Sport

EURO LICZBY – rekordy i ciekawostki

STREFA KIBICA - EURO 2012 - POZNAN  Foto: GRZEGORZ NELEC / strefa Euro materiały prasowe

 

Przez ponad trzy tygodnie była w centrum uwagi poznaniaków i naszych gości z czterech stron świata. Strefa Kibica podczas Euro 2012 – oto podsumowanie: rekordy i ciekawostki!

Do Poznania na 3 mecze, które odbyły się na Stadionie Miejskim przybyło ponad 125 tysięcy zagranicznych kibiców. 106 tysięcy zasiadło na trybunach a blisko 700 tysięcy kibiców – bawiło się w strefie. O komfort gości i pełen dostęp do informacji dbało 574 wolontariuszy z 13 krajów.

Poznańska Strefa Kibica funkcjonowała przez 260 godzin w ciągu 24 dni. Rekord frekwencji został pobity w dniu meczu Polski z Rosją, przez bramki przeszło wtedy ponad 60 tysięcy osób. Rekord podczas dnia bez meczu 39 tysięcy gości padł podczas festiwalu „Poznań Alternative Energy”, którego największą gwiazdą był zespół Die Antwoord.

Mecz Polska - Czechy w oficjalnej strefie kibica Uefa EURO w Poznaniu Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Bezpieczeństwo kibicom zapewniało 307 ochroniarzy wewnątrz i 92 na zewnątrz Strefy. Nad całością czuwał zespół Centrum Dowodzenia, w którym obok przedstawicieli straży pożarnej, policji i ochrony obiektu pracowali przedstawiciele Miasta Poznania oraz Operatora. Teren Strefy był monitorowany przez ponad 20 kamer przemysłowych. Działało tu 15 zespołów medycznych wspieranych przez 38 wolontariuszy. Do wytyczenia obszaru Strefy i zabezpieczenia wykorzystano 1,5 km wysokiego płotu.

W powstanie, obsługę i likwidację poznańskiej Strefy Kibica zaangażowanych było ok. 1900 osób, w tym m.in.: pracownicy produkcji, sceny, centrum medialnego, punktów sprzedaży, Strefy Junior, animatorzy, medycy, pracownicy ochrony, obsługa stoisk partnerów, obsługa techniczna, ekipy sprzątające i techniczne. Informacją i pomocą Gościom Strefy służyło łącznie 136 wolontariuszy (98 wolontariuszy pracujących w Strefie oraz jej okolicach oraz 38 wolontariuszy przy zespołach medycznych).

Mecz Polska - Czechy w oficjalnej strefie kibica Uefa EURO w Poznaniu Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Przy Centrum Medialnym  akredytowało się ponad 400 dziennikarzy z 47 państw. W dniach meczów w Poznaniu przez Centrum przewijało się ok. 200 przedstawicieli mediów. Gdy grali Polacy – około 150. Transmisje z Poznania prowadziło ponad 20 stacji telewizyjnych i radiowych, m.in. przy wykorzystaniu 18 wozów transmisyjnych. W polskich gazetach, stacjach radiowych i telewizyjnych oraz Internecie ukazało się ponad 2200 informacji o Strefie Kibica w Poznaniu, o wartości prawie 3,5 mln zł.

Przez 24 dni dla gości Strefy wystąpiło ponad 60 artystów – w tym takie gwiazdy jak Die Antwoord, Alphaville, De Mono, Elektryczne Gitary, Wilki, Strachy na Lachy czy Ray Wilson. Mieliśmy także okazję wziąć udział w 28 pokazach tanecznych i występach grup artystycznych z Poznańskich Domów Kultury, przedstawieniach teatralnych, projekcjach filmów, czy prezentacjach didżejskich. W dniach 29 i 30 czerwca w Strefie Kibica świętowaliśmy Imieniny Miasta Poznania, w ramach których odbyły się Poznańskie Dni Sportu.

Mecz Polska - Czechy w oficjalnej strefie kibica Uefa EURO w Poznaniu Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

W siedmiu punktach gastronomicznych Goście Strefy kupili 194 tys. kubków piwa, 28 tys. napojów bezalkoholowych i 23 tys. porcji zapiekanek, kiełbas i pyr z gzikiem. Puste opakowania i śmieci trafiały do 90 punktów selektywnej zbiórki odpadów.

W poznańskiej Strefie Kibica śmiało się i płakało, krzyczało, śpiewało, tańczyło i bawiło się na dziesiątki różnych sposobów ponad 705 tysięcy osób ze wszystkich zakątków świata.

Dziękujemy za niezapomniane emocje, których za pomocą cyfr w żaden sposób nie da się wyrazić.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / ag, LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, , lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, lepszyPOZNAN.pl / gsm, by Wojtek Owczarzak prochaina.pl, Ewelina Gutowska, GRZEGORZ NELEC / strefa Euro materiały prasowe

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz