Sport

IV Bieg po schodach Collegium Altum

IV Bieg po schodach Collegium Altum  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Już po raz czwarty w historii biegacze wbiegli schodami wieżowca Collegium Altum, najwyższego budynku w Poznaniu. Do pokonania było 372 stopnie. To najwyżej usytuowana meta w Poznaniu.

Nie da się ukryć, że bieganie po schodach jest coraz popularniejsze, a polscy zawodnicy stanowią światową czołówkę. To dyscyplina, która łączy ze sobą sprint i górską wytrzymałość. O zwycięstwie, miejscu decydują ułamki sekund. Najlepsi wbiegają w niecałe dwie minuty. Nie bez znaczenia jest informacja, że klatka schodowa jest tzw. prawoskrętna. Bieganie po schodach to jednocześnie dobre urozmaicenie treningów i przygotowanie nie tylko do biegów górskich i ultra, ale także „płaskich” maratonów i triathlonów. Trenować po schodach można przez cały rok w bardzo prosty sposób. Wszędzie tam, gdzie są windy znajdują się także schody – mówi Przemysław Walewski, organizator biegu.

Najszybszy był Mateusz Marunowski, który 17. pięter pokonał w czasie 00:01:20. Najszybsza Pani, Ilona Gradus potrzebowała 00:01:56.

W ramach biegu odbyły się 4. Mistrzostwa Policjantów w biegu po schodach, 4. Mistrzostwa Polski Studentów i 4. Mistrzostwa Polski Nauczycieli Akademickich. Po raz drugi zawodowi strażacy i ochotnicy z OSP rywalizować będą w Mistrzostwach Wielkopolski w biegu po schodach o Puchar Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz