K U L T U R A

Festiwal Tradycji Poznańskich

Święto poznańskich Bambrów  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

W środę, 2 sierpnia, rusza druga edycja Festiwalu Tradycji Poznańskich, połączona ze Świętem Bamberskim “Poznanie”. Przez pięć dni na wszystkich mieszkańców stolicy Wielkopolski czekać będzie wiele atrakcji. Wśród gości wydarzenia są m.in: Audiofeels i Andrzej Juskowiak, były piłkarz reprezentacji Polski. 

Festiwal Tradycji Poznańskich i  Święto Bamberskie “Poznanie” to radosne i kolorowe święto stolicy Wielkopolski. Druga edycja wydarzenia jest wyjątkowa – odbywa się w czasie, gdy Poznań obchodzi 770-lecie nadania praw miejskich i lokacji na lewym brzegu Warty. 

Poprzez organizację festiwalu chcemy zaprosić do dyskusji i działania na rzecz dawnych i współczesnych tradycji Poznania, ukazać je jako źródło inspiracji i interpretacji naszego dziedzictwa – mówi Arleta Kolasińska z Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej PUENTA.

Pomogą w tym organizowane podczas wydarzenia debaty, warsztaty, wystawy i koncerty. Jednym z głównych punktów programu będzie debata “Gwara a język”. W środę, 2 sierpnia, o godzinie 18:00 w Bibliotece Raczyńskich porozmawiają na ten temat Katarzyna Kamińska, dyrektorka placówki, dr hab. Agata Wittchen-Barełkowska oraz dr hab. Błażej Osowski. 

W czwartek o godz. 18:00 w Vinci Art Gallery na Śródce odbędzie się wernisaż wystawy obrazów typograficznych prof. Krzysztofa Molendy. Niepowtarzalny pokaz Moda i Dźwięk, będzie miał miejsce w piątek, 4 sierpnia, w Galerii u Jezuitów o godz. 19.00 Będzie można obejrzeć modę inspirowaną architekturą Poznania. Uwaga: obowiązują wejściówki, które można rezerwować poprzez profil Fb Festiwalu Tradycji Poznańskich.

Dziesiątki atrakcji w całym mieście

Weekend będzie wypełniony atrakcjami. W sobotę już od godz. 10:00 w ramach cyklu “Kino, kawiarnia i spacer” będzie można przejść się po Śródce, poznać sekrety tego wyjątkowego miejsca, a także wziąć udział w Targu Śródeckim.  Dla dzieci przygotowano gry terenowe, cały czas otwarta dla zwiedzających będzie również wystawa “Siła Spotkania” w Galerii Śluza (więcej informacji o niej można znaleźć tutaj). Chętni będą mogli też wziąć udział w spacerze śladami postaci z przeszłości, obfotografować dawną dzielnicę żydowską czy dowiedzieć się więcej o historii lokacji Poznania. 

O godzinie 11:00 na Wolnym Dziedzińcu przy placu Kolegiackim rozpocznie się kolejny piknik z cyklu “Poznań w formie”. Jak zwykle będzie okazją do bezpłatnych badań i porad lekarskich. Młodsi poznaniacy i poznanianki będą mogli m.in. obejrzeć spektakle Teatru Mozaika i poznać “Tajemnice glinianych dzbanków”. Również na dziedzińcu będzie okazja, by pobawić się wierszami, stworzyć własną przypinkę, a także posłuchać koncertów zespołów Szarbel (godz. 19:00) i Audiofeels (godz. 20:00). 

W samo południe na dziedzińcu szkoły baletowej będzie można porozmawiać o sportowych tradycjach Poznania. W dyskusji udział wezmą: Andrzej Juskowiak – były piłkarz reprezentacji Polski, Tomasz Herkt – trener, który doprowadził kobiecą reprezentację Polski w koszykówce do tytułu mistrza Europy w 1999, a drużynę Olimpii Poznań – do mistrzostwa Polski oraz Ewa Bąk, dyrektorka Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. Wykład inauguracyjny “Sport w dawnym Poznaniu” wygłosi prof. Ryszard Wryk. 

Korowód Bambrów

W niedzielę tradycyjnie już przez miasto przejdzie barwny bamberski korowód. Jego uczestnicy o godz. 14:00 wyruszą z ul. Mostowej i przejdą przez Chwaliszewo, ul. Wielką i Garbary, by dotrzeć na plac Kolegiacki. 

Organizatorami Festiwalu Tradycji Poznańskich są: Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA, Fundacja Made in Art, przy współpracy m.in. z   Towarzystwem Bambrów Poznańskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu Miasta.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz