Sport

Gala Sportów Walki Poznański Czerwiec ’56 (zdjęcia)

Gala Sportów Walki Poznański Czerwiec '56 - Poznań 24.06.2017  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter
Gala Sportów Walki Poznański Czerwiec '56 - Poznań 24.06.2017 r.

Z okazji nadchodzącej rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56 fundacja Wielkopolski Boks zorganizowała galę bokserską, w której zmierzyły się drużyny z Poznania i Pilzna. Ring ustawiony został w hali W-7 poznańskiego „Ceglorza” – tam, gdzie rozpoczął się Poznański Czerwiec.

Pokazujemy, że wielkopolski patriotyzm to praca u podstaw w każdej dziedzinie życia. Odwołujemy się wprost do przedwojennych starań Poznaniaków, którzy współtworzyli boks w Polsce – pisali na swojej stronie organizatorzy turnieju.

Poznański Czerwiec ’56 był pierwszym w PRL strajkiem generalnym. Demonstracje uliczne, towarzyszące strajkowi, miały miejsce w Poznaniu pod koniec czerwca 1956. Zostały one krwawo stłumione przez milicję oraz wojsko. Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca w Zakładach Przemysłu Metalowego. H. Cegielski Poznań i szybko przerodził się w spontaniczny protest Wielkopolan przeciw władzy. Dzień ten nazwano “czarnym czwartkiem”. Aresztowania uczestników strajku rozpoczęły się już 28 czerwca. Ich ilość intensywnie zwiększała się w dniach następnych. Z aresztantami obchodzono się bardzo brutalnie. Ogółem aresztowano ok. 250 osób, w tym 196 robotników.

 

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz