Firma SieBuduje

Exide zwiększa swoją produkcję

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nową halę EXIDE Technologies  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Lider polskiego rynku akumulatorów rozruchowych, oferujący produkty pod marką Centra i Exide, zamierza zwiększyć swoje moce produkcyjne o 40%, co oznacza wzrost produkcji o 1,5 mln sztuk akumulatorów rocznie. Dodatkowe zdolności produkcyjne i związana z tym znacząca rozbudowa poznańskiej firmy dedykowane są linii akumulatorów najnowszej generacji, montowanych w autach z systemem Start&Stop. Całkowity koszt inwestycji, której realizacja przewidziana jest na najbliższe 2 lata, wyniesie 36,5 mln EUR.

Jest to największa inwestycja grupy Exide na Świecie od 1994 roku. W ramach projektu inwestycyjnego budowane są dwie nowe hale produkcyjne o łącznej powierzchni prawie 13 tys. m2 – obie zlokalizowane na terenie obecnej siedziby spółki w Poznaniu. Uruchomienie produkcji przewidziane jest w I kwartale 2013 r. Dla pełnego wykorzystania nowych mocy produkcyjnych konieczne będzie również zwiększenie zatrudnienia – miejsca pracy znajdzie ok. 70 osób.

Decyzja koncernu EXIDE Technologies o realizacji inwestycji w zakładzie na terenie Polski świadczy o wysokich notowaniach poznańskiej spółki w ramach struktur koncernu, a także pozytywnej oceny stanu i perspektyw rozwoju polskiej gospodarki. Poważnym argumentem na rzecz zlokalizowania tej inwestycji w Poznaniu była również aktywność i pomoc władz miasta Poznania oraz włączenie terenu fabryki do obszaru Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Budowa linii do produkcji akumulatorów w najnowocześniejszej z obecnie istniejących na rynku technologii to duży krok do przodu w historii naszej firmy. Postrzegamy to jako wyraz zaufania ze strony osób zarządzających koncernem, potwierdzenie, że nasze dotychczasowe działania zmierzają we właściwym kierunku. Jestem przekonany, że dobrze wykorzystamy ten potencjał dla dalszego umacniania naszej pozycji rynkowej i podnoszenia poziomu współpracy z odbiorcami naszych produktów” – podsumowuje Janusz Mieloszyk – prezes zarządu EXIDE Technologies S.A.

W Poznaniu produkowane będą akumulatory w technologii AGM (skrót od ang. Absorbed Glass Mat), stanowiące najnowszy trend w motoryzacji, przeznaczone do pojazdów hybrydowych z systemem Start&Stop oraz systemem hamowania regeneracyjnego. Jest to odpowiedź branży motoryzacyjnej na nowe wymagania w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla oraz ograniczenia zużycia paliwa przez samochody nowej generacji.

EXIDE Technologies S.A. jest największym producentem akumulatorów samochodowych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Ponad połowa produkcji poznańskiego zakładu trafia na eksport, w ogromnej większości do Europy Zachodniej. W kraju spółka dostarcza akumulatory na pierwsze wyposażenie do: Fiat Auto Poland (Exide pokrywa 100% zapotrzebowania), VW Poznań, CNH w Płocku oraz Same Deutz Fahr k. Lublina. Za granicą akumulatory z Poznania montowane są w najnowszych modelach samochodów produkowanych w fabryce Jaguara i Land Rovera w Hallewood, Toyoty, Peugeota i Citroena w Kolinie (Czechy), Mitsubishi w Holandii oraz VW w Bratysławie i Zwickau, jak również Skody w Mlada Boleslav, Kasinach i Vrchlabi. Zaopatruje także zakłady Scanii i Volvo Trucks w całej Europie.

W ostatnim roku obrachunkowym (1.04.2011 r. – 31.03.2012 r.) spółka uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 787,6 mln zł, z tego 542 mln zł (ponad 68 proc.) dzięki eksportowi.
Najważniejszymi odbiorcami akumulatorów poznańskiego producenta są kraje Europy Zachodniej (Niemcy, Francja, Belgia, Szwecja, Włochy, Anglia, Hiszpania, Portugalia, Dania, Norwegia, Finlandia, Austria), państwa nadbałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia) oraz kraje WNP (szczególnie Rosja, Ukraina, Białoruś oraz Mołdawia, Kazachstan, Gruzja i Armenia).

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz