Sport

Hussars Ladies walczą o Mistrzostwo Polski!

Poznań Hussars - Korsarki Trójmiasto 8:2 - Poznań 18.10.2015  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
I Turnieju Polskiej Ligi Lacrosse Kobiet rogrywany w Poznaniu na boisku WKS Grunwald. Mecz pomiędzy Poznań Hussars - Korsarki Trójmiasto zakończył się wynikiem 8:2. Poznań 18.10.2015 r.

Półtora roku trzeba było czekać na wznowienie kobiecych rozgrywek Ligi Lacrosse – pierwszy turniej odbył się dzisiaj w Poznaniu na boisku WKS-u Grunwald. W tym sezonie w lidze biorą udział 4 drużyny. Obok Ladies, wystąpią w niej Kosynierki Wrocław, Korsarki Trójmiasto oraz Kraków Lacrosse Queens – najmłodsza drużyna w tym gronie.

Jako pierwsze rozegrano spotkanie Kosynierki Wrocław – Kraków Lacrosse Queens, które zakończyło się pogromem punktowym, wrocławianki pokonały rywalki 11:1. Drugie w kolejności na boisko wyszły dziewczyny z Poznań Hussars, które pewnie pokonały trójmiejskie Korsarki, 8:2. Dla Korsarek nie był to jednak koniec zmagań tego dnia, ponieważ grały kolejny mecz zaraz po za kończonym meczu z poznaniankami – i tak Kosynierki Wrocław pokonały Korsarki 11:4.

Kadrę Poznań Hussars Ladies w sezonie 2015/2016 będą stanowić przede wszystkim zawodniczki, dla których będzie to co najmniej 3 start w rozgrywkach ogólnopolskich. Obok doświadczonych dziewcząt zagrają także debiutujące: Anna Chmielewska, Marta Kaczmarek, Zuzanna Olejnicka oraz Daria Świerblewska. Do zespołu dołączyła także Beata Janeczko, grająca wcześniej w zespole z Trójmiasta.

Gra polega na podawaniu między zawodnikami gumowej piłki w celu doprowadzenia jej do bramki przeciwnika i zdobycia gola. Zadaniem przeciwnej drużyny jest odebranie jej i przeprowadzenie powyższych czynności w kierunku bramki przeciwnego zespołu.

Lacrosse jest uważany za najstarszy amerykański sport narodowy. To właśnie rdzennych mieszkańców, Indian, Ameryki Północnej uznaje się za twórców tej gry. Lacrosse służył pierwotnie celom militarnym i znacznie odbiegał w swej formie od postaci, którą znamy dzisiaj. Całe plemiona uczestniczyły w meczach trwających od świtu do zmierzchu, boiska liczyły wiele hektarów, gra była bardzo brutalna, a wszystko po to, by młodzi wojownicy mogli wykazać się męstwem, niezbędnym w prawdziwej walce. Najbardziej zorganizowaną ówcześnie formę lacrosse stworzyli Irokezi, którzy nazwali swą wersję gry „baggataway” (tzn. młodszy brat wojny). Francuzi byli pierwszymi Europejczykami, którzy zobaczyli Indian grających w „baggataway”. Znana nam nazwa tej dyscypliny wzięła się ze względu na przypominający biskupią laskę (z fr. „jeu de la crosse” tzn. zakrzywiony kij) kształt kija używanego do gry. W roku 1844 w Montrealu w Kanadzie utworzono pierwszą drużynę lacrosse. Pierwszym polskim klubem lacrosse, jaki zarejestrował się w 2007 roku jest Poznań Hussars!

Wyniki dzisiejszych spotkań:
Kosynierki Wrocław – Kraków Lacrosse Queens 11:1
Poznań Hussars – Korsarki Trójmiasto 8:2
Kosynierki Wrocław – Korsarki Trójmiasto 11:4

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Pogromem punktowyn?
    Pierwszy mecz rozegrany w historii klubu właśnie z Kosynierkami Wrocław, zakończył się wynikiem 26:0. W lidze było już tylko 11:1. Nadal pogrom? Nie sądzę. Trzeba było najpierw zrobić research a dopiero potem użyć słowa pogrom.