Aglomeracja

Dziś jest dzień bezpiecznego kierowcy

autokary  Foto: OSKAR

Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy. W prosty sposób można sprawdzić online, czy autokar, którym ruszacie na wakacje jest zdolny do jazdy. W kilka minut przypomnicie też sobie, ile punktów karnych macie na swoim koncie.

To z myślą o kierowcach wdrażamy wiele usług. Wśród nich m. in. takie jak Historia Pojazdu, Mój Pojazd, czy mPojazd, który jest częścią aplikacji mObywatel – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki wprowadzonym przez nas zmianom w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) od 1 października ubiegłego roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego – przypomina szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak skorzystać z tych usług?

Zacznijmy od tej, która jest bardzo przydatna w wakacje – „Bezpieczny autobus”. Dzięki niej od ręki – choćby przez telefon – sprawdzisz, czy pojazd, do którego właśnie wsiadasz lub wsiada Twoje dziecko powinien ruszać w trasę.

Wystarczy, że w swoim telefonie lub komputerze wpiszesz www.bezpiecznyautobus.gov.pl i podasz numer rejestracyjny autobusu lub autokaru. W kilka chwil wszystko będzie jasne.

Na ekranie wyświetlą Ci się najważniejsze informacje:

czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,
dane techniczne autobusu, np. liczba miejsc,
stan licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 roku).

Dodatkowo znajdziesz tam także informację, czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

Tylko przez pierwsze sześć miesięcy tego roku Polacy skorzystali z tej usługi niemal 440 tysięcy razy – mówi minister cyfryzacji. – Warto jej używać nie tylko przed wyjazdami, czy wakacjami, ale także wtedy, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego autobusu, którym na co dzień jeździmy do pracy lub szkoły. Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu mamy pewność, że są prawdziwe i aktualne – dodaje szef Marek Zagórski.

A co z punktami karnymi?

Jeśli masz Profil Zaufany, wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl, znajdź sekcję „Kierowcy i pojazdy”, kliknij „Sprawdź swoje punkty karne”. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto. Gotowe! Informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Użyte w artykule zdjęcia: OSKAR

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz