K U L T U R A

Fortepianowa edycja Enter Enea Festival

Fortepianowa edycja Enter Enea Festival  Foto: materiały prasowe

Siedem fortepianów nada wyjątkowy charakter i uatrakcyjni program VII edycji Enter Enea Festival, który odbędzie się w dniach 12-14 czerwca nad Jeziorem Strzeszyńskim. Tegoroczne wydarzenie pod dyrekcją Leszka Możdżera staje się więc plenerowym festiwalem pianistycznym.

Enter Enea Festival to coroczne święto miłośników muzyki. W tym roku bohaterem festiwalu, wybranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego wydarzenia, jest fortepian – król wszystkich instrumentów. Program festiwalu odchodzi od klasycznych schematów, pierwszy dzień to wejście do świata bioartu – połączenia kultury i natury – wyróżnika festiwalu, który już po raz siódmy zabrzmi nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Fani jazzu z pewnością już odliczają dni do kolejnej edycji festiwalu. To spotkanie z muzyką w wyjątkowym miejscu bo nie w sali koncertowej, ale nad Jeziorem Strzeszyńskim, gdzie gra także przyroda. Niezwykły klimat tego miejsca oraz grono interesujących artystów sprawiają, że za każdym razem Enea Enter Festival jest nietuzinkowym muzycznym wydarzeniem – powiedział Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei.

Scena Enter Enea znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ABC Gallery i poznańskiego parku rzeźby Visual Park – odsłony kolejnych prac są nieodłączną częścią festiwalu. W tym roku twórcą zaproszonym do artystycznych interwencji jest Bogusław Bachorczyk, malarz, rzeźbiarz, rysownik, twórca multimedialny. W poniedziałkowy wieczór (12.06, godz.20:00, ABC Gallery) zaprezentuje 2 projekty: „Chlorofil utracony” oraz „Królik, który widział jutro”.

Organizatorzy po zmroku, otworzą muzyczną część festiwalu, eksperymentalnym koncertem projektu SHMIB. Koncert będzie efektem współpracy artystów zaproszonych do projektu Symbiotyczność tworzenia (Symbiosity of Creation) – koncepcji, w której jednym z bohaterów są byty nieludzkie – mrówki farmerki. Gościem specjalnym koncertu będzie Leszek Możdżer.

Oficjalnie festiwal rozpocznie się we wtorek pełnym rozmachu koncertem formacji Kwadrofonik i Goście, która przedstawi legendarny utwór Steve’a Reicha, Music for Eighteen Musicians. Duet fortepianowny Leszka Możdżera i Glorii Campaner tylko z pozoru będzie najbardziej klasycznym koncertem programu. Duet przygotowuje utwory Sergiusza Prokofiewa, Witolda Lutosławskiego oraz kompozycje własne. Poza klasycznymi fortepianami usłyszymy też wyjątkowe śpiewające kamienie, sprowadzone z Sardynii z pracowni mistrza Pinuccio Schiola. Koncert będzie transmitowany na kanale YouTube Enei.

Program ostatniego dnia rozpocznie wspólny koncert trójki wirtuozów fortepianu: Iiro Rantali, dobrze znanego publiczności Enter Enea Festival Michaela Wollnego i Leszka Możdżera. Ukoronowaniem VII edycji festiwalu będzie koncert na cztery fortepiany w wykonaniu najmocniejszych charakterów polskiej sceny jazzowej.

To koncert – prezent urodzinowy na 40-lecie Jazz Juniors, festiwalu, który dla każdego z zaproszonych do koncertu pianistów był punktem zwrotnym dla rozwoju ich kariery – powiedział Leszek Możdżer, dyrektor festiwalu.

Enter Enea Festival to dziś bez wątpienia jedna z najważniejszych imprez nie tylko jazzowych, ale w ogóle kulturalnych, w Polsce. Cieszymy się, że festiwal, który Miasto wspiera od pierwszej edycji, tak dynamicznie się rozwija i że poznaniacy mogą tutaj, nad Jeziorem Strzeszyńskim, delektować się muzyką na najwyższym światowym poziomie. Gwarantuje to osoba dyrektora artystycznego festiwalu, Leszka Możdżera. Enter Enea Festival ma swoją wierną publiczność, ale to grono z roku na rok się powiększa. Już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców, pasjonatów jazzu, na koncerty i towarzyszące festiwalowi wydarzenia artystyczne – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Bilety na Festiwal dostępne są na portalu Eventim.pl.

Program Festiwalu

Poniedziałek 12.06 / 20:00
Bogusław Bachorczyk – Chlorofil utracony oraz Królik, który widział jutro (Wernisaż w ABC Gallery)

SHIMB (Elvin Flamingo, Irek Wojtczak, JAAA!, Infer) feat. Leszek Możdżer

Wtorek 13.06
Kwadrofonik i Goście – Music for 18 Musicians – Steve Reich

Barbara Drążkowska / Manjunath BC

Leszek Możdżer / Gloria Campaner

Środa 14.06
Leszek Możdżer / Iiro Rantala / Michael Wollny

Thomas Enhco / Vassilena Serafimova

Leszek Możdżer / Marcin Wasilewski / Paweł Kaczmarczyk / Piotr Orzechowski

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz