Aglomeracja

Jak grillować bezpiecznie?

grill  Foto: Declan Rex

W Poznaniu od kilku lat przybywa miejsc do grillowania, z których mieszkańcy i turyści chętnie korzystają – jednak, aby grillowanie było przyjemne dla wszystkich wokół warto pamiętać o kilku zasadach.

Musimy pamiętać, że grillowanie nie jest zabronione, jednak możliwe tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Zarządcy terenów lub administratorzy budynków mogą ustalić swoje zasady dotyczące grillowania. Należy się z nimi zapoznać i przestrzegać. Grillując u siebie w ogrodzie, czy na swojej działce także należy pamiętać o pewnych zasadach – ognisko należy rozpalić w odległości 100 m od lasu lub drzew i nie zakłócając wypoczynku sąsiadom, a jeżeli mieszkamy w bloku to polecamy wybrać grill elektryczny.

Strażnik nie może ukarać za samo grillowanie, jednak  za zadymianie, czy zakłócanie spokoju innym jak najbardziej, dlatego

  • nie zakłócajmy spokoju i porządku publicznego innym osobom, bo może nam za to grozić mandat zgodnie z art. 51 par 1 w wysokości od 100-500 zł.
  • kolejna rzecz to sprzątanie po sobie. Za zaśmiecanie grozi nam mandat w wysokości 500 zł art. 145
  • alkohol spożywajmy również w strefach i miejscach wyznaczonych, w przeciwnym razie grozi nam mandat w wysokości 100zł – art. 43¹ ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
  • prosimy zwracać także uwagę na to gdzie i jak parkujemy

Najlepszym miejscem w Poznaniu do rozpalenia grilla mogą być tereny nad Wartą lub nad poznańskimi jeziorami – wciąż jednak musimy zwrócić uwagę na to, że są to miejsca ściśle wyznaczone.

Po skończonym pikniku posegregujmy odpowiednio odpady – zwłaszcza te pochodzące z grilla – żar i popiół utylizujmy w pojemnikach betonowych.

Użyte w artykule zdjęcia: Declan Rex

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz