POZnań

Dzieciaki z Ławicy potrafią scratchować

Mistrzowie kodowania  Foto: mat.prasowe

Jerzy Kukuczka mawiał: „Szedłem w góry i pokonywałem je”. Tak jest też z nauką – to pokonywanie kolejnych szczytów. Jednak za wejście na każdy z nich czeka nagroda. Jedną z nich odebrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki na Ławicy.

Mistrzowie kodowania Foto: mat.prasoweZa swoje osiągnięcia w ramach programu edukacyjnego Mistrzowie Kodowania, jedna z klas została wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania edukacyjno-informatyczne. Przede wszystkim doceniono szkołę za wyjątkowe zaangażowanie w realizację nowatorskiego  programu.

Historia przystąpienia poznańskich uczniów do programu Mistrzowie Kodowania wyglądała podobnie jak w innych 120 placówkach. Rodzice jednego z uczniów dowiedzieli się o Mistrzach Kodowania i postanowili zainteresować tym tematem grono pedagogiczne. Do prowadzenia zajęć zgłosiły się dwie nauczycielki matematyki, Anna Cieślarczyk i Grażyna Kędzia. W ciągu trzech miesięcy przeszkoliły 71 dzieci z klas 4-6, wśród których znalazło się wielu prawdziwych Mistrzów, tworzących własne prezentacje, aplikacje, gry i projekty graficzne.

Jak przyjeżdżają do nas delegacje z innych szkół, to chcą zobaczyć lotnisko i lekcje programowania. – mówiła zebranym gościom Dyrektor szkoły, Joanna Staniewicz – Uczniowie, którzy już przeszli kurs w ramach Mistrzów Kodowania, na przerwach uczą młodszych kolegów scratchowania. To już moda u nas, taki trend. Chcesz być fajny, to musisz programować.

Otwarcie pracowni Mistrzow Kodowania

Szkoła organizowała też mnóstwo atrakcji towarzyszących samym zajęciom z programowania, w tym np. konkursy dla najmłodszych dzieci. I właśnie to niezwykłe zaangażowanie w program wpłynęło na decyzję o nagrodzeniu szkoły.
Innowacyjne podejście do nauczania, nastawione przede wszystkim na budowanie relacji i wykorzystywanie najnowszych technologii zostało nagrodzone Cyfrową Klasą Samsung – kompletnie wyposażoną salą informatyczną, służącą dalszej edukacji naszych Mistrzów.

Mistrzowie Kodowania to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. Obejmuje on uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski. W ramach zajęć dzieci i młodzież uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch, stworzonym przez specjalistów z Massachusets Institute of Technology z USA. Nauczyciele biorący udział w programie zostają przeszkoleni przez ekspertów, by przez cały rok szkolny prowadzić zajęcia programowania w swoich placówkach edukacyjnych.

Otwarcie pracowni Foto: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz