CD i LP. Premiera singla pt. “Ukryte” odbyła się 28 marca. Płyty Myslovitz takie jak “Z rozmyślań przy śniadaniu”, “Miłość w czasach popkultury” czy “Korova Milky Bar” uważane są za szczytowe osiągnięcia polskiego rocka ostatnich lat. Zespół kierowany przez Artura Rojka stworzył niezliczoną ilość przebojów, doskonale sprawdzających się podczas występów na żywo.

moskwa Foto: moskwaZespół Moskwa powstał w 1983 roku w Łodzi, założony przez wokalistę i gitarzystę Pawła “Gumę” Gumolę (eks – TNT), basistę i wokalistę Piotra “Rogoza” Rogozińskiego (eks – Latające Żyrafy) i perkusistę Tomka “Pałkera” Gronia (eks – Logos, Rezerwowa Armia Pracy, Parlament). Od samego początku szczególnie ważny był Guma – który stał się symbolem polskiej sceny niezależnej lat 80, przede wszystkim punkowej, ale nie tylko, co symbolizowały choćby jego nietypowe, bo długie blond włosy. Występ Moskwy w Jarocinie 1984 roku odbił się szerokim echem, potwierdzeniem pozycji kapeli były koncerty na Rock Arenie w Poznaniu (1985) oraz ponownie w Jarocinie (1986). Debiut Moskwy ukazał się w 1988 roku, mimo że nagrany został dwa lata wcześniej. Kolejny album “Życie Niezwykłe” ukazał się w 1990 roku, był świadectwem bardziej heavymetalowego okresu w działalności zespołu. W połowie 1991 roku Moskwa zawiesiła działalność. Wznowiła ją w 2001, koncertując odtąd z przerwami. Występ na tegorocznym Festiwalu będzie koncertem specjalnym, wraz z Gumą pojawią się na scenie specjalni goście, ważne postaci polskiego rocka.

deriglasoff Foto: kulikowskizolynski.comOlaf Deriglasoff to muzyk, kompozytor, autor tekstów oraz producent muzyczny. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął na początku lat osiemdziesiątych zakładając zespół o nazwie „Dzieci Kpt. Klossa”. Po jego rozpadzie przeniósł się do Berlina, gdzie grał w wielu formacjach.W 1994 roku wrócił do kraju, by przyłączyć się do zespołu Apteka. Dwa lata później sprzymierzył swoje siły z Maćkiem Maleńczukiem, czego owocem była współpraca przy projektach Homo Twist oraz Pudelsi. Pod koniec lat 90 wspólnie z Tymonem Tymańskim wziął udział przy komponowaniu i tworzeniu płyty zespołu Kury pt. „Polowirus”. Kolejnym etapem w życiu Olafa był projekt o nazwie Yugoton. W 2001 roku zaczął współpracę z zespołem Kazik Na Żywo. Obecnie Olaf gra w zespole Deriglasoff, którego jest założycielem, producentem oraz kompozytorem utworów. Grupa Deriglasoff ma na koncie 2 płyty – „Produkt” oraz „Noże”. Aktualny skład zespołu tworzą Olaf Deriglasoff, Andrzej Niski, Robert „Misiek” Szymański, Wojtek „Puzon” Kuzyk i Andrzej „Szaja” Szajewski.

/

Acid Drinkers Foto: Acid DrinkersAcid Drinkers to legendarna wielkopolska metalowa formacja, która wydała niedawno album “Fishdick zwei”, świetnie przyjętą kontynuację płyty “Fishdick”. Podobnie jak pierwsza część także “Dwójka” zawiera doskonałe covery piosenek pochodzących z najróżniejszych muzycznych bajek. Krążek promował singiel “Love Shack”, przeróbka hitu B-52’s, w którym gościnnie zaśpiewała Ania Brachaczek. Na płycie udziela się także Czesław Mozil.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz