Jeżyce K U L T U R A

Dom Tramwajarza wraca na kulturalną mapę

Dom Tramwajarza  Foto: Radomil (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativec

Dom Tramwajarza Foto: By Radomil (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia CommonsStudio Teatr Castingowy mplusm oraz Centrum Amarant wspólnie pełnią rolę operatora Domu Tramwajarza. Nowym gospodarzom obiektu dano ponad 900m2 powierzchni przeznaczonej na działalność służącą poznaniakom, a zwłaszcza mieszkańcom Jeżyc – od najmłodszych po seniorów. Już na dziś zaplanowano pierwsze spotkanie mieszkańców w całkiem nowym, choć z długą i bogatą historią jeżyckim centrum kultury przy ul. Słowackiego.

Dom Tramwajarza ma w końcu szansę stać się sercem Jeżyc. – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. – Dzielnicy, która sama się odradza. Mam nadzieję, że będzie to miejsce pełne wydarzeń kulturalnych, społecznych czy edukacyjnych.

Operator ma prawo korzystać z lokalu bezpłatnie (bezczynszowo), nie ponosi także kosztów związanych z eksploatacją nieruchomości. ZKZL płacić będzie rachunki za prąd, wodę, ciepło, czy wywóz śmieci. Spółka bierze też na siebie opłaty związane z ubezpieczeniem budynku, administrowaniem, czy podatkiem od nieruchomości.

Miasto zaproponowało bardzo atrakcyjne warunki korzystania z pomieszczeń Domu Tramwajarza, co pozwoli na zachowanie niekomercyjnego charakteru działalności placówki. To umożliwi korzystanie z jej oferty także poznaniakom i mieszkańcom Jeżyc, którzy z różnych względów, również finansowych, nie zawsze mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta. Jak zapewniają miejscy włodarze, Centrum Amarant i Teatr mplusm może liczyć na wsparcie władz miasta. Nowy operator może oczekiwać jednak także i tego, że jego poczynania będą bacznie obserwowane, by realizowana przez niego misja była zgodna z założeniami konkursu.

Przede wszystkim więc z ideą otwartości i dostępności dla jak największej liczby odbiorców. W szczególności dla jeżyckiej społeczności, od jej najmłodszych przedstawicieli po seniorów, którzy zawsze podkreślali potrzebę posiadania miejsca spotkań tak ze sobą, jak i szeroko pojętą kulturą. Wybór nowych gospodarzy tego niezwykłego obiektu daje nadzieję na stworzenie miejsca, gdzie mieszkańcy Jeżyc będą chcieli bywać, a oferta wydarzeń kulturalnych, która zostanie im przedstawiona spełni ich oczekiwania. Idea przywrócenia do życia centrum kultury w sercu jednej z historycznych dzielnic Poznania wpisuje się także w Miejski Program Rewitalizacji, którego kontynuacja jest jednym z kluczowych zadań nowych władz Miasta.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz