Sport

Festiwal Triathlonu odbędzie się w Poznaniu

Triathlon  Foto: Pawel Naskrent/maratomania.pl

Jezioro Kierskie, to miejsce narodzin polskiego triathlonu. To tutaj, 14 lipca 1984 roku, odbyły się pierwsze w historii Polski zawody triathlonowe. Dwa tygodnie przed 34. rocznicą tego wydarzenia, 29 czerwca 2018, Super League Triathlon Poznań otworzy nowy rozdział w historii tej dyscypliny. Do stolicy Wielkopolski przyjadą najlepsi zawodnicy z całego świata, aby rywalizować w innowacyjnej formule wyścigu kwalifikacyjnego cyklu SLT. Razem z nimi do Poznania zawita tysiące amatorów i kibiców, aby wziąć udział w czterodniowym Festiwalu Triathlonu.

Pierwsze polskie zawody triathlonowe rozegrane zostały na dystansie: 1,5 km pływania, 50 km jazdy na rowerze i 20 km biegania. Na starcie stanęło zaledwie 137 zawodników, w tym 3 kobiety, a zwycięzcą został olimpijczyk i mistrz świata w pięcioboju nowoczesnym – Jan Olesiński.

Obecnie triathlon to sport, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, a w licznych zawodach w całym kraju biorą udział tysiące zawodników. Dość powiedzieć, że od 2013 roku, w 5. kolejnych edycjach poznańskiego triathlonu wystartowało ok. 12 000 zawodników!

Pierwsze zawody w kraju to jednak nie jedyny poznański akcent w historii polskiego triathlonu. Lokalny oddział Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej tworzył zręby organizacyjne triathlonu w Polsce. W 1985 roku powstała tu pierwsza sekcja triathlonowa. Druga, nieistniejąca już sekcja, funkcjonowała od 1992 roku przy poznańskiej Olimpii, a jej reprezentanci zdobyli w trakcie jej działalności ponad 80 medali podczas różnych zawodów na całym świecie. Bardzo dobrze rozwiniętą i utytułowaną sekcję triathlonową ma również AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Nie tylko aspekt historyczny stanowi o wysokiej pozycji Poznania w triathlonowym świecie. Gród Przemysła jest bowiem doskonałą areną zawodów w różnych dyscyplinach sportowych. Bardzo dobra infrastruktura sportowa, dużo szybkich i malowniczych tras biegowych oraz rowerowych oraz jezioro w centrum miasta sprawiają, że w Poznaniu organizowane są liczne imprezy biegowe (m.in. maraton i półmaraton, a także zawody na krótszych dystansach), wyścigi wioślarskie i inne wydarzenia sportowe.

Na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku Poznań po raz kolejny zaznaczy swoją obecność na kartach triathlonowej historii. W ramach Super League Triathlon Poznań odbędzie się jedyny w Europie wyścig kwalifikacyjny cyklu. Czołówka światowego triathlonu zmierzy się w rywalizacji o miejsce w imprezach mistrzowskich SLT – prestiżowej “Lidze Mistrzów” tego sportu.

Pula nagród cyklu wynosi ponad 1,5 miliona dolarów. SLT to przede wszystkim innowacyjne, szybkie i bardzo emocjonujące formaty – zawodnicy ścigają się w seriach krótkich i wyczerpujących wyścigów. Do kolejnego etapu przechodzą najlepsi, by wyłonić spośród siebie osoby, które dostaną szansę udziału w cyklu mistrzowskim.

Super League Triathlon Poznań to znacznie więcej niż tylko wyścig kwalifikacyjny cyklu SLT. W ramach najdłuższego w Polsce, 4-dniowego festiwalu triathlonu odbędą się również starty amatorów na trzech dystansach indywidualnych (112,99 km, 56,5 km oraz 28,25 km), a także start drużynowy na dystansie 56,5 km. SLT Poznań 2018 to także Semilac Women Run oraz Złoty Start Kobiet – inicjatywy, dzięki którym SLT Poznań jako pierwsze na świecie wychodzi naprzeciw realnemu zwiększeniu zaangażowania kobiet w udział w triathlonowych zawodach.
W ramach tego projektu triathlonistki będą miały dostęp do dedykowanej platformy treningowej, a także wzajemnego wsparcia i motywacji innych aktywnych kobiet z całej Polski.

Użyte w artykule zdjęcia: Pawel Naskrent/maratomania.pl, materiały prasowe prelite, maratomania.pl / materiały prasowe ,

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz