Aglomeracja

Gdzie do lekarza w długi weekend?

Szpital, lekarz operacja  Foto: materiały prasowe

Rozpoczynający się długi weekend jest dobrą okazją do przypomnienia, gdzie szukać pomocy medycznej w dni wolne od pracy. Jeśli potrzebujemy wizyty domowej w ramach wieczorynki, musimy zadzwonić do tej, która obejmuje swoim rejonem nasz adres zamieszkania. Pomoc w dni wolne i święta można również otrzymać w ramach Teleplatformy Pierwszego Kontaktu oraz w uzasadnionych przypadkach – w Izbach Przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.

W Wielkopolsce funkcjonują 42 punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. wieczorynki. Możemy w nich otrzymać pomoc lekarza w tygodniu od godz. 18 do 8, a także całodobowo w dni wolne i święta. Do wieczorynek można zgłaszać się w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy dotychczas zastosowane środki nie zadziałały. Lekarz punktu NiŚOZ może również wystawić receptę na leki stosowane w chorobach przewlekłych, jeśli nagle nam ich zabraknie.

W przypadku osobistej wizyty w wieczorynce możemy wybrać dowolny punkt. Jeśli jednak konieczne jest zamówienie wizyty domowej powinniśmy skontaktować się z tą wieczorynką, która obejmuje nas swoim zasięgiem. Zwykle pokrywa się on z obszarem powiatu. Wyjątkiem jest Poznań i powiaty: poznański, czarnkowsko-trzcianecki oraz pilski. Od 1 maja, w związku z przeprowadzką wieczorynki w SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, zostały wprowadzone zmiany w rejonach wyjazdowych na terenie Poznania i okolic.

W ostatnim czasie adres zmieniły wieczorynka oraz Izba Przyjęć SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, które od 1 maja mieszczą się przy ul. Wrzoska 1 w Poznaniu.

Gdzie szukać pomocy medycznej w nocy i święta?

Warto pamiętać, że Izby Przyjęć i Szpitalne Oddziały Ratunkowe udzielają pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia życia i zdrowia pacjentów przywiezionych przez zespoły ratownictwa medycznego lub zgłaszających się samodzielnie. Nie należy ich traktować, jak poradni lekarza rodzinnego, wieczorynki czy przychodni specjalistycznej. SOR-y nie przyjmują pacjentów na pobyty planowe, nie wystawiają recept ani skierowań na badania. Trafiają na nie m.in. pacjenci, którzy doznają urazu, ulegną wypadkowi, z podejrzeniem zawału lub udaru.

Pacjenci mają również zapewnioną w Wielkopolsce doraźną pomoc stomatologiczną. Obecnie realizują ją dwie placówki. W Poznaniu przy ul. Czajczej 1A oraz w Racocie (pow. kościański) na Osiedlu 2000 10. Dokładne adresy również są dostępne w artykule, do którego kieruje link powyżej.

Istnieje też możliwość skorzystania z teleporady pielęgniarki, położnej lub lekarza pod numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu 800 137 200

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz