POZnań

Jak poznaniacy widzą murale

Śródka - mural  Foto: lepszyPOZNAN.pl / TD

Dla jednych są przełamaniem szarości mijanych na co dzień budynków, dla drugich ciekawym pomysłem czy nawet sztuką, jeszcze inni widzą w nich element, przez który niedostrzegane wcześniej domy zaczynają być nagle widoczne i interesujące – o czym mowa? O poznańskich muralach, dzięki którym mieszkańcy mogą na nowo odkrywać swoje miasto.

O tym, że murale coraz bardziej ciekawią poznaniaków, świadczy fakt powstania podręcznego przewodnika – mapy “Z bliska / Z daleka”. Znalazły się w nim lokalizacje różnych murali, neonów czy graffiti w stolicy Wielkopolski.

Outer Spaces - Poznańskie murale - 22.05.2011 r.

Dzięki poszukiwaniu murali sam odkrywałem nieznane mi dotąd miejsca w mieście. Takie malunki sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej atrakcyjna. Człowiek zatrzymuje na nich swój wzrok, przełamuje rolę przechodnia patrzącego zazwyczaj w dół, sprawiają, że trzeba się zatrzymać, spojrzeć w górę i pomyśleć nad grafiką. Wybranie się na wycieczkę z takim podręcznikiem z pewnością pozwoli na odkrycie wielu miejsc. To będzie ciekawa przygoda zarówno dla turysty, bo odkryje trochę mniej znaną twarz Poznania, jak i samych mieszkańców, którzy poznają ciekawe miejsca w mieście – mówi Tomasz Bombrych, autor mapy.

Bezpłatny podręcznik dostępny jest w punktach Centrum Informacji Miejskiej i Turystycznej. Można go również pobrać ze strony https://zbliskazdaleka.wordpress.com/2016/06/25/pobierz-mape/. Dzięki takiej mapie wycieczka szlakiem poznańskich murali może okazać się pomysłem na odkrycie wielu ciekawych malunków i miejsc w mieście.

Jednym z przykładów murali, który uatrakcyjnił miejsce w jakim powstał, jest ten na Śródce. Murale przyciągają uwagę nie tylko turystów, którzy najczęściej chcą mieć na ich tle pamiątkowe zdjęcie. Intrygują one również samych poznaniaków.

Miasto Poznań przychylnie traktuje inicjatywy muralowe i wspiera wiele tego typów projektów, doceniając ich rolę w odczarowaniu miejsc brzydkich czy zapomnianych. Z miejskiej dotacji sfinansowano Festiwal Outer Spaces (murale na Wildzie), a ze środków konkursu Centrum Warte Poznania – murale poetyckie (wiersze m.in. Szymborskiej, Barańczaka, Herberta, Miłobędzkiej, czy Różewicza na elewacjach poznańskich kamienic) oraz słynny “mural śródecki” – mówi Katarzyna Kozielczyk z Wydziału Kultury UMP.

Mapa murali

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz