K U L T U R A

ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów

ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów to coroczne święto horrorożerców. Tym razem będzie to nocny seans z przedpremierową Suspirią i premierowym Mrokiem. Ponadto w repertuarze Ghostland i Przebudzenie dusz. Mamy dla was podwójne zaproszenia na ten nocny maraton filmowy.

Tym razem miłośnicy mocnych wrażeń zobaczą na wielkim ekranie aż cztery mrożące krew w żyłach filmy grozy, które w ostatnich miesiącach weszły do kin, w tym przedpremierowy pokaz horroru Suspiria.

Z mroku kinowych sal wyłonią się przepełnione złem i przyprawiające o dreszcze historie, wyjdą na jaw skrywane przez lata, przerażające sekrety, a mordercze byty i nienawistne demony nie znajdą litości wobec swych ofiar – zapowiada Anna Winsz, która współorganizuje nocne maratony filmowe – mrok, krew, zło, krzyk, łzy i strach, wszystko to w tę jedyną w roku, legendarną noc!

W ostatni piątek października na dużym, kinowym ekranie zobaczymy przedpremierowo niepokojącą Suspirię, premierowo klimatyczny Mrok, makabryczny Ghostland i tajemnicze Przebudzenie dusz.

Bilety są już do nabycia w kasach kina oraz na multikino.pl w cenie od 28,00 do 39,00 zł. Mamy dla Was podwójne zaproszenia do Multikina Malta i Multikina 51! Oto pytanie konkursowe:

Jedną z ról w filmie Suspiria gra Tilda Swinton, nagrodzona statuetką Oscara. W jakiej kategorii i za jaki film ją zdobyła?

Odpowiedzi prosimy przesyłać na maila konkurs@lepszyPOZNAN.pl do środy (24.10) do godziny 19:00. Pamiętajcie, aby podać w mailu także swoje imię i nazwisko. Skontaktujemy się tylko ze zwycięzcami.

Mia Goth as Sara and Dakota Johnson as Susie star in Suspiria

Więcej informacji znajdziesz na enemef.pl. Na stronie można również zapisać się do listy osób bezpłatnie otrzymujących informacje o zbliżających się ENEMEFach mailem lub SMSem, wygrać zniżkę: przed każdym ENEMEFem losowanych jest kilka tysięcy osób wśród wszystkich zarejestrowanych na stronie – otrzymują oni specjalnego zniżkowego SMSa, z którym bilety na ENEMEF można kupić ze zniżką nawet do 10 zł!

Suspiria – to najnowsze dzieło producentów filmów Czarny łabędź, Wyspa tajemnic i Zodiak, bazujący na słynnym horrorze z 1977 roku, który odmienił współczesne kino grozy. Susie Bannon (Dakota Johnson) opuszcza Amerykę i udaje się do Berlina, gdzie wstępuje do prestiżowej szkoły baletu. W tym czasie ma miejsce tajemnicze zniknięcie jednej z wychowanek tej akademii, a po nim dochodzi do kilku mrożących krew w żyłach wydarzeń, co sprawia, że Susie i jej nowopoznana przyjaciółka zaczynają nabierać podejrzeń co do miejsca, w którym przyszło im się znaleźć. Wkrótce dziewczyna poznaje mroczny sekret akademii…To nie jest opowiastka o ciepłych, rodzinnych świętach otoczonych lukrem, ten film pokazuje prawdziwą polską rzeczywistość, w której nie brakuje goryczy. Rosnące napięcie i specyficzna, gęsta atmosfera wprowadzają widza w stan ciągłego niepokoju.

Mrok – klimatyczny i niepokojący film grozy łączący elementy kina zombie i opowieści o duchach. Mordercza, mięsożerna dziewczynka-zombie przemierza lasy, w których została zamordowana kilkadziesiąt lat wcześniej. Odkrywa porwanego, maltretowanego niewidomego chłopca ukrytego w bagażniku samochodu należącego do jednej z jej ofiar. Postanawia zostawić go przy życiu, okazuje się, że łączą ich podobnie traumatyczne przeżycia i nawiązują pewną więź. Sytuacja skłania dziewczynę do refleksji na temat jej człowieczeństwa i egzystencji. Ile człowieka jest w bestii i jak skończy się ta historia? To film ukazujący wielowymiarowy mrok – ciemne i przerażające scenerie, makabryczne zbrodnie oraz wewnętrzny mrok ludzkich dusz.

Przebudzenie dusz – nastrojowy horror żonglujący konwencjami kina grozy, z wybitną grą aktorską i rewelacyjnie skonstruowaną historią. Profesor Goodman otrzymuje tajemniczy list z prośbą o pomoc od swojego dawnego przełożonego – Charlesa Camerona, który 15 lat temu zaginął i został uznany za martwego. Profesor podejmuje się pomocy w rozwikłaniu tajemniczych spraw sprzed lat i spotyka na swej drodze osoby nawiedzane przez duchy. Wkrótce na jaw wychodzi jak przerażająca prawda kryje się za opowiadanymi, mrocznymi historiami. Atmosfera ciągłego zagrożenia, napięcie wgniatające w fotel, zaskakujące zwroty akcji, a do tego czarny humor. Doskonałe kino, które nie tylko straszy, ale również intryguje i wciąga.

Ghostland – Pascal Laugier powraca z niezwykle realistycznym horrorem dla widzów o mocnych nerwach. Siostry Beth i Vera przed laty przeżyły traumę – gdy wraz z matką przeprowadziły się do odziedziczonego domu, pierwszej nocy zostały zaatakowane przez mordercę, obroniła je przed nim ich matka. Koszmarna noc ma nieodzowny wpływ na życie dziewcząt, Beth zostaje autorką literatury grozy, natomiast Vera staje się ofiarą niszczycielskiej paranoi. Kiedy po kilkunastu latach siostry wracają do starego domu, gdzie doszło do morderczej napaści, czekają na nie tragiczne wspomnienia, ale również coś zdecydowanie gorszego… Psychodeliczne i makabryczne kino grozy, pozostawiające widza w szoku i głębokim przerażeniu.

Użyte w artykule zdjęcia: <PNeeto da Silva, Photography by Neeto, Courtesy of Amazon Studios

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz